پرده‌برداری از ثبت ملی شیوه مداحی «سلیم موذن زاده اردبیلی»

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: همزمان با همایش شورای ثبت میراث ناملموس کشور از ثبت ملی شیوه مداحی سلیم موذن زاده اردبیلی پرده برداری می شود.
منبع
www.farsnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس جامعه امروز نیوز؛ محیط زیست و گردشگری ، نادر فلاحی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با اعلام این خبر تصریح کرد: پرونده ثبت ملی شیوه مداحی، نوحه خوانی، مولود خوانی و مناجات خوانی استاد سلیم موذن زاده اردبیلی به تهران ارسال شده و به دلیل تائید آن در همایش شورای ثبت میراث ناملموس کشور به عنوان یکی از آثار ناملموس اردبیل به ثبت می رسد.

وی افزود: سلیم موذن زاده اردبیلی مداح نامی ملقب به سلطان الذاکرین از گنجینه های معنوی این استان است که ثبت ملی نوحه خوانی وی ادای دینی به پیشگاه این شخصیت بزرگ معنوی خواهد بود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: همایش شورای ثبت میراث ناملموس کشور چهار و پنج تیر ماه در سرعین برگزار می شود که به غیر از شیوه مداحی در نظر داریم 8 اثر ناملموس دیگر را نیز به ثبت برسانیم.

فلاحی تصریح کرد: این آثار شامل مهارت پخت حدیک آشی، مهارت پخت پیچاق قیمه، شیوه مداحی موذن زاده، مهارت ساخت گلین بالا، مهارت بافت سوپاند، مهارت تهیه قوروت، مهارت پخت فطیر مشکین شهر، مهارت تزئین بایرام یومورتاسی و مهارت قلم زنی در اردبیل است.

وی افزود: پرونده ثبتی آثار ذکر شده به تهران ارسال شده و به منظور ثبت در همایش دو روزه آخرین دفاعیات انجام می شود و لوح ثبتی نیز ارائه خواهد شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل تعداد آثار ثبت ملی استان شامل آثار طبیعی، منقول، غیرمنقول و ناملموس را 985 مورد عنوان کرد.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری فارس به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.