آماده باش ارتش یونان در پی تشدید اوضاع در مدیترانه

دولت یونان اعلام کرد نیروهای مسلح این کشور برای مقابله احتمالی با ترکیه، به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.
منبع
www.farsnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ ایران در جهان ، ارتش یونان یکشنبه از آماده باش نیروهای خود جهت مقابله احتمالی با ترکیه خبر داد.

به نوشته وبگاه «اکاثیمرینی»، نیروهای مسلح یونان ترکیه را به «اقدامات تحریک‌آمیز» متهم و اعلام کرده‌اند برای برخورد احتمالی با تشدید اوضاع در شرق دریای مدیترانه یا اژه به حالت آماده باش درآمده‌اند. این در حالی است که اتحادیه اروپا از ترکیه خواسته تا عملیات حفاری در منطقه را متوقف سازد.

به نوشته این وبگاه، بزرگترین نگرانی یونان مداخله احتمالی ترکیه در شرق منطقه «رودس» و جنوب «کاستلوریزو» است. آتن در سطوح سیاسی نیز تا به حال آنچه را که می‌توانسته انجام داده و همچنان تاکید می‌کند که «رفتار تحریک‌آمیز: ترکیه بر ثبات در منطقه اثر می‌گذارد.

این در حالی است که «الکسیس سیپراس» نخست وزیر یونان نیز از بیانیه هفته گذشته اتحادیه اروپا در محکومیت اقدام‌های ترکیه استقبال کرد.

بر اساس این گزارش، یونان و ترکیه بر سر مالکیت بر تعدادی از جزایر بین مرزهای آبی در دریای مدیترانه و اژه اختلاف دارند. این دو کشور سال‌های گذشته یکدیگر را به نقض حریم هوایی یکدیگر متهم کرده‌اند و تنش میان یونان و ترکیه با وجود تلاش‌های بین‌المللی رفع نشده است.

این وبگاه یونانی به نقل از منابع موثق از «آماده باش طول تابستان جاری» ارتش این کشور برای مقابله با اقدام های ترکیه خبر داد و نوشت، با توجه به اعزام کشتی‌های حفاری ترکیه به منطقه، عمدتا انجام رزمایش‌های دریایی توسط نیروی دریایی یونان مدنظر است. با این حال، نیروی هوایی یونان نقش مهمی را در واکنش نشان دادن ایفاء خواهد کرد.

«ایوانگلوس آپوستولاکیس» وزیردفاع یونان نیز هفته گذشته در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که آیا آتن می‌تواند بر حمایت نظامی از جانب اتحادیه اروپا یا ایالات متحده حساب باز کند، گفت که یونان باید برای مقابله با چنین سناریویی برنامه مستقلی داشته باشد.

ستاد کل نیروهای مسلح یونان چندی قبل از نقض حریم هوایی این کشور از سوی هواپیماهای ترکیه و رویارویی جنگنده‌های دو کشور بر فراز «دریای اژه» خبر داد. (جزئیات بیشتر)

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری فارس به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.