کارشناس عراقی در گفت‌وگو با فارس:‌ سرنگونی پهپاد آمریکایی باعث فروپاشی هیمنه نظامی واشنگتن شد

مدیر مرکز مطالعات جنوب عراق در گفت‌وگو با فارس تاکید کرد کرد که سرنگونی پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک توسط نیروهای مسلح ایران باعث فروپاشی هیمنه نظامی آمریکا شده است.
منبع
www.farsnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ ایران در جهان درباره پیام‌های اقدام اخیر نیروهای مسلح ایران در سرنگون کردن پهپاد متجاوز آمریکایی بر فراز خلیج فارس صحبت کرد.

وی در این مصاحبه گفت: «نخست به مردم ایران و رهبری آن در انجام این اقدام شجاعانه در سرنگونی «گلوبال هاوک» بزرگترین پهپاد جاسوسی جهان تبریک می‌گوییم. مشخصات و ویژگی‌های این پهپاد سرنگون شده، آن را در میان تمامی پهپادهای جاسوسی دیگر متمایز کرده بود. آمریکایی‌ها هرگز فکر نمی‌کردند که ایران بتواند این پهپاد جاسوسی را سرنگون کند. البته ایران نیز به لحاظ دفاع از مرزهای خود این پهپاد را سرنگون کرد و انگیزه تهاجمی در این اقدام نداشته است. این پهپاد با هدف جاسوسی وارد آب‌های سرزمینی ایران شده بود و پس از آن بود که سرنگون شد و این پیام واضحی دارد که مرزهای ایران خط قرمزی است که کسی نباید به آن تجاوز کند.»

مدیر مرکز مطالعات جنوب عراق در گفت‌وگو با فارس تاکید کرد کرد که سرنگونی پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک توسط نیروهای مسلح ایران باعث فروپاشی هیمنه نظامی آمریکا شده است.

سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک باعث فروپاشی هیمنه نظامی آمریکا شد

مدیر مرکز مطالعات جنوب عراق در ادامه افزود:«ایران با موشک زمین به هوای خود توانست گران قیمت‌ترین پهپاد جاسوسی جهان را سرنگون کند و این موضوع توانایی و قدرت ایران را در دفاع از خود به خوبی نشان داد. آمریکا پیش از هرگونه اقدام باید درباره تمامی محاسبات خود تجدید نظر کند. این رویداد باعث فروپاشی هیمنه نظامی آمریکا شد. از سوی دیگر تولید صنایع نظامی ایران توانسته بر فناوری‌های پیشرفته آمریکایی فائق آید. این حادثه بدون تردید چارچوب هرگونه درگیری در آینده را تغییر خواهد داد.»

امارات در قضیه گلوبال‌هاوک به قاعده حسن‌همجواری خیانت کرد

علی رمضان الاوسی گفت:«اقدام ایران در سرنگونی این پهپاد پیشرفته جاسوسی آمریکا پیامی نیز برای کشورهای سازشگر منطقه داشت. این کشورها باید حد و حدود خود را بدانند و از آن تخطی نکنند در غیر اینصورت با فاجعه‌هایی همراه خواهند شد. از سوی دیگر امارات با اجازه دادن به پهپاد جاسوسی آمریکایی برای استفاده از خاک خود، به قاعده حسن همجواری خیانت کرد. این حادثه باعث افزایش انگیزه بازوهای محور مقاومت در عراق، لبنان، یمن، سوریه و کشورهای حاشیه خلیج فارس شد. حتی میتوانیم بگوییم که این حادثه بر روی طرح صلح پیشنهادی آمریکا موسوم به «معامله قرن» نیز تاثیر خواهد گذاشت.»

مدیر مرکز مطالعات جنوب عراق در گفت‌وگو با فارس تاکید کرد کرد که سرنگونی پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک توسط نیروهای مسلح ایران باعث فروپاشی هیمنه نظامی آمریکا شده است.

آمریکا از پایداری ایران در برابر فشارها بسیار نگران است

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره پاسخ رهبر جمهوری اسلامی ایران به «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن در عدم مذاکره ایران با آمریکا گفت: «پاسخ رهبر ایران به نخست وزیر ژاپن در عدم مذاکره ایران با آمریکا و همچنین پاسخ قاطع رهبر ایران در عدم پاسخگویی به پیام ترامپ، شگفت آور بود. آمریکا از پایداری ایران در برابر تحریم‌ها و فشارهای اعمالی علیه این کشور بسیار نگران است. البته ژاپن نیز به خوبی می‌دانست که ایران در جایگاه حق قرار دارد. آمریکا کشوری بود که از توافق هسته‌ای خارج شد و کشورهای اروپایی و دیگر کشورها را برای عدم همکاری با ایران تحت فشار قرار داده است. سخنان رهبر ایران در دیدار با نخست وزیر ژاپن، راهبرد «مذاکره یا جنگ» آمریکا در قبال ایران را با شکست همراه کرد.»

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری فارس به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.