ماهاتیر محمد: ظرف سه سال آینده از قدرت کنار می‌روم

«ماهاتیر محمد» نخست‌وزیر مالزی در یک مصاحبه گفته که طبق توافق و قولی که قبلا داده است، طی سه سال آینده از قدرت کنار خواهد رفت.
منبع
www.farsnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آسیا ، ماهاتیر محمد ۹۳ ساله که از بیستم اردیبهشت ۱۳۹۷ نخست‌وزیری مالزی را برعهده گرفته، در مصاحبه با یک شبکه آمریکایی درباره آینده خود در این منصب گفت که طبق قولی که قبلا داده است، طی سه سال آینده از نخست‌وزیری کنار خواهد رفت.

به نوشته پایگاه «استریت تایمز»، نخست‌وزیر مالزی در مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌بی‌سی» که در حاشیه حضور او در نشست «آسه‌آن» در تایلند انجام شد، تاکید کرد که ظرف سه سال آینده از نخست‌وزیری کنار می‌رود و «انور ابراهیم» رهبر حزب «عدالت مردم» مالزی و معاون نخست‌وزیر این کشور در سال‌های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۸ جایگزین او خواهد شد.

ماهاتیر محمد از ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۳ به عنوان چهارمین نخست‌وزیر مالزی فعالیت کرد و بار دیگر از دهم می ۲۰۱۸ (۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷) به عنوان هفتمین نخست‌وزیر مالزی به کار در این منصب برگشته است.

او در مصاحبه با سی‌ان‌بی‌سی درباره آینده خود گفت: «تا آنجایی که به من مربوط می‌شود، باید بگویم که من قول دادم (از نخست‌وزیری) استعفا خواهم داد و انور (ابراهیم) جایگزین من خواهد شد».

«ماهاتیر محمد» نخست‌وزیر مالزی در یک مصاحبه گفته که طبق توافق و قولی که قبلا داده است، طی سه سال آینده از قدرت کنار خواهد رفت.
ماهاتیر محمد و انور ابراهیم

این سیاستمدار کهنه‌کار مالزیایی که در توسعه اقتصادی این کشور در دهه‌های هشتاد و نود میلادی نقش بسزایی داشته، در این مصاحبه از تلاش خود برای کم کردن سهم بدهی‌های مالزی به نسبت تولید ناخالص داخلی از ۸۰ درصد کنونی به ۵۴ درصد سخن گفت و تاکید کرد، دولت برای تحقق این هدف به سه سال وقت نیاز دارد.

نخست‌وزیر مالزی به سوال خبرنگار در خصوص اینکه آیا خواهان تداوم حضور در منصب نخست‌وزیری به منظور تحقق کامل این هدف است، اینطور جواب داد: «نه فراتر از سه سال (در نخست‌وزیری) نخواهم ماند».

در هفته‌های اخیر با توجه به اینکه هیچ جدول زمانی رسمی برای موضوع انتقال قدرت از ماهاتیر محمد به انور ابراهیم در مالزی تعیین نشده، این موضوع به مساله‌ای خبرساز تبدیل شده است.

پیشتر انور ابراهیم طی سخنانی گفته بود که او انتظار دارد تا کمتر از سه سال آینده نخست‌وزیر شود. وی البته با «بسیار سخت» خواندن وضعیت کنونی مالزی، خواستار آن شده بود که به ماهاتیر محمد فضا و مجال کافی به منظور اداره کشور داده شود.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری فارس به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.