مرکل صادرات برخی تسلیحات به خارج ازقلمروی ناتو و اروپا را ممنوع می‌کند

دولت آلمان درصدد لغو صادرات برخی تسلیحات ساخت خود به کشورهای غیرعضو ناتو و خارج از اتحادیه اروپاست.
منبع
www.farsnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ ایران در جهان ، برخی منابع آلمانی گفته‌اند که دولت این کشور قصد دارد صادرات سلاح‌های کوچک ساخت آلمان را به کشورهای خارج از «حوزه ناتو» و «اتحادیه اروپا» ممنوع سازد.

خبرگزاری «رویترز» عصر دوشنبه به وقت تهران در این زمینه نوشت که دستورالعمل‌های جدید در زمینه  صادرات تسلیحاتی باید روز دوشنبه توسط کابینه این کشور تصویب شود.

به گزارش این منبع خبری، دولت آلمان تاکنون واکنش فوری در این زمینه از خود نشان نداده است.

این در حالی است که رسانه‌های آلمانی به تازگی از لغو برخی محدودیت‌های صادرات تسلیحاتی از سوی برلین به «عربستان» و «امارات» خبر دادند.

«خبرگزاری آلمان» با استناد به سند وزارت اقتصاد این کشور گزارش داد که برلین در سال جاری میلادی و مورخ یکم ژانویه (دی) تا 5 ژوئن (خرداد)، 56 توافق تسلیحاتی را تصویب کرد که صادرات 801.8 میلیون یورویی به «مصر» و 26.1 میلیون یورو به «امارات متحده عربی» از آن جمله است.

بر اساس این سند، برلین با وجود ممنوعیت‌های صادراتی، دو قرارداد دفاعی با «عربستان» را نیز تصویب کرد. (جزئیات بیشتر)

شواهدی دیگری نیز وجود دارد که نشان می‌دهد کنترل صادرات اسلحه در آلمان ناکارآمد است به طوری‌که در ماه فوریه (بهمن) تحقیقات شبکه دویچه وله و دیگران نشان داد که با وجود کنترل تسلیحاتی، سلاح‌های آلمانی در یمن استفاده می‌شود.  گزارش ماه مارس (اسفند) موسسه «سیپری» در سوئد نیز نشان داد که عربستان سعودی بیشتر از سایر کشورهای جهان سلاح خریداری می‌کند و 12 درصد واردات جهانی تسلیحات متعلق به این کشور است.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری فارس به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.