دغدغه‌ها و مطالبات مردم در «تراز»/ چرا تولید ترور شده است؟

برنامه تلویزیونی «تراز» در شبکه ایران کالا به بیان دغدغه‌ها و مطالبات مردم می‌پردازد.
منبع
www.farsnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس فرهنگ و هنر امروز نیوز؛ دنیای هنرمندان ، برنامه «تراز» با اجرای محمود رضا قدیریان هر روز ساعت ۱۰:۱۵ به مدت ۱۲۰ دقیقه به روی آنتن شبکه ایران کالا رفته و دغدغه‌ها و مطالبات مردم در حوزه اقتصاد، تولید و مصرف را بیان می‌کند.
این برنامه با موضوع «بررسی عدم تعادل بین منافع بانک ها با منافع ملی با حضور محمد عباسی (مدیرعامل شرکت تأمین اندیش ایرانیان) و محمدرضا کمپانی (دبیر اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی ایران و مدیرعامل شرکت تولیدی دانش بنیان الکترونیک برتر) روی آنتن شبکه ایران کالا رفت.

در ابتدای برنامه کمپانی در رابطه با علت تضاد بین منافع بانک ها و تولید گفت: حدود چهل ساله که در رابطه با تولید فعالیت می کنیم و بیشتر همه چیز به ساختارهای کشور بر می گردد، چون قبل از انقلاب چندان نظام اقتصادی بر اساس تولید نبود که متأسفانه پس از آن ادامه یافت. امروز عمده پول ها به سمت واسطه گری و واردات می رود و بخش بسیار کوچکی از آن مصرف می شود.

در ادامه عباسی در خصوص این موضوع عنوان کرد: با توجه به بوروکراسی  موجود در کشور و مشکلات عدیده، اعتماد بین بانک ها و سرمایه گذاران  نسبت به تولید از بین رفته است و به عبارتی تولید ترور شخصیت شده است. 
مدیرعامل شرکت تأمین اندیش ایرانیان با طرح این پرسش که چرا بانک با دریافت سود خوب باید خود را درگیر تولید که گرفتاری های بسیاری دارد، کنند، افزود: اگر بخواهیم بانک ها و سایر سرمایه گذاران رغبت به تولید داشته باشند، باید کلاف های سردرگمی که به دست و پای تولید بسته شده، از هم باز کنیم. 

وی با بیان اینکه سازمان های ذی ربطی که برای حمایت از تولید تشکیل شدند، باید به خوبی نقش خود را ایفا کنند، خاطرنشان کرد: بعضی از سازمان ها برای حمایت از تولید تشکیل شدند، اما الآن باری بر دوش تولید هستند؛ یعنی تولید باید هزینه های سازمان را تأمین کند و اگر تأمین نکند، سازمان نمی تواند خود را اداره کند. به طور طبیعی وقتی هزینه تولید بالا می رود و تولید به صفر می رسد، رغبتی به سرمایه گذاری در تولید وجود ندارد. 

عباسی ادامه داد: وقتی سازمان اعتمادی نداشته باشد به سمت اداره شرکت ها و بنگاه های خود می رود و سعی می کند تسهیلاتی پرداخت کند که به نفع تولید نیست و با این نرخ سود امکان ادامه حیات برای تولیدکنندگان وجود ندارد. 

وی در رابطه با اینکه چرا اراده ای برای باز کردن این کلاف های سردرگم وجود ندارد، گفت: حدود 20 سال است که درگیر تولیدم و اگر قرار بر این باشد که در این جنگ تحمیلی اقتصادی به تولید برسیم و بر مشکلات پیروز شویم، باید تمام سازمان و افراد ذی ربط خارج از دستورالعمل بسیج شوند. ما صفر تا صد مؤلفه های ایران تولید را در کشور داریم، اما مشکل اساسی ما نبود مدیریت منسجم، صادق و درستکار برای تجمیع این مؤلفه ها به نفع تولید است. 
در ادامه کمپانی در خصوص اینکه بعضی کارخانه های تولیدی تسهیلات با بهره بالا گرفتند و با نوسان ارز رو به رو شدند و اقساط معوق دارند، چه کاری باید انجام دهند، بیان کرد: فکر می کنم اراده لازم برای انجام این کارها وجود ندارد، چون در بطن کارم و آنچه مرا نابود می کند، کسی را که پشت میز می نشیند، نابود نمی کند و آن را لمس نمی کند. 

وی افزود: کسانی که پشت میز می نشینند جزو ادارات دولتی هستند و بخش خصوصی در آن بسیار اندک است. بنابراین، بسیاری در بخش دولتی متوجه مشکلات نیستند، چون آن ها دستور دهنده قوانین هستند و من به عنوان بخش خصوصی باید آن را انجام دهم و هیچگاه تشکل ها در تصمیم گیری و مصوبات دخالت ندارند. 
دبیر اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی ایران با بیان اینکه تلاش می کنیم در تصمیم گیری ها و مصوبات همراه باشیم، اما دولت ما را وارد ماجرا نمی کند، عنوان کرد: نتیجه این کارها باعث مسأله برای صنایع و نشناختن مشکلات می شود. 
کمپانی افزود: تئوری با عمل خیلی متفاوت است و تصور می کنم روی تئوری کار می کنند، اما هیچ عملی روی آن انجام نمی دهند و تجربه ای درباره اش ندارند و در نتیجه به تولید ضربه می زند. ما به عنوان پارلمان بخش خصوصی در اتاق بازرگانی باید در این امور دخالت داشته باشیم، اما معمولا تصمیمات ابلاغ می شود و ما باید اجرا کنیم. 
مدیرعامل شرکت تولیدی دانش بنیان الکترونیک برتر یادآوری کرد: ما قوانین بسیار خوبی در کشور داریم، اما اجرا نمی شود و نظارتی هم روی آن وجود ندارد. کار دولت اجرا نیست، بلکه باید آن را به بخش خصوصی واگذار کند و زمانی که کار اجرا را به عهده می گیرد، رقیب بخش خصوصی محسوب می شود. 

وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی باید کشور را اداره کند و نظارت را دولت انجام دهد، افزود: در تمام کشورهای پیشرفته این اتفاق افتاده و موفق بودند و انگار باید امضاها و افراد طلایی در همه جا وجود داشته باشند. ما باید به درستی هدف گذاری کنیم که می تواند تمام امور را حل کند. 

در ادامه عباسی درباره علت مشکوک الوصول بودن 150 هزار میلیارد گفت: علت در فساد در سازمان های مختلف و در بانک هاست و بعضی افراد آمدند که کارمندان شریف بانک ها را بدنام کردند. به عنوان تولید کننده به بانک می روم و طرحم در کمیته های مختلف بررسی می شود و تصویب می شود، اما به چه قیمتی؟.... در گذشته فروش وام را آگهی می کردند و امروز ممکن دیده نشود، اما شکل آن تغییر کرده است. 
مدیرعامل شرکت تأمین اندیش ایرانیان تأکید کرد: عده ای وام می گیرند که پس ندهند؛ یعنی کارشناس رسمی دادگستری یک وثیقه پنج میلیاردی را 50 میلیارد ارزشیابی می کند و تسهیلات در اختیارش قرار می گیرد. من در گذشته شاهد این ماجرا بودم و بعد از مدت ها بانک برای وصول پول پیگیری هایی انجام می دهند و تازه متوجه می شوند که وثیقه فرد بیشتر از پنج میلیارد ارزش نداشته است.  

برنامه تراز با اجرای محمود رضا قدیریان هرروز رأس ساعت ۱۰:۱۵ به مدت ۱۲۰ دقیقه به روی آنتن شبکه ایران کالا رفته و دغدغه‌ها و مطالبات مردم در حوزه اقتصاد، تولید و مصرف را بیان می‌کند. این برنامه با همکاری گروه رسانه‌ای تماس توسط حسین تورنگ تهیه و محتوی آن توسط مهدی جوزایی به‌عنوان سردبیر نگارش و توسط علی جزیی کارگردانی می‌شود. از دیگر عوامل این برنامه رسول جمشیدی مدیر روابط عمومی، هماهنگی و پشتیبانی، محمد آقامیری سرپرست گروه تولید و تدوین، فهیمه کاکاوند مجری کافه خبر، علی کشاورز مشاور رسانه‌ای و اکرم اسدی مدیر برنامه ریزی و هماهنگی برنامه تراز اشاره کرد.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری فارس به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.