عکاسان خبری برتر سال معرفی شدند/ عکاس خبرگزاری فارس در میان برگزیدگان

در سومین دوره اهدای نشان عکس سال مطبوعاتی ایران، از «مریم زندی»‌، «کاوه کاظمی» و «سیدعباس میرهاشمی» به عنوان پیشکسوتان حوزه عکاسی خبری تقدیر به عمل آمد. همچنین ۱۰ عکاس برتر خبری معرفی شدند که در این میانف عکاس خبرگزاری فارس هم موفق به کسب جایزه شد.
منبع
www.farsnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس فرهنگ و هنر امروز نیوز؛ موسیقی و هنرهای تجسمی ، سومین دوره اهدای نشان عکس سال مطبوعاتی ایران، عصر امروز (چهارشنبه ۵ تیر) با حضور عکاسان خبری و پیشکسوتان این حوزه، محمد خدادی معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد، احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران، حجت‌الاسلام سید محمود دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، سیدجمال هادیان رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات، محسن سلیمانی دبیر پیشین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و مجید رجبی معمار رئیس خانه هنرمندان در این مجموعه برگزار شد.

* تمرکز انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی روی مقوله آموزش

حمید فروتن رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران در ابتدای این برنامه گفت: سومین دوره نشان عکس سال مطبوعاتی ایران با بیستمین سال تأسیس انجمن همزمان شده است. انجمن درختی است که میوه داده و از عکاسان تقاضا دارم با عضویت در انجمن به این درخت برای باروری بیشتر کمک کنند.

وی افزود: ان‌شاءالله که بیستمین سال تأسیس انجمن سال خوبی باشد و گوشه‌ای از کار انجمن را دست بگیریم تا باری که برداشته‌ایم به منزل برسد. امیدوارم با کمک مسئولان و اساتید، امسال را سال آموزش و پژوهش قرار دهیم و به تعاریف استاندارد در عکاسی خبری برسیم.

* تعامل میان عکاسان و اساتید جامعه‌شناسی افزایش می‌یابد

در ادامه، از بیتا امامی برگزیده جایزه سال گروه ایراسو تقدیر شد.

روح‌الله نصرتی، عضو هیأت علمی و معاون اداری مالی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران که از بانیان برگزاری جایزه ایراسو است، گفت: در راستای مسؤولیت اجتماعی علاقمندیم ارتباطمان را با جامعه مؤثرتر کنیم و به ایفای نقش در قبال جامعه بپردازیم. ما عکس را بازنمای جامعه می‌دانیم و ضمن اینکه خود عکس می‌تواند یک موضوع برای رویکرد جامعه‌شناسی باشد.

وی ادامه داد: خلأهایی در حوزه آسیب‌شناسی عکاسی به ویژه آرشیو عکس‌های مستند اجتماعی داریم. ضمن اینکه تعامل میان عکاسان و اساتید جامعه‌شناسی کم است که سعی می‌کنیم این امکان را در دانشکده علوم اجتماعی فراهم آوریم.

* حذف برخی عکس‌ها به دلیل رعایت نکردن قوانین

سپس امیر نریمانی دبیر سومین دوره نشان عکس سال مطبوعاتی ایران پشت تریبون رفت و در سخنانی گفت: در سومین دوره تلاش کردیم بیشتر از اینترنت و فضای مجازی برای شرکت در جشنواره استفاده کنیم و تاکید زیادی روی رعایت قوانین رایج جهانی عکس‌های مطبوعاتی داشتیم، به همین دلیل در سه بخش پس از دریافت فایل اصلی عکس‌ها، یک مجموعه و دو تک‌عکس را از مسابقه خارج کردیم. رأی مردمی را هم اضافه کردیم که از طریق بارکد رأی‌دهی کنار هر عکس امکان‌پذیر شد. 

وی ادامه داد: این دوره ۳۱۵ ثبت‌نام داشتیم که از این تعداد ۳۰۲ نفر بیش از ۴ هزار عکس به دبیرخانه ارسال کردند که طی سه روز داوری شدند و سرانجام ۱۴۳ عکس از ۲۳ عکاس روی دیوار رفتند. کارگاه‌های حقوقی را هم برای عکاسان برگزار کردیم تا بدانند در صورتی که مشکلی در استفاده غیرقانونی از عکس‌هایشان رخ داد، چگونه می‌توانند برای احقاق حقوقشان اقدام کنند.

* تقدیر از یک عکاس پیشکسوت و ۳ چهره پیشکسوت و تأثیرگذار در عکاسی

در ادامه مراسم، رجبی معمار در سخنانی کوتاه گفت: اولویت‌ها و ظرفیت‌های خانه هنرمندان مثل همیشه در اختیار انجمن‌های هنری است. خانه هنرمندان ایران، خانه انجمن عکاسان است و این دو، امسال بیست ساله می‌شوند.
در ادامه با حضور مسجدجامعی، دعایی، رجبی معمار و فروتن، از مرتضی خاکی به عنوان یکی از عکاسان پیشکسوت روزنامه اطلاعات تقدیر به عمل آمد.

مسجدجامعی در ادامه این مراسم طی سخنانی کوتاه گفت: عکاسان مطبوعاتی در سرما و گرما گزارشگران امین سرزمین ما هستند و به آن‌ها ارادت دارم. گزارش عکاسان خبری همیشه مثمرثمر بوده است، به عنوان نمونه عکس‌هایی که از بخش تطهیر اجساد گرفتند، باعث افزایش حقوق کارکنان آن بخش شد. من بعد از بازدید از این مجموعه، به بیماری پوستی دچار شدم. می‌خواهم بگویم کار عکاسان خبری تا این اندازه سخت و دشوار است.

مسجد جامعی در واکنش به تقاضای انجمن صنفی عکاسان برای اختصاص ساختمانی در منطقه ۱۲ به این انجمن گفت که اگر کمکی از دست برآید، انجام می‌دهد.

در ادامه این مراسم، کلیپی از مریم زندی پخش و از این عکاس پیشکسوت و صاحب کتاب‌های عکس «انقلاب ۵۷»، «حکومت ۵۸»، «چهره‌ها»، «ایران گل من»، «آبی به رنگ قرمز» و... تقدیر به عمل آمد. لوح تقدیر توسط اسماعیلی عباسی استاد دانشگاه و عکاس پیشکسوت به زندی اهدا شد.

زندی پس از دریافت این جایزه گفت: من هیچ وقت انتظاری از کسی نداشتم اما تشویق و محبت همیشه باعث دلگرمی می‌شود. و چه خوب است که تا آدم سرپاست از او تقدیر کنند، نه وقتی روی صندلی چرخدار می‌نشیند.

دومین کلیپ عکاس پیشکسوت و تقدیر این مراسم به کاوه کاظمی عکاس خبری آزاد و صاحب کتاب‌های «انقلابیون» و «سایه‌ها و یادها» اختصاص داشت. فروتن لوح تقدیر و جایزه کاظمی را به او اهدا کرد.

کاظمی پس از دریافت لوح خود گفت: ۴۰  سال بدون حاشیه و هیاهو مشغول کار بوده‌ام و الان امیدوارم چند اتفاق در جامعه عکاسی رقم بخورد؛ اولاً موجودیت عکاس را به رسمیت بشناسند و ثانیاً مطبوعات از عکاسان استفاده کنند. دوره ما که تقریبا تمام شده است.
 
در سومین دوره اهدای نشان عکس سال مطبوعاتی ایران، از «مریم زندی»‌، «کاوه کاظمی» و «سیدعباس میرهاشمی» به عنوان پیشکسوتان حوزه عکاسی خبری تقدیر به عمل آمد. همچنین ۱۰ عکاس برتر خبری معرفی شدند که در این میانف عکاس خبرگزاری فارس هم موفق به کسب جایزه شد.

سومین تقدیر از پیشکوست اثرگذار در حوزه عکاسی به سیدعباس میرهاشمی، مدیرعامل پیشین انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس اختصاص داشت که لوح تقدیر او با حضور جمع کثیری از مسئولان و عکاسان حاضر در مراسم اهدا شد.

* انجمن عکاسان فکری برای مخاطابن میلیاردی رسانه‌ها بکند

در ادامه مراسم، هادیان در سخنانی کوتاه گفت: عکاسان فقط عکس نمی‌گیرند، بلکه عکس را می‌سازند. یادم می‌آید که خانم زندی تعریف می‌کردند اوایل انقلاب بچه به بغل می‌بستند و عکاسی می‌کردند.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات با اشاره به تهرانگردی‌های احمد مسجدجامعی گفت: عکس‌های عکاسان سبب شد بسیاری از آثار تاریخی دوره قاجار در تهران حفظ شود.

خدادی، معاون امور مطبوعاتی هم در ادامه گفت: در جامعه مطبوعاتی، عکاسان نسبت به خبرنگاران در اقلیت هستند. ۲۷ تشکل صنفی رسانه‌ای داریم و امیدوارم عکاسان بتوانند انجمن خود را حفظ کنند.

وی افزود: گاهی کنار هم بوده‌ایم اما برای هم نبوده‌ایم. الان هم در جنگ تحمیلی اقتصادی ترامپ هستیم و اگر آن زمان جداکردن خوزستان هدف بود، اکنون تجزیه ایران دنبال می‌شود و این موضوع را از طریق جنگ رسانه‌ای دنبال می‌کند، چون هیچ سلاحی برنده‌تر از رسانه نیست.

خدادی تأکید کرد: اگر در گذشته تعداد محدودی عکس می‌گرفتند اما امروز فضای رسانه مخاطبان میلیاردی دارد و میلیاردها موبایل به دست که عکاسی می‌کنند. انجمن باید تأمل کند ببیند چگونه این بستر را برای موضوع عکس فراهم کنیم.

* اعلام برندگان نشان سال عکس مطبوعاتی ایران

در ادامه مراسم، ملیکا آقایی از کودکان مبتلا به سندروم دان به پیانونوازی پرداخت که مورد تشویق قرار گرفت.
معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد گفت که از این کودک و مربی‌اش با ارسال هدیه‌ای تقدیر خواهد کرد.

سپس با حضور هیأت داوران شامل یونس شکرخواه، عطا طاهرکناره، ساعد نیکذات، سعید فرجی و مهدی قاسمی، نشان سومین دوره عکس سال مطبوعات ایران به برگزیدگان اهدا شد. در این مراسم اعلام شد که سعید زارعیان با عکس «جنگ ستارگان» منتخب بخش مردمی این دوره از جایزه شده است.

اسامی برگزیدگان سومین دوره اهدای نشان عکس سال مطبوعاتی ایران بدین شرح است:

**بخش محیط زیست
مجموعه عکس: سلمان سام دلیری
تک عکس: ابوالفضل نسایی

** بخش پرتره
مجموعه عکس: مجید عسگری‌پور
تک‌عکس: سجاد صفری دهکردی

** بخش ورزشی
مجموعه عکس: جاوید نیکپور
تک عکس: مهدی بلوریان (عکاس خبرگزاری فارس)

** بخش مستند اجتماعی
مجموعه عکس: عبدالله حیدری
تک عکس: علی نجاتبخش اصفهانی

** بخش خبری
مجموعه عکس: مرتضی جابریان اصل
تک عکس: محسن بخشنده

این برنامه به دلیل گرفتن عکس دسته‌جمعی یادگاری مقابل خانه هنرمندان، با یک ساعت تأخیر از ساعت ۱۸ آغاز شد و به دلیل طولانی بودن، با ترک سالن در اواسط برنامه از سوی برخی مدعوین و همچنین گلایه برخی شرکت‌کنندگان همراه بود. این برنامه حدود ساعت ۲۰:۳۰ به پایان رسید.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری فارس به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.