تولید روزانه ۴۰۰ مترمکعب شیرابه زباله ها در مرکز آرادکوه

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به تولید روزانه 400 مترمکعب شیرابه زباله ها در مرکز دفن زباله آرادکوه از آغاز طرح جامع مدیریت پسماندهای شهر تهران و مطالعات مکان یابی برای انتقال پسماندها به محل جدید توسط شهرداری تهران خبرداد.
منبع
www.farsnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس جامعه امروز نیوز؛ محیط زیست و گردشگری ، کیومرث کلانتری در پایان نشست بررسی موضوعات مرتبط درحوزه مدیریت پسماندهای تهران با بیان این که  در این جلسه موضوعات مهم و اساسی همچون طرح جامع مدیریت پسماند تهران‌، موضوع گود آبعلی و همچنین مرکز دفن زباله‌های آرادکوه و مسائل مرتبط همچون پسماندهای پزشکی ، تفکیک زباله از مبدا و موضوعات کاری دیگر مطرح شد‌، اظهار داشت : رویکرد این نشست هم‌افزایی و هم فکری درخصوص ساماندهی و مدیریت وضعیت کنونی پسماندهای تهران و نیز بررسی راه کارهای مناسب برای مکان یابی های جدید درخصوص انتقال و پردازش و بازیافت پسماندها در تهران بود.

وی با تشریح وضعیت موجود گود آبعلی به لحاظ ظرفیت اشباع شده این مکان، تخلیه نخاله‌های ساختمانی و نیز افزایش روز به‌روز وسعت آن تا حاشیه رودخانه جاجرود گفت: پیشنهاد ما در این نشست به شهرداری بررسی و مکانیابی دو سه نقطه در تهران با محوریت منطقه 18 برای ساماندهی وضعیت نخاله های ساختمانی و بازیافت آن و از طرفی جلوگیری از مسیرهای حمل طولانی بود و محیط زیست استان تهران در این راستا آمادگی دارد تا از ظرفیت کارگروه مدیریت پسماند استان برای تسهیل در این موضوع بهره گیری کند.

وی یادآور شد‌: درحال حاضر صرفا می‌توان برای واحدهای صنعتی بازیافت نخاله‌ها در داخل شعاع 120 کیلومتری تهران مجوز صادر کرد و این موضوع به تصویب هیات وزیران رسیده است و بخش‌های خصوصی و دولتی می‌توانند در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران و دبیر کارگروه مدیریت پسماند استان در ادامه با اشاره به اینکه یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در این نشست بحث پسماندهای دپو شده در آرادکوه طی سنوات قبل و استحصال گاز متان از این پسماندها بود‌، اظهار داشت‌: درخصوص ساماندهی وضعیت زباله‌های دپو شده در مرکز دفن آرادکوه ، برابر گزارش سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران‌، قرارداد همکاری آن سازمان با مشاور و پیمانکار کره‌ای درخصوص استحصال گاز متان از زباله‌ها در مراحل اجرایی است و بزودی کارگاه مربوطه در مکان مذکور تعبیه و تجهیز خواهد شد.

کلانتری همچنین به تولید روزانه 400 مترمکعب شیرابه زباله ها در مرکز دفن زباله آرادکوه به عنوان یکی از معضلات اساسی این واحد اشاره کرد و گفت : یکی از موضوعات مهمی که از سوی محیط زیست در نشست های قبلی مطالبه شد، ساماندهی شیرابه های روزانه مرکز آرادکوه از سوی مدیران این واحد بود که در این زمینه بااعلام مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در نشست امروز، تا پایان تیرماه تصفیه شیرابه ها براساس خروجی استاندارد پارامترهایBOD و COD به میزان روزانه حدود 300 مترمکعب برای آبیاری جنگلی به انجام خواهد رسید و این طرح بنا به اظهار مدیران شهرداری در حال حاضر با ظرفیت روزانه 100 متر مکعب در حال انجام است.

مدیرکل محیط زیست استان تهران در اینخصوص گفت: البته بنا به اعلام شهرداری و اعتقاد ما درمحیط زیست ، راه جلوگیری از ورود شیرابه به مرکز دفن ، اساسا پردازش و جداسازی در ابتدای محل و قبل از انتقال می باشد و در این راستا مقرر شد پیگیری پردازش زباله ها در 22 منطقه تهران و ایجاد شرایط جدید در ایستگاه های میانی حمل پیگیری گردد و محیط زیست استان تهران نیز آماده هرگونه کمک در راستای اجرایی شدن این امر است.
کلانتری با تاکید بر اینکه راهکار اصلی حل تمامی مشکلات در حوزه پسماندها ، اجرایی شدن طرح جامع مدیریت پسماند در تهران بوده که این موضوع در حال پی گیری از سوی شهرداری است ، افزود: مطالبه محیط زیست در اجرای این طرح یک مطالبه جدی ، قانونی و به حق است و مطمئن هستیم هم محیط زیست و هم شهرداری و هم سایر دستگاه ها این موضوع را تا تحقق کامل پیگیری خواهند کرد.
وی در پایان با بیان اینکه برنامه ریزی و همکاری مشترک در حوزه آموزش و فرهنگسازی در موضوعات پسماند با معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران صورت خواهد پذیرفت،تصریح کرد : علاوه بر دستورکارهای اشاره شده ،موضوع مدیریت پسماندهای پزشکی و تعیین تکلیف تعهدات و تکالیف وزارت بهداشت و شهرداری تهران نیز از دیگر مسایلی بود که مطرح شد و مقرر شد بمنظور جمعبندی نهایی نشستی با حضور مسئولان وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و محیط زیست و شهرداری برگزار و هماهنگی لازم به انجام برسد.
بنابر این گزارش ، نشست بررسی موضوعات مرتبط درحوزه مدیریت پسماندهای تهران در دوشنبه هفته جاری به میزبانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران و با حضور مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران ، کیومرث کلانتری مدیرکل محیط زیست استان تهران و تنی چند از مدیران این دستگاه ها برگزار شد.
انتهای پیام/

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری فارس به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.