داستان‌هایی از سبک زندگی اهل بیت در کتاب «علی فاطمه است»

«علی فاطمه است» داستان‌های‌ کوتاه از بلندای سبک زندگی حضرت صدیقه طاهره (س) و امیرمؤمنان (ع) است که در چهار فصل تنظیم شده است.
منبع
www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس فرهنگ و هنر امروز نیوز؛ فرهنگ عمومی، به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ آنچه خیلی از ما لابه‌لای تاریخ پرفراز و نشیب زندگی اهل‌بیت علیهم‌اسلام دنبالش می‌گردیم، همین است که بدانیم، امامان ما در خانه و کاشانه خود چگونه زندگی می‌کردند. در زندگی امیرمؤمنان علیه‌السلام و حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها چه می‌گذشته که نامشان این‌گونه در تاریخ جلوه‌گر است.

اگر شما نیز به دنبال همین زاویه از زندگی حضرات معصومین (ع) هستید، کتاب «فاطمه علی است» را از دست ندهید. حجت‌الاسلام «علی قهرمانی» برای تدوین و تألیف کتاب «فاطمه علی است» با وسواس زیاد دست به انتخاب روایت‌های متقن و مستند زده است و از میان منابع اهل سنت و شیعیان، فرازها و برهه‌هایی از زندگی حضرت زهرا و امیرمؤمنان را از دل تاریخ بیرون کشیده و با بیانی موجز و مینیمالیستی در قالب داستانک‌هایی خیره‌کننده و مؤثر در منظر ما گذاشته است.

«علی فاطمه است»؛ داستان‌هایی کوتاه از بلندای سبک زندگی حضرت صدیقه طاهره (س) و امیرمؤمنان (ع) در چهار فصل تنظیم شده است. فصل اول «تولد دو نور» به داستان ولادت و بالندگی آن دو معصوم می‌پردازد. در فصل دوم به نام «پیوند دو دریا» ماجراهای شورانگیز وصلت آن دو نور را می‌خوانیم. در سومین فصل که «داستان زندگی» نام دارد کاممان با داستانک‌هایی از زندگی و سلوک آن دو چراغ هدایت شیرین می‌شود. فصل آخر حین و بعد از شهادت مظلومانه حضرت زهرا (س) را روایت می‌کند و «در فراق یار» نام دارد.

انتشارات کتاب جمکران  این کتاب را در 192 صفحه منتشر ساخته است. این روزها این کتاب پنجمین چاپ خود را پشت سر گذاشته است.

دو داستانک از کتاب

درس زندگی

خانه‌اش کوچک بود، اما پر از رونق و برکت. گاهی که همسرش در منزل نبود، خانه زهرا (س) محل نشست‌ها و مرکز گفتمان دین و زندگی می‌شد. با جمعی از زنان مدینه به گفت‌وگو می‌نشست. می‌آمدند تا از دختر پیامبر خرد و دانش زندگی بیاموزند. بعد از پرسش‌ها و پاسخ‌های فراوان همه سراپا گوش بودند. فاطمه (س) برای آن‌ها درسی می‌گفت که عمری در خانه با همسرش تمرین کرده بود: «بهترین شما کسی است که در رفتار با مردم نرم‌خوتر و مهربان‌تر باشد و ارزشمندترین شما کسی است که با همسر خود مهربان و بخشنده باشد.»

پاداش رسالت

«بگو هیچ اجر و پاداشی برای ابلاغ رسالتم نمی‌خواهم، مگر دوست‌داشتن و نیکی به نزدیکانم.»

معنای آیه روشن بود: نیکی به خاندان و نزدیکان خاتم پیامبران.

 با این حال بارها آمدند و از رسول خدا (ص) پرسیدند: «نزدیکان شما که محبت آن‌ها بر ما واجب است، چه کسانی هستند؟» در پاسخ می‌فرمود: «علی (ع) و فاطمه (س) و فرزندان فاطمه (ع)» و گاه این کلام را سه بار تکرار می‌کرد.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.