مخالفت ناتو با طرح بازدارندگی هسته‌ای اروپایی

دبیرکل ناتو درخواست فرانسه درباره لزوم بازدارندگی هسته‌ای اروپایی را رد کرده و از این کشور خواست به جای آن به گروه برنامه ریزی هسته ای اروپا بپیوندد.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا ، "ینز استولنبرگ"، دبیر کل ناتو در گفتگو با هفته نامه "اشپیگل" با درخواست فرانسه درباره لزوم بازدارندگی هسته‌ای اروپایی مخالفت کرد.

وی تاکید کرد: ما یک دفاع هسته ای در اروپا (ناتو) را داریم.

استولنبرگ از رئیس جمهور فرانسه درخواست کرد که به جای این پیشنهاد به گروه برنامه‌ریزی هسته‌ای ناتو بپیوندد. دبیرکل ناتو تاکید کرد که اگر فرانسوی ها نظر خود را تغییر دهند در هر زمانی از آن ها استقبال می شود.

"امانوئل ماکرون"، رئیس جمهور فرانسه اوایل فوریه شرکای اروپایی خود را به مذاکرت استراتژیک درباره نقش قدرت امنیت هسته‌ای فرانسه برای امنیت جمعی فراخواند. فرانسه بعد از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تنها قدرت اتمی در این اتحادیه است. پاریس در ائتلاف نظامی ناتو به استقلال استراتژیک قدرت هسته‌ای خود تاکید دارد.

دبیر کل ناتو در بخش دیگری از سخنانش درباره موشک های جدید روسیه هشدار داده و گفت: این موشک ها می توانند آستانه عملیات تسایحات اتمی را پایین آورده و خطر سوء تفاهم‌ها را افزایش دهند.

وی تاکید کرد که ناتو خود را با این شرایط جدید سازگار خواهد کرد، البته نه با موشک‌های هسته‌ای جدید در اروپا.

در ژانویه سال جاری میلادی دبیرکل ناتو بر لزوم گسترش شایستگی دفاعی و بازدارندگی ناتو تاکید کرد.

دبیرکل ناتو در بخش دیگری از گفتگو با هفته نامه اشپیگل بار دیگر خواستار افزایش هزینه‌های نظامی آلمان و دیگر کشورهای عضو این ائتلاف نظامی شده و البته انتقادها مبنی بر این که با این درخواست خود به سخنگوی دونالد ترامپ تبدیل شده را رد کرده و گفت: اعضای ناتو از سال 2014 در این باره تصمیم گیری کرده اند.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.