رهاسازی 200 میلیون متر مکعب آب سدهای تهران برای تغذیه مصنوعی دشت‌ها

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان اینکه وضعیت بارش‌ها در 72 ساعت گذشته ورودی سدهای پنج‌گانه تهران را 10 درصد افزایش داده است، گفت: امسال 200 میلیون متر مکعب آب از سدهای پنج‌گانه تهران برای تغذیه مصنوعی دشت‌ها رهاسازی شد.

www.farsnews.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس اقتصاد امروز نیوز؛ نفت و انرژی در پاسخ به  این سؤال که بارش‌های چند روز گذشته در استان تهران آیا توانست میزان ورودی سدها و حجم مخازن سدهای تهران را افزایش دهد، اظهار داشت: طی 72 ساعت گذشته بارش‌ها در ارتفاعات به شکل برف بوده، بنابراین این برف تا زمانی که ذوب نشود، به حجم مخازن سدها اضافه نخواهد شد، اما بارش‌هایی که به شکل باران بوده، باعث شد حجم ورودی آب به سدهای پنج‌گانه تهران 10 درصد افزایش یابد.

وی افزود: میزان حجم ذخایر سدهای پنج‌گانه تهران 600 میلیون متر مکعب بود که این بارش‌ها در 72 ساعت گذشته باعث شده تا 20 میلیون متر مکعب آب به حجم ذخایر سدهای تهران اضافه کند.

رضوی در مورد رهاسازی آب از سدهای پنج‌گانه تهران نیز گفت: امسال حجم مخازن سدها بنابه دلایلی مثل تغذیه مصنوعی دشت‌ها رهاسازی شده، به طوری که امسال 200 میلیون متر مکعب آب از سدهای تهران برای تغذیه مصنوعی دشت‌ها رهاسازی شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان اینکه امسال برای نخستین‌بار در این حجم رهاسازی داشتیم، گفت: در سال‌های قبل رهاسازی آب حدود 15 میلیون متر مکعب انجام می‌شود، اما امسال به دلیل وضعیت مناسب ذخیره سدها این میزان به 200 میلیون مترمکعب افزایش یافت.

وی افزود: این رهاسازی ابتدا به رودخانه‌های مثل کرج و جاجرود رها شده و سپس به مخازن ایجاد شده برای تغذیه مصنوعی رهاسازی می‌شود.

رضوی در مورد افزایش مصرف آب نیز گفت: امسال مصرف آب نسبت به سال گذشته 5درصد افزایش داشته است، البته در محاسباتی که صورت گرفته بود، این افزایش در حدود 3 درصد پیش‌بینی شده بود. بنابراین مردم باید در روزهای پایانی سال با رعایت الگوی مصرف با ما همراهی و مصارف خود را کنترل کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران ادامه داد: هدف ما برای تأمین آب شهر تهران کاهش اتکا به آب‌های زیرزمینی است، به همین منظور با افتتاح تصفیه‌خانه هفتم تهران و تأمین آب از سد ماملو برای بخش‌های جنوب تهران و شرق تهران استفاده از آب زیرزمینی هست و آب سدی که نسبت به آب سرزمینی کیفیت بهتری دارد، جایگزین شود.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری فارس به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.