افغانستان ترانزیت کالا از طریق چابهار را بیشتر می‌کند

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران گفت: افغانستان ترانزیت کالا از طریق بندر چابهار را بیشتر می‌کند چون این منطقه هم با کشورهای مختلف فاصله نزدیکی داشته و هم صرفه اقتصادی برای تجار این کشور دارد.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس اقتصاد امروز نیوز؛ اقتصاد کلان و بودجه، عبدالغفور لیوال چهارشنبه شب در دیدار با مدیرعامل منطقه آزادچابهار اظهار داشت: توسعه روابط با افزایش سرمایه گذاری‌ها امکانپذیر است و ما مصمم به حضور بیشتر فعالان اقتصادی در این منطقه هستیم.

وی افزود: تجار افغانستان مشکلات زیادی در منطقه آزادچابهار دارند که امیدواریم با همت مسئولان و به ویژه مدیرعامل منطقه آزادچابهار  یکی پس از دیگری مرتفع شود.

وی بیان کرد: در این سفر از مهمان نوازی منطقه ازاد چابهار تشکر می کنم و امیدوارم رفت و امد مسئولان مختلف بیشتر شود. 

وی ادامه داد: چابهار یک پل اقتصادی و راه ترانزیتی برای افغانستان است و با افزایش صادرات و واردات از طریق چابهار روابط اقتصادی را توسعه می دهیم.

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران افزود: راه اندازی نمایندگی بانک افغانستانی در چابهار از برنامه ها است و حل مشکلات اقامت، خروج و مراجعت و گواهینامه را پیگیری تا به نتیجه مثبت برسد.

وی گفت: افغانستان محصولات کشاورزی و سنگ های ساختمانی مرغوب دارد که با صادرات و فراوری در چابهار ارزش افزوده زیادی خواهد داشت.

۱۷۶ شرکت افغانستانی در متطقه آزادچابهار ثبت شده است

مدیرعامل منطقه آزادچابهار نیز با تشریح ظرفیت ها و پتانسیل های  این منطقه اظهار داشت: ۱۷۶ شرکت با همت سرمایه گذاران افغانستان در این منطقه ثبت شده که ۳۲ شرکت بازرگانی وتولیدی از آنها فعال هستند.

عبدالرحیم کردی افزود: با نگاه توسعه ای به مسایل مختلف منطقه می نگریم  و برای حل مشکلات همه تجار به ویژه کشور افغانستان تلاش می کنیم.

وی بیان کرد: چابهار جایگاه ویژه ای دارد و نیاز است تجار افغان حضور بیشتری داشته باشد و نسبت به سرمایه گذاری بیشتر اقدام کنند.

وی با اعلام اینکه هرگونه همکاری را با تجار افغان خواهیم داشت، خاطرنشان کرد: محدوده منطقه آزاد از ۱۴ هزار هکتار فعلی به ۸۰ هزار هکتار افزایش پیدا می کند و هیچگونه محدودیت سرمایه گذاری وجود ندارد.

رییس هیات مدیره منطقه آزادچابهار ادامه داد: چابهار آینده ای روشن دارد و تمام مشکلات پیش روی سرمایه گذاران با همت مسئولان کشوری مرتفع می شود و جای هیچ نگرانی نیست‌.

کردی افزود: با نگاه دولت چابهار در حال توسعه است و راه آهن چابهار به زاهدان و سرخس، راههای ترانزیتی، ساخت فرودگاه و طرح توسعه سواحل مکران به سرعت در حال کار است و زیرساخت ها برای سرمایه گذاری در حال آماده سازی است.

وی بر افتتاح نمایشگاه توانمندیهای افغانستان و چابهار در ۲ کشور و توسعه روابط بیشتر تاکید کرد.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.