فرانسه از عهدشکنی عربستان برای کمک به نیروهای ضدترور در آفریقا انتقاد کرد

«فلورانس پارلی» وزیر دفاع فرانسه از عدم پایبندی عربستان سعودی به تعهداتش برای ارائه کمک مالی به نیروهای مبارزه با تروریسم در غرب آفریقا انتقاد کرد.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا ، عربستان سعودی در دسامبر ۲۰۱۷ متعهد شد تا یکصد میلیون یورو (۱۱۰ میلیون دلار) به نیروهای موسوم به «G۵ Sahel» کمک کند.
این نیروها متشکل از ارتش‌های موریتانی، مالی، نیجر، بورکینافاسو و چاد است و با هدف مقابله با داعش و القاعده در این کشورها بخصوص مالی و بورکینافاسو تشکیل شد.
نیروهای G۵ ساحل طی سه سال گذشته با کمبود بودجه روبرو و هماهنگی نیروها در آن ضعیف بوده است.
وزیر دفاع فرانسه چهارشنبه در جلسه استماعی در پارلمان گفت: عربستان سعودی به تعهداتی که داده بود عمل نکرده است. متاسفم که عربستان این تعهدات را عملی نکرده است.
امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه دو سال پیش شخصا از محمد بن سلمان ولیعهد سعودی خواست تا به G۵ کمک کرده و نیت خود برای مقابله با تفکرات افراط گرایان را ثابت کند.
فرانسه در سال ۲۰۱۳ برای مقابله با گروه‌های افراطی که شمال کشور مالی را به کنترل خود در آورده بودند، به مداخله نظامی روی آورد. اما اوضاع این منطقه نه تنها آرام نشده بلکه تنش‌ها و ناامنی‌ها شدت گرفته است.
دولت فرانسه به دلیل ناکامی‌های ارتش این کشور در مالی با انتقادات زیادی مواجه شده است.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.