ابتلای جدید به ویروس کرونا در برخی استانها تک رقمی شد

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش بیان کرد: موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در برخی شهرها و حتی استانها با جمعیتی حدود ۳۹ میلیون نفر یک رقمی و گاهی زیر ۵ نفر است ولی اسامی این مناطق را فعلا اعلام نمی کنیم تا با سفر مردم دوباره شاهد پیک بیماری در این شهرها نباشیم.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس جامعه امروز نیوز؛ بهداشت عمومی و تغذیه افزود: اینکه آمار تفکیکی استانها را اعلام نکردیم. تصمیم درستی بود که در وزارت بهداشت اتخاذ شد و با این کار توانستیم روند شیب نزولی آمار ابتلا به کرونا در حدود ۱۳ استان نزولی نگه داریم.

وی ادامه داد: این تجربه موفقی بود که در جمعیتی حدود ۳۹ میلیون نفر دیده می شود و تعداد مبتلایان در این مناطق انفرادی شده است اگر این وضعیت به ثبات رسید و در کل کشور آمار نزولی شد می توانیم جزئیات بیشتری در این مناطق اعلام کنیم اما هنوز در فاز طغیان و شیب صعودی بیماری در کشور هستیم و نمی خواهیم در مناطق کنترل شده دوباره شاهد طغیان بیماری باشیم.

وی درباره افزایش آمار کشوری در روزهای گذشته گفت: بخشی از افزایش آمار موارد کرونا در روزهای اخیر که به حدود سه هزار نفر در روز رسیده علاوه بر افزایش بیماریابی به علت خریدهای نوروزی مردم در روزهای آخر اسفند است.

وی افزود: افرادی که در روزهای آخر اسفند به مراکز خرید و بعد از آن به سفر رفتند باعث شدند که امروز(۱۰ فروردین) با افزایش موارد ابتلا در کشور مواجه باشیم و شیب افزایش ملایم مبتلایان را در کشور داشته باشیم.

میانگین سن فوتی ها ۶۹ سال است

جهانپور گفت: میانگین سن مبتلایان ۵۵ سال و میانگین سن فوتی ها ۶۰ سال است.  اغلب موارد فوتی هم در هم روزها و هفته های اخیر کسانی هستند که در دو هفته یا سه هفته اخیر بستری شده اند و هنوز هر ۱۰ دقیقه یک نفر جانش را بر اثر ویروس کرونا از دست می دهد .موارد شدید هم که ۳۴۶۷ نفر هستند که ر بخش های ویژه بستری هستند

وی درباره تفاوت آمار برخی بیمارستانها با آمار کشوری گفت: عادات غلطی دریم که افرادی فکر می کنند با دادن آمار زیاد و بزرگنمایی و با فریاد زدن می توانند امکانات بیشتری برای مناطق خود بگیرند. این عادت در بین برخی  مسئولان محلی و حتی نمایندگان مجلس وجود داردکه عادت غلطی است.

سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت: این طور نیست که هر کس دادش بیش، وامش بیشتر، این رفتارها شاید در گذشته بدآموزی شده است. مساله کرونا یک مساله ملی و حتی جهانی است و آمار ها بر اساس شواهد علمی، آزمایش، سی تی اسکن ریه و تشخیص پزشکان اعلام می شود و فقط بر اساس تست نیست.

وی افزود: ایران یکی از دقیق ترین آمارها در مورد کرونا د ارد و افرادی مثل روسای یک بیمارستان که آمار متفاوت می دهند از کجا می دانند که آمار آنها در آمار کشوری لحاظ نشده است و چنین رفتارهای ظلم به سیستم بهداشتی و درمانی کشور است.

جهانپور افزود: ما در منطقه مدیترانه شرقی تنها کشوری هستیم که آمار دقیق داریم کشورهای این منطقه که در شرق آن چین و در غرب اروپا با آمار بالا وجود دارند اغلب آماری اعلام نمی کنند یا آمارهای نادرست و غیر واقعی دارند و این نشانه عاری بودن آنها از بیماری نیست بلکه نشان ناتوانی آنها در شناسایی بیماران است.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.