شجاعی: آماده نگه داشتن تیم بسکتبال ۳ نفره مهمترین مسئله ماست/ تیم جوانان را برای سال ۲۰۲۲ آماده می‌کنیم

فریده شجاعی، نایب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال مهمترین مسئله خود و دیگر همکارانش در این بخش از فدراسیون بسکتبال را آماده نگه داشتن تیم سه نفره بانوان کشورمان دانست.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس ورزشی امروز نیوز؛ ورزش بانوان ،‌ سال 1398 برای بسکتبال بانوان و نایب رئیس بانوان این فدراسیون سالی خوب و موفقیت‌آمیز بود. فریده شجاعی معتقد است که در بخش مسابقات داخلی و خارجی عملکرد خوبی داشته و مهمترین هدفش در سال 99 آماده کردن تیم ملی بسکتبال سه نفره برای حضور در بازی‌های المپیک توکیو و المپیک جوانان است. وی درباره عملکرد بسکتبال بانوان در سال 98 با خبرگزاری تسنیم گفت‌وگو کرد که در زیر می‌آید:

نایب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال ابتدا از کسب مقام گروه بهمن در مسابقات غرب آسیا شروع کرد و گفت: از ابتدای سال اولین قدمی که برداشتیم اعزام تیم گروه بهمن به غرب آسیا بود و برای نخستین بار در تاریخ بسکتبال کشور مقام نایب قهرمانی را کسب کرد. سمینار نواب رئیس بانوان را نیز اردیبهشت ماه در استان قم برگزار کردیم که به عملکرد سال 97 و برنامه‌ها تقویم سال 98 پرداختیم و مشکلات را بررسی کردیم.

وی عملکرد بانوان را به دو بخش شش ماهه اول و دوم سال تقسیم کرد و افزود: مسابقات داخلی را به دو بخش تقسیم کردیم. در نیمه اول سال مسابقات قهرمانی کشور را در رده‌های مختلف برگزار کردیم و تمرینات و اعزام‌های تیم ملی سه نفره را انجام دادیم. اعزام تیم سه نفره به مسابقات جام جهانی چین و اعزام کاپ آسیا و جام جهانی بزرگسالان به آمستردام کسب عنوان سومی شادی عبدالوند در مهارت‌های فردی از جمله فعالیت‌های بانوان در این رقابت‌ها بود.

شجاعی همچنین درباره تصویب حجاب اسلامی بانوان در تابستان 98 و تشکیل تیم ملی بسکتبال برای حضور در مسابقات غرب آسیا اظهار داشت: تابستان 98 و بعد از اینکه حجاب بانوان تصویب شد کادر فنی تیم بسکتبال پنج نفره را تشکیل دادیم و شایسته متشرعی را از آمریکا برای سرمربیگری تیم ملی به ایران آوردیم و بازیکنان تمرینات مرتب و منظمی را پشت سرگذاشتند. آنها سپس به مسابقات غرب آسیا اعزام شدند که با کسب عنوان سومی به پایان رسید.

وی به تلاش تیم ملی بسکتبال سه نفره برای کسب سهمیه المپیک توکیو اشاره کرد و افزود: در طول شش ماهه اول سال مسابقات مختلفی را برای بسکتبال سه نفره برگزار کردیم که حاصل آن افزایش رنکینگ جهانی بزرگسالان و زیر 23 سال بود از طرفی تلاش کردیم سهمیه بازی‌های المپیک را در این بخش به دست آوریم که یکی دو نمره در رنکینگ جهانی کمتر بودیم و نتوانستیم سهمیه را کسب کنیم.

نایب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال از فرصت تیم ملی برای راه یافتن به المپیک خبر داد و اظهار داشت: تیم ملی بعد از اینکه نتوانست سهمیه بازی‌های المپیک را از طریق رنکینگ جهانی به دست آورد هنوز فرصت دارد و قرار شد در مسابقات کسب سهمیه المپیک در هند شرکت کنند که این رقابت‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.

وی درباره مسابقات لیگ باشگاهی نیز گفت: در نیمه دوم سال مسابقات لیگ باشگاهی را برگزار کردیم که دیدار رده‌بندی برگزار شد، اما رقابت فینال به دلیل ویروس کرونا لغو شد و در سال جدید برگزار خواهیم کرد.

شجاعی درباره موفقیت صنم نظامی و لیلا علیمرادی در مسابقات آسیایی خاطرنشان کرد: کلاس‌های آموزش مربیگری و داوری و نظارت را هم در سال 98 برگزار کردیم. بانوان در تمام کلاس‌ها و کلینیک‌هایی که برگزار شد، شرکت کردند. صنم نظامی هم به‌عنوان ناظر بین‌المللی در مسابقات آسیایی حضور داشت و لیلا علیمردای به‌عنوان داور به مسابقات آسیایی اعزام شد در بخش داوری و مربیگری فعال بودیم.

وی استعدادیابی را یکی از اهداف مهم بسکتبال بانوان در سال 98 عنوان کرد و گفت: طرح استعدادیابی که یکی از اهداف مهم ما در سال 98 بود به خوبی انجام شد و ما در سطح کشور استعدایابی و حتی تیم بلندقامتان را شناسایی کردیم. هدف‌مان المپیک جوانان 2022 است که برنامه‌ریزی و روی تیم نوجوانان تمرین می‌کنیم و به کمپ تمرینی آکادمی کمیته ملی المپیک برای استعدادهای برتر فرستادیم. این نشان می‌دهد استعدادیابی‌ها خیلی خوب و موفقیت‌آمیز بوده و مورد استقبال قرار گرفته است.

نایب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال برگزاری مسابقات مهارت‌های فردی را از دیگر فعالیت‌های این تیم برشمرد و اظهار داشت: مسابقات مهارت‌های فردی و جشنواره‌های زیادی را برگزار کردیم و علاوه بر اردوهای ملی تمرینات اصلاح تکنیک و شوت را برای بازیکنان ملی برگزار کردیم که تمرینات خوبی برای ملی‌پوشان بود.

 

وی درباره تعویق مسابقات کسب سهمیه المپیک و آمادگی تیم ملی بسکتبال سه نفره برای حضور در این رقابت‌ها گفت: مسئله مهم ما این است که تیم ملی بسکتبال سه نفره را باید آماده نگه داریم تا با اعلام زمان برگزاری مسابقات انتخابی المپیک در این رقابت‌ها شرکت کنند.

شجاعی ادامه داد: ما تقویم سال 99 را نوشته و برنامه‌ریزی کرده‌ایم. امیدوارم مشکلات و بحران ویروس کرونا از بین رفته و به اهداف سال آینده برسیم. در سال 99 مسابقات داخلی برای ما خیلی مهم است و اینکه رقابت‌های قهرمانی کشور و لیگ‌ها را برگزار کنیم.

وی از برگزاری احتمالی مسابقات جهانی جوانان و نوجوانان خبر داد و اظهار داشت: فدراسیون جهانی ممکن است مسابقات جوانان و نوجوانان را در بخش بسکتبال پنج نفره برگزار کند. ما تیم ملی را انتخاب کرده و آماده‌ایم تا تمرینات‌شان را برای شرکت در آن مسابقات آغاز کنیم.

 

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.