عده‌ای در ایران و عراق تلاش دارند دوست را دشمن معرفی کنند

عراق کشور ویژه ای است وملت عراق روزگار سختی را سپری می کنند، در این میان به قول “امام جمعه بغداد” عده ای تلاش می کنند دوست را دشمن و دشمن را دوست معرفی کنند ، البته در این راستا تریبون ها وشخصیت های ایرانی نیز در ایجاد این ذهنیت نقش داشته اند.

www.khabaronline.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس اقتصاد امروز نیوز؛ اقتصاد کلان و بودجه، سال گذشته ملاقاتی با جناب اقای شهرستانی “نماینده حضرت آیت الله سیستانی” در ایران داشتیم وایشان تاکید داشتند که در روابط و برخوردبا عراقی به استقلال وغرور آنها توجه ویژه کنیم ( رفتارتان موجب تحقیر آنان نگردد)لذا این نصیحت را آویزه گوش خوب قرار دادیم و بارها برای استقبال از مهمانان عراقی به فرودگاه امام رفتیم، در حالیکه هیچوقت برای مهمانان اروپایی و آسیایی وحتی خانواده و دوستان به فرودگاه امام نمی رویم، اکنون با یک چشم امید وچشم دیگر نگران اوضاع عراق هستیم و آرزو میکنیم که اصلاحات در این کشور محقق گردد واین ملت محروم به ساحل ارامش برسند.
در سه سال گذشته در نشست ها وهمایش ها دو نکته را بارها تکرارکردم : جریانی در ایران مخالف توسعه روابط ایران وعراق است وبه جامعه القا می‌کند که منابع وامکانات مالی ایران در عراق هزینه می‌گردد و حتی حضور گردشگران و زوار عراقی در ایران را منفی جلوه میدهد، همزمان در عراق جریاناتی متشکل از “ملی گراها”، “کمونیست ها”، “بعثی ها” و”داعشی ها” به ایران تهمت مداخله در امور عراق می‌زنند وهر سیاستمداری که در انتخابات شکست میخورد انگشت اتهام را به سوی ایران می‌گیرد . متاسفانه مسئولین فرهنگی کشور ورایزنی فرهنگی عریض و طویل ایران در عراق هم در این زمینه نتوانسته شفاف سازی کند واصولا ارتباطمان با فضای رسانه ای وتبلیغی عراق در حداقل است. اتفاقات اخیر هشداری جدی برای مقامات کشور استکه ضمن عدم مداخله واظهار نظر در امور داخلی عراق به فضای رسانه ای وافکار عمومی مردم عراق توجه ویژه داشته و آیین ها و سنن مشترک را ارج گذاشته و فقط روابط دو کشور را از منظر دوکشور شیعه مذهب ننگرند وتحلیل نکنند.

با وجود ادامه تظاهرات در عراق وگسترش ان در سایر شهرها شاهد باز شدن بازار عراق به روی کالاهای صادراتی کشور بودیم وبه غیر از مرزهای اقلیم، شاهد فعال شدن سایر گمرگات مرزی بودیم وفقط روزانه حداقل ۷۰۰ کامیون بار صادراتی از گمرگات مهران، چذابه، شلمچه وخسروی به این کشور ارسال میگردد و با توجه به رونق صادرات در گمرگات باشماق، پرویزخان، پیرانشهر وبازارچه ها ی مرزی ، صادرات کشور بخوبی جریان دارد واین حوادث تاثیری بر بازار کالاهای صادراتی ایران نداشته است.
خوشبختانه امسال برنامه ریزی کردیم که حداقل سه “فروم تجاری” در زمینه های “مواد غذایی”، “مصالح ساختمانی” و”مواد شیمیایی وپتروشیمی” داشته باشیم ودوستان دانشکده کارافرینی تهران در سه ماه گذشته حداقل ۵ سفر به اقلیم کردستان داشته وبزودی ( ۱۰ تا ۱۲ اذر) اولین فروم با حضور بنکداران بزرگ ومعتبر مواد غذایی کردستان ( ۵۰ نفر) برگزار میگرددو موقعیت بی نظیری برای تولید کنندگان وصادر کننده فراهم خواهد شد که با توجه به تحریم کالاهای ترکیه در کردستان ومشکلات سرزمین اصلی، روابط خود را با اقلیم گسترش دهند و از این فرصت طلایی حداکثر استفاده را ببرند.
ضمنا در صدد برگزاری همایش فولاد واستیل در عراق با همکاری “استیل پرایس” بودیم که به علت آشوبها، فعلا برگزاری ان امکان پذیر نیست .
اخیرا با نماینده “انجمن فولاد” توافق کردیم که در زمینه مطالعه بازار فولاد در عراق همکاری کنیم، این هفته با مدیران فولاد اردکان، ورق گالوانیزه پرند، شیشه اردکان، استیلا الکترو موتور، “اتاق مشترک ایران وفرانسه” و”مجتمع بزرگ کشت وصنعت شهید بهشتی دزفول” نشست داشتیم و درباره زمینه های همکاری وتوسعه بازار محصولات بحث وگفتگو کردیم.
در چند روز گذشته در  “انجمن سازندگان تجهیزات نفت( استصنا)” شرکت کردم و تعدادی از اعضا انجمن نقطه نظرات خود را در مورد چالش های بازار عراق بیان کرده و شرکتهای مپنا ، تجهیزات نفت وحفاری شمال نیز تجربیات خود را از حضور در بازار عراق بیان کردند، ماشین سازی اراک هم در نمایشگاه نفت بصره مشارکت نموده واماده است که حضور پر رنگی در این بازار داشته باشد.
من به اتفاق اقای “مهندس شمس” از شرکت نفت ،۴ راهکار برای حضور در بازار عراق را ارائه دادیم و حاضران را برای ورود به این بازار تشویق کردیم.
همچنین اگهی برگزاری “مجمع فوق العاده و عادی سالانه اتاق مشترک” در “روزنامه همشهری” برای تاریخ ۵ اذر منتشر شد و علاقمندان به نامزدی در هیات مدیره باید تا ۲۵ ابان نسبت به ثبت نام اقدام می کردند.
در جلسه” هیات مدیره اپکس” موضوعاتی نظیر عملکرد نفت جی در بندرعباس، عضویت انجمن ها در اتحادیه و اصلاح قیمت گذاری خوراک واحدها را در دستور جلسه داشتیم وتصمیمات با موافقت همه اعضا اتخاذ گردید، ضمنا درخواست عضویت دو شرکت را پذیرفتیم ولی هیات مدیره با عضویت شرکتی که اعضا هیات مدیره آن سابقه تخلف داشتند موافقت نکرد.

* فعال اقتصادی 

امروزنیوز این اخبار را از خبرآنلاین به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.