گالری‌گردی معاون امور هنری وزیر فرهنگ

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران و سه نمایشگاه تجسمی دیدن کرد.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس فرهنگ و هنر امروز نیوز؛ فرهنگ عمومی، سیدمجتبی حسینی و هادی مظفری مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز جمعه از نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه سازی تهران در بوستان نوروز، همچنین از نمایشگاه خط‌نگاره‌های ابراهیم حقیقی در آرت سنتر بازدید کردند.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بازدید از نمایشگاه‌های تجسمی، از نمایشگاه سی و سه ثانیه در بهشت محسن دایی‌نبی در گالری جاوید و نمایشگاه می‌دانی، نمی‌دانی کوروش قاضی‌مراد در گالری سهراب دیدن کرد و با هنرمندانِ حاضر در گالری به گفت و گو نشست.

نهمین دوره از سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران و سه نمایشگاه تجسمی دیدن کرد.

نهمین دوره از سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی  با اهداف ایجاد فضای تعامل و گفت‌وگوی فرهنگی هنری و فرصت تبادل دانش و تجربه مجسمه سازی،گسترش و ارتقای آگاهی عمومی در عرصه مجسمه سازی بین المللی، احیای میراث تاریخی ایران در زمینه حجاری و سنگ تراشی، فراهم آوردن شرایط آفرینش اثر هنری توسط هنرمندان ایرانی و خارجی، گسترش فضای حمایتی برای هنرمندان مجسمه ساز و هنر مجسمه سازی شهری و بروز توانمندی های بالقوه مجسمه سازی در آموزش و تکاپوی اجتماعی فراخوان داد. این رویداد بزرگ هنری و بین المللی ۱۱ آبان در اراضی عباس‌آباد افتتاح شد.

تمام ضوابط و شرایط این دوره از سمپوزیوم در فراخوان نهم به صورت ملی و بین‌المللی منتشر و اطلاع رسانی شده و در پایان مهلت اعلام شده نیز با نظر هیئت داوران در بخش بین‌المللی از بین ۱۷۸ شرکت‌کننده که از ۵۸ کشور بودند، ۱۰ هنرمند مجسمه ساز انتخاب کردند. در بخش ملی نیز از بین ۹۶ هنرمند ایرانی ۵ اثر برای اجرا در سمپوزیوم انتخاب شدند. در این دوره نیز موضوع خاصی برای شرکت در سمپوزیوم مد نظر نبود، بنابراین تنوع خاصی را در نوع نگاه هنرمندان شاهد هستیم ضمن اینکه متریال کار نیز نظیر گذشته سنگ تراورتن است.

مهلت ارسال آثار به بخش دانشجویی سمپوزیوم تا ۱۶ مهرماه سال جاری تمدید شد و پس از پایان زمان اعلام شده، از بین آثار ارسالی حدود ۱۰ اثر از دانشجویان رشته مجسمه سازی برای اجرا در سمپوزیوم انتخاب شدند. در این دوره هنرمندانی از فرانسه، اسلوونی، تایوان، بلغارستان، چین، آرژانتین، بلاروس، هند، بولیوی و پرو حضور دارند. بخش کارگاهی نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه سازی تهران به مدت ۲۳ روز از۱۱ آبان تا ۴ آذر در منطقه گردشگری عباس آباد واقع در بلوار آرژانتین، جنب خیابان نلسون ماندلا و در مجاورت بوستان نوروز برگزار و همچنین ۵ آذر مراسم پایانی این رویداد با اعلام برگزیدگان و تقدیر از آنان برگزار می‌شود.

نمایشگاه نقاشی‌خط ابراهیم حقیقی

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران و سه نمایشگاه تجسمی دیدن کرد.

نمایشگاه نقاشی‌خط ابراهیم حقیقی تا ۲۹ آبان در آرت‌سنتر باغ برپاست. در گرافیک ایران هنرمندان محدودی بوده‌اند که دانش گرافیک و زیربنای اصول زیباشناسی آن را با هنرهای تجسمی پیوند زده و از مرزهای این هنر گذر کرده باشند. ابراهیم حقیقی از هنرمندانی است که به واسطه معرفت و دانش عمیق‌اش از هنرهای تجسمی و آزمودن خلاقۀ دستاوردهای بصری و احاطه و اشرافش بر «تصویر» این کار را امکان‌پذیر کرده است. این بار ابراهیم حقیقی در نمایش خط‌نگاره‌هایش آثاری لطیف تر و ملایم‌تر از کارهای یک دهه اخیرش را به نمایش گذاشته است: آن غوغای درونی و شورانگیزی خط، جایش را به لطافت رنگ و رازآمیزی خوشنویسی داده است.

در مجموعه اخیر که نمایش دستاوردهای هنرمند در هفتادسالگی است، گذر خاطرات و مخاطرات با همۀ تلخ و شیرین‌اش، پیش روی مخاطب است: تیله ها، عکس‌های کودکی هنرمند، تصویر مادر هنرمند و عکس‌هایی از آلبوم‌های خانوادگی و نمایش کلمات و جملاتی همچون «یاد باد آن روزگاران»، «به کجای این شب تیره»، «ابرهای همه‌عالم شب و روز….»، «من دلم سخت گرفته است...»، «وقتی که من بچه بودم...» تاکیدی بر این خاطرات پراکنده است. کارهای اخیر ابراهیم حقیقی در اینجا، بیشتر نقاشی هستند تا «نقاشی- خط» (و یا به قول او خط‌نگاره). زبان نقاشی های اخیر بی‌واسطه‌تر از گذشته‌اند و محملی برای القای احساس‌های متفاوت هنرمند شده‌اند. ایجاز در استفاده از عناصر بصری، ترکیب نوشته‌ها با رنگ و میل به ناخوانایی، انتزاع خوشنویسی و غلبه هیجانات رنگ بر مفهوم ادبیِ خط، تفکر هنرمند و تاکید او را بر ایده اصلی کارها یعنی «نمایش خاطره» نشان می‌دهد.

علاقه‌مندان می توانند برای بازدید از این نمایشگاه به نشانی فرمانیه، بلوار اندرزگو، انتهای خیابان سلیمی شمالی، شماره ۱۴۷، باغ انجمن خوشنویسان مراجعه کنند.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.