سازمان ملل خواستار رویکرد مشترک مبارزه با تروریسم در سوریه شد

نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه با استقبال از تشکیل کمیته قانون اساسی این کشور، خواستار رویکرد مشترک قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در مبارزه با تروریسم شد.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آسیا، جیر پدرسن عصر جمعه در نشست شورای امنیت که با موضوع سوریه برگزار شد، افزود: در ۸ آبان امسال، ۱۵۰ نفر از زنان و مردان سوری در ژنو گرد هم آمدند تا تحت رهبری سوری‌ها  و به وسیله خودشان، کمیته تدوین قانون اساسی را به صورت فراگیر و متعادل تحت تسهیلگری سازمان ملل متحد برگزار کنند.

وی در تشریح ترکیب این کمیته هم گفت: ۵۰ نفر از سوی دولت سوریه، ۵۰ نفر از سوری معارضان صوری که از سوی کمیسیون مذاکراتی معرفی شدند و ۵۰ نفر هم دیگر هم فعالان مدنی، کارشناسان و افراد مستقل از داخل و خارج سوریه بودند.

نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه افزود: این یک لحظه تاریخی بود که سوری‌ها را در چارچوب فرایند سیاسی مد نظر شورای امنیت در یک اتاق گرد هم آورد تا برای نخستین بار به صورت چهره به چهره پس از پنج سال گفت‌وگو، برای نخستین بار در پیگیری توافق سیاسی بین دولت و معارضان و برای نخستین بار با حضور جامعه مدنی مذاکره شود.

پدرسن ادامه داد: این نشست، علامت امید برای مردم سوریه و فرصتی برای طرف‌های سوری بود تا مذاکره مستقیم را آغاز کنند و سرنوشت و آینده کشور آسیب دیده را تعیین کنند.

وی با بیان اینکه در ۲ روز آینده، اعضای این کمیته بزرگ، دیدگاه‌های خود را درباره قانون اساسی آینده سوریه ارائه خواهند داد، اضافه کرد: آنها به اتفاق آرا آئین نامه اجرایی اولیه را تصویب کردند و بین ۴۵ عضو این توافق ایجاد شده است که بر روی یک پیش نویس کوچک کار کنند.  

نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه یادآور شد: ۱۵ نفر از هر گروه ۵۰ نفر روز دوشنبه به ژنو باز خواهند گشت تا درباره مفاد قانون اساسی، تبادل نظر کنند.

پدرسن با قدردانی از حمایت شورای امنیت برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه، گفت پیش از برگزاری نخستین نشست این کمیته، با وزیر امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه و همچنین نمایندگان اعضای کشورهای موسوم به "گروه کوچک" در ژنو دیدار کرده است.

وی همچنین نسبت به شرایط ادلب ابراز نگرانی کرد و با اشاره به قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد افزود: این قطعنامه خواستار آتش بس در سراسر کشور و رویکرد مشترک برای مبارزه با تروریسم شده است.

نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه ادامه داد: چالش حل نشده هیات تحریر شام، خطر تجدید حیات داعش و تهدید مداوم جنگجویان تروریست خارجی، تنها نیاز به یک رویکرد همکاری را تاکید می کند، روشی که ثبات را تضمین، از غیرنظامیان محافظت، از قوانین بشردوستانه بین المللی حمایت می کند و با ارتقای آرامش واقعی، راه حل سیاسی را در اولویت قرار می دهد.

پدرسن اضافه کرد: من همچنان بحث و گفت‌وگو با طرف های سوری را در مورد روند گسترده بعدی دنبال می کنم و نظرات خود را به بازیگران اصلی منطقه‌ای و بین المللی در مورد این موضوعات ارائه می دهم.

وی با بیان اینکه مقامات روسی و آمریکایی برای گام‌های احتمالی بعدی همچنان به گفت‌وگو ادامه می دهند، اظهار کرد: من هفته گذشته با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و مقامات ارشد این کشور در برلین بحث ارزشمندی داشتم.

نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: در داخل گروه آستانه ، گفت‌وگو بین کشورهایی که از بازیگران مختلف در سوریه حمایت می کنند، ادامه دارد و من همچنان از تشکیل یک قالب بین المللی حمایت می کنم که می تواند بازیگران کلیدی را در یک گروه مشترک جمع کند.

پدرسن ابراز امیدواری کرد با کمیته قانون اساسی به عنوان گشاینده درها، دولت و مخالفان بتوانند رابطه برقرار کنند، خشونت فروکش کند، شرایط را تغییر دهد و سرانجام یک راه حل جامع و سرنوشت ساز برای منافع سوری ها به وجود آورد.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.