برخی استان های عراق شاهد افزایش اعتراضات بود

اعتراضات مردمی عراق از دیشب (یکشنبه شب) در تعدادی از استان های این کشور شدت گرفت و به گزارش برخی خبرگزاری های بین المللی ،‌ شدت این اعتراضات تا به جایی رسید که منجر به بسته شدن تعدادی از جاده های این کشور شد.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آسیا، پایگاه خبری "راشاتودی" امروز (یکشنبه) گزارش داد، معترضان عراقی در استان "بصره" به خیابان ها آمدند و راه های این استان و از جمله مسیر منتهی به پالایشگاه بصره را مسدود کردند.

 این پایگاه خبری افزود: فراخوان هایی به اعتصاب عمومی در این استان شنیده می شود. دانش آموزان برخی از مدارس نیز کلاس های درس را ترک کردند و به خانه های خود بازگشتند.

از سویی دیگر پایگاه خبری "آناتولی" ترکیه به نقل از منبع پزشکی که خواست نامش فاش نشود، گزارش داد: در نتیجه درگیری نیروهای امنیتی و معترضان در شهر "ناصریة" مرکز استان جنوبی "ذی قار" عراق ، دو نفر کشته و ۳۵ نفر دیگر زخمی شدند.

خبرگزاری مستقل "عین العراق" نیز امروز گزارش داد: همزمان با ادامه اعتراضات در بغداد و تعدادی از استان های دیگر عراق، تظاهرات در استان "میسان" نیز از سرگرفته شد و تعدادی از مسیرها در این استان مسدود و دانشگاه ها و مدارس بسته شد.

منابع رسمی در عراق هنوز این گزارش های رسانه ای را تایید نکرده اند. با اینحال، گزارش های دریافتی از بغداد حاکی است که پایتخت عراق تا ظهر امروز اوضاع آرامی داشته است.

مرحله نخست اعتراضات در عراق روز اول اکتبر (۹ مهرماه) ابتدا با درخواست مبارزه با فساد و انجام اصلاحات اقتصادی و گسترش خدمات عمومی آغاز شد، اما رفته رفته مطالبات سیاسی به آن اضافه شد، بطوری که گروهی از معترضان خواستار اصلاح قانون انتخابات و قانون اساسی این کشور شدند و برخی دیگر شعار براندازی دولت را سر دادند.

اعتراضات در عراق بار دیگر از ۲۵ اکتبر (سوم آبان) آغاز شد و دولت تاکنون با وجود پذیرش اغلب پیشنهادات برای اصلاحات ساختاری و قانونی، ارائه بسته‌های اقتصادی و صدور دستورالعمل‌های مختلف، نتوانسته آرامش را به طور کامل به کشور بازگرداند.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.