روسیه اقدام آمریکا در لغو معافیت‌های هسته‌ای برجامی را محکوم کرد

سخنگوی وزارت خارجه روسیه بیان کرد: ظاهراً آمریکایی‌ها نمی‌دانند دیگر از چه طریق مانع از تحقق برجام شوند، اما طرف‌های باقی مانده در توافق هسته‌ای به اجرای تعهداتش ادامه داده و اقدام جدید واشنگتن هم نمی‌تواند طرح‌های برجام را متوقف کند.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آسیا به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ماریا زاخارووا" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه تأکید کرد که لغو معافیت‌ تحریم‌ها در رابطه با تأسیسات هسته‌ای ایران، از سوی دولت آمریکا اجرای طرح‌های بازسازی آنها را کند خواهد کرد، ولی نمی‌تواند باعث توقف آنها شود.  

این دیپلمات روس عصر دیروز در کنفرانس مطبوعاتی در این باره گفت: «لازم است این اقدام جدید ایالات متحده و مضرات آن را مورد ارزیابی قرار داد. اگر واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم، لغو معافیت‌های به اصطلاح "موج گیر" می تواند باعث کندی روند اجرای پروژه‌های مهم بازسازی تاسیسات هسته‌ای ایران که پایه و اساس توافقات سال 2015 را تشکیل می دهند، شود. ولی قادر نخواهد بود اجرای آنها را متوقف سازد.»

وی تأکید کرد: «مسلماً ما این اقدام آمریکا را محکوم می‌کنیم. جامعه جهانی مدتهاست که با قاطعیت از واشنگتن خواسته است تا به انجام تعهدات خویش در چارچوب توافق هسته‌ای بازگردد. ولی در عوض، ما شاهد دشمنی پایدار نهادهای سیاسی آمریکایی با ایران هستیم که سطح آن هم از مسئولیت‌های قانونی این کشور نسبت به شرکای بین المللی، هم نگرانی‌ از اعتبار این کشور بعنوان یک طرف پایبند به تعهدات و هم نسبت به تقویت اقتدار شورای امنیت سازمان ملل فراتر رفته است. در حقیقت این تصور بوجود می‌اید که واشنگتن اصلاً نمی داند که چه کارهای دیگری باید انجام دهد تا باعث شکست اجرای برجام و قطعنامه شورای امنیت درباره این توافقنامه شود.»

زاخارووا یادآور شد: «اعمال فشارها بر ایران، گویای ناتوانی آمریکا در حل و فصل مؤثر وظایف پیچیده در این رابطه است. چنین اقداماتی، در واقع به ادعاهای مقامات واشنگتن درباره داشتن موقعیت رهبری در جهان پایان می دهد و این مسئله حتی در جامعه غربی هم عقیده هم مشخص است.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه افزود: «کشورهای باقی مانده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران، همچنان در تمامی سطوح با یکدیگر در تماس هستند و به حل و فصل تمامی موضوعات مرتبط با اطمینان از اجرای پایدار و همه جانبه قطعنامه مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد در رابطه با برجام می پردازند.»

پیش از این، روزنامه «واشنگتن پست» با استناد به منابع خبری خود در دولت آمریکا و اسناد داخلی گزارش داد که ایالات متحده معافیت تحریمی درباره برنامه هسته‌ای ایران را لغو می‌کند. طبق برنامه دولت آمریکا ، یک دوره 60 روزه برای لغو معافیت تحریم‌ها در خصوص طرح تجدید ساختار راکتور هسته‌ای در اراک ایران، اختصاص داده شده است.

این طرح می‌بایست به عنوان بخشی از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تحقق می یافت تا این راکتور به گونه‌ای مورد استفاده مجدد قرار بگیرد که امکان استفاده از آن برای تولید پلوتونیوم نظامی وجود نداشته باشد. در ابتدا قرار بود ایالات متحده و چین در نوسازی راکتور اراک نقش داشته باشند، ولی پس از خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای در سال 2018 ، این برنامه برعهده انگلیس و چین گذاشته شد.

 

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.