دیپلمات روس: تصمیم آمریکا در لغو معافیت‌های برجامی ایران، اقدامی شرورانه است

مدیر اداره دوم آسیایی وزارت امور خارجه روسیه، لغو معافیت‌های تحریمی طرح‌های مربوط به برجام از سوی آمریکا را اقدامی شرورانه خوانده و تأکید کرد که مسکو به همکاری با تهران برای تکمیل نیروگاه اتمی بوشهر ادامه خواهد داد.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ضمیر کابلوف" مدیر اداره دوم آسیایی وزارت امور خارجه روسیه و نماینده ویژه رئیس جمهوری این کشور در مسائل افغانستان معتقد است که تصمیم واشنگتن مبنی بر لغو معافیت‌های موقت در اعمال تحریم‌ها علیه طرح‌های مربوط به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران، یک اقدام کاملاً شرورانه است.

این دیپلمات روس گفت: «این تصمیمی بسیار غم انگیز و شرورانه است. اجازه دهید آنها (آمریکایی‌ها) هر آنچه را می‌خواهند لغو کنند. ما بر اساس توافقنامه‌های دوجانبه و مطابق با قوانین بین المللی، درحال تکمیل نیروگاه هسته‌ای بوشهر در ایران هستیم، به همین دلیل علاقه‌ای به قانون داخلی هیچ کشور ثالثی نداریم و همکاری خود را ادامه خواهیم داد.»

روز گذشته "مایکل پامپئو" وزیر امور خارجه آمریکا تایید کرد که واشنگتن تصمیم گرفته تا معافیت‌های موقت در اعمال تحریم‌هایی را لغو خواهد کرد که به تهران اجازه می دهد تا از کشورهای شرکت کننده در برجام برای توسعه صلح آمیز برنامه‌های هسته‌ای خود کمک دریافت کند.

به گفته وی، در عین حال، ایالات متحده معافیت تحریمی علیه نیروگاه هسته‌ای بوشهر را برای 90 روز دیگر تمدید خواهد کرد.

"کریستوفر فورد" معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده در امور بین الملل و منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای نیز گفت که معافیت تحریم‌های ضد ایرانی در خصوص فازهای جدید این نیروگاه اعمال نخواهد شد.

شرکت «راس اتم» روسیه در حال اجرای طرح ساخت مرحله بعدی نیروگاه اتمی بوشهر (فازهای برق دوم و سوم) با ظرفیت کلی 2100 مگاوات است. این شرکت در ماه مه سال گذشته، آماده سازی سطح زمین برای بتن ریزی فاز برق دوم نیروگاه را آغاز کرد.

 

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.