تظاهرات «نجات» در کردستان عراق

در اعتراض به وضع موجود در اقلیم کردستان عراق، سلیمانیه و چند شهر در شمال عراق شاهد تظاهرات مردمی شد.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آسیا، این دور تازه اعتراضات به دعوت «شاسوار عبدالواحد» دبیرکل جنبش «نسل جدید» در سلیمانیه و برخی شهرهای اقلیم کردستان عراق از جمله شهر «کفری» در جنوب سلیمانیه آغاز شد.

تظاهرکنندگان در اعتراض به گسترش فساد اداری و مالی در اقلیم کردستان و متهم کردن برخی از خانواده های وابسته به احزاب سیاسی حاکم به مسلط شدن بر مقدرات شمال عراق، خواهان براندازی آنها شدند.

شاسوار عبدالواحد در یکشنبه گذشته 31 ماه می (11 خرداد 99) فراخوان اعتراضات گسترده در اقلیم کردستان عراق تحت عنوان «نجات از سلطه حاکم در اقلیم کردستان عراق» را داده بود.

وی از همه اقشار مختلف مردم که بر آنها عنوان «اقشار آسیب پذیر و محروم» نهاده خواست تا در این اعتراضات گسترده شرکت کنند.

عبدالواحد گفته بود که نمی توان بیش از این نسبت به دهها سال ناکامی و فساد و هدر دادن ثروت ها که ویروس کرونا بخشی از آن را آشکار کرده، سکوت کرد.

شاسوار عبدالواحد در 26 ماه می (ششم خرداد 99) در توئیتی پرده از یکی از پرونده های فساد در اقلیم کردستان عراق برداشت.

براساس این پرونده که عبدالواحد آن را «رسوایی» نامیده، دولت مرکزی عراق بعد از 2003 دو پالایشگاه نفت به دولت اقلیم کردستان هدیه داده و اربیل آنها را به دو شرکت وابسته به دو حزب حاکم در اقلیم یعنی حزب دمکرات کردستان (خانواده بارزانی) و اتحادیه میهنی کردستان (خانواده طالبانی) اختصاص داده است.

شاسوار عبدالواحد افزوده است که این دو شرکت وابسته به دو حزب حاکم به ازای پالایش هر بشکه نفت، می بایست 17دلار از خزانه دولت اقلیم کردستان دریافت کنند و هم اکنون این دو شرکت میلیاردها دلار دلار به همین بهانه از دولت اقلیم کردستان عراق مطالبه می کنند.

شاسوار عبدالواحد امروز چهارشنبه شخصا این اعتراضات را رهبری کرده و در بین معترضان حضور یافت و گفت: هرگز صحنه اعتراضات را ترک نمی کند و با معترضین در خیابان می ماند.

این اعتراضات در حالی برگزار شده که پیشتر مقامات اقلیم کردستان عراق نسبت به شیوع ویروس کرونا در نتیجه تجمعات بشری گسترده در شمال عراق هشدار داده بودند.

 این درحالیست که در شبکه های اجتماعی به ویژه در بین کاربران عراقی، همبستگی گسترده ای با این دور از اعتراضات صورت گرفته و در عین حال، برخی به برگزاری چنین اعتراضاتی در سایه تهدید کرونا، ایراد گرفته اند.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.