کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نژادپرستی در آمریکا را محکوم کرد

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با محکوم کردن "نژادپرستی ساختاری" در آمریکا، درباره "حملات بی‌سابقه" علیه خبرنگاران در این کشور هشدار داد.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا، به گزارش خبرگزاری فرانسه، «میچل باچله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه نژادپرستی در آمریکا را «ساختاری» توصیف و آن را محکوم کرد و همچنین درباره حمله بی‌سابقه به خبرنگارانی که در حال پوشش اعتراضات در سراسر این کشور هستند، هشدار داد.

باچله گفت: صداهایی که خواستار پایان دادن به قتل آمریکایی‌های سیاهپوست غیرمسلح هستند، باید شنیده شوند. صداهایی که خواستار پایان دادن به به خشونت پلیس هستند، باید شنیده شوند. و همچنین صداهایی که خواستار پایان دادن نژادپرستی نهادینه و ساختاری هستند که جامعه آمریکا را تباه کرده، باید شنیده شوند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنین درباره خشونت علیه خبرنگارانی که در حال پوشش اعتراضات در آمریکا هستند و در موارد دستگیری آن‌ها تاکید کرد: آنچه در حال روی دادن است، حمله‌ای بی‌سابقه علیه خبرنگاران است.

هفته گذشته «جورج فلوید» سیاهپوست آمریکایی در حالی که در بازداشت پلیس بود و دستبند به دست داشت، در اثر فشردن زانوی پلیس سفید پوست بر گلوی او، جان باخت و موجی از اعتراض‌ها و خشونت‌ها را در سراسر آمریکا برانگیخت.

معترضان به رفتار نژادپرستانه پلیس آمریکا علیه سیاهپوستان که بارها باعث بروز اعتراضات سراسری در این کشور شده است، اقدام به تظاهرات در ده‌ها شهر ایالات متحده کردند که در مواردی به خشونت کشیده شد.

در این اعتراضات تاکنون هزاران نفر دستگیر شده و ۱۳ تن نیز کشته شده‌اند و ده‌ها شهر و ایالت آمریکا برای جلوگیری از تکرار خشونت‌ها اقدام به اعمال مقررات منع آمدوشد کرده‌اند.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا که متهم به شعله‌ور کردن خشم معترضان با توییت‌های خود علیه آنان شده، روز دوشنبه تهدید به استفاده از نیروهای ارتش برای سرکوب اعتراضات کرد.

پلیس آمریکا همچنین حین سرکوب معترضان، اقدام به ضرب‌وشتم و دستگیری خبرنگاران نیز کرده که با انتقاد جهانی روبرو شده است.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.