ترامپ تهدید به مداخله برای سرکوب اعتراضات نیویورک کرد

رییس جمهوری آمریکا تهدید کرد در صورتی که مقام‌های نیویورک موفق به سرکوب اعتراضات در این شهر نشوند، شخصا اقدام می‌کند.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا چهارشنبه‌شب در گفت‌وگو با رادیو فاکس‌نیوز با اشاره به اعتراض‌ها به کشته شدن یک سیاهپوست توسط پلیس که در شهر نیویورک به خشونت و غارت و تخریب کشیده شده است، تهدید به مداخله برای سرکوب معترضان در این شهر کرد.

ترامپ گفت: اگر آن‌ها (مقام‌های نیویورک) نتوانند کار خود را درست انجام دهند، خودم آن را حل می‌کنم. خیلی هم سریع حل می‌کنم... شاید گفتن این خوب نباشد، اما ما نیاز به یک قوه قاهره داریم. نیاز به قانون و نظم داریم.

تارنمای خبری هیل نوشت که رییس جمهوری آمریکا در ۲۴ ساعت گذشته مقام‌های شهر نیویورک را با اصرار بر استفاده از نیروهای گارد ملی برای سرکوب اعتراضات کلافه کرده و گفته است که این نیروهای توانسته‌اند شهر مینیاپولیس و واشنگتن دی‌سی را کنترل کنند.

ترامپ از ابتدای شروع تظاهرات و اعتراض‌ها علیه قتل «جورج فلوید» سیاهپوست توسط یک پلیس سفیدپوست، همواره از ایالت‌ها خواسته که با استفاده از نیروهای گارد ملی اعتراض‌ها را سرکوب کنند.

وی همچنین از خشونتی که این نیروهای برای سرکوب تظاهرات به کار برده‌اند، حمایت کرده و مدام تاکید می‌کند که تظاهرکنندگان «آشوب‌طلب» و غارتگر هستند و باید سرکوب شوند.

رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه نیز تهدید کرد در صورت لزوم با استفاده از «قانون براندازی» نیروهای ارتش را برای سرکوب معترضان به کار خواهد گرفت.

این در حالی است که «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا با اعمال «قانون براندازی» برای بکارگیری ارتش این کشور برای سرکوب اعتراضات اعلام مخالفت کرد.

«قانون براندازی» مصوب سال ۱۸۰۷ کنگره آمریکا، به رییس جمهوری این کشور اجازه می‌دهد که برای سرکوب شورش‌ها و اعتراضات به استفاده از نیروهای ارتش این کشور متوسل شود.

«جورج فلوید» سیاهپوست آمریکایی ششم خردادماه به دست یک افسر پلیس سفیدپوست به نام «درک شووین» در ایالت مینه‌سوتا کشته شد.
به دنبال قتل وی، تظاهرات گسترده‌ای در شهر میناپولیس ایالت مینه‌سوتا صورت گرفت که به خشونت گرایید و به سراسر آمریکا گسترش یافت.
موج اعتراض‌ها به این اقدام نژادپرستانه تا پشت درهای کاخ سفید کشیده شد، به گونه‌ای که نیروهای ویژه ضد شورش برای متفرق کردن معترضان اقدام به شلیک گاز اشک‌آور کردند.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.