جشنواره تلویزیونی مستند بستر تعامل دوطرفه رسانه و مستندساز است

یک مستندساز با اشاره به ویژگی‌های جشنواره تلویزیونی مستند از آن به عنوان بستری برای تعامل رسانه‌ای چون تلویزیون با مخاطب میلیونی و همچنین مستندساز یاد کرد.

www.mehrnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس فرهنگ و هنر امروز نیوز؛ فرهنگ عمومی ، حجت‌الله عدالت‌پناه مستندساز کشورمان که سابقه کارگردانی مستندهایی چون «داد»، «تولد یک تراژدی» و «ترال» را در کارنامه دارد، در یادداشتی به بررسی ابعاد مختلف جشنواره تلویزیونی مستند و تاثیر این جشنواره بر ارتقاء سطح کیفی مستندسازی و گسترش ارتباط مخاطبان با آثار مستند پرداخت.

متن کامل این یادداشت با عنوان «تلویزیون بستر اصلی پخش فیلم مستند» را در زیر می‌خوانید:

بی‌تردید یکی از قالب‌های اصلی تولیدات رسانه‌ای در جهان امروز، فیلم مستند است که با نشان دادن وجوهی از حقیقت می‌تواند نگاه مخاطبان را به سوی یک رسانه جلب کند. به همین خاطر هم هست که رسانه‌های تصویری سنتی و یا حتی رسانه‌های تعاملی امروزی برای تاثیر بر مخاطبان خود که گاه پیش می‌آید این تاثیرگذاری فراتر از مرزها هم باشد، بخشی از بودجه و توجه خود را معطوف تولید فیلم‌های مستند می‌کنند.

اما با توجه به تجربه‌های جهانی و با در نظر گرفتن رشد شبکه‌های اینترنتی همچنان و بدون شک بستر اصلی پخش فیلم مستند تلویزیون است. به همین خاطر هم شبکه‌های زیادی وجود دارند که یا نام مستند بر خود دارند و یا عمده مخاطبین آن را به واسطه مستندهای خوبی که پخش می‌کند، می‌شناسند.

برای هر فیلمسازی دیده شدن اثری که برایش زحمت کشیده و انتقال مفاهیم ذهنی‌اش به مخاطب بیش از هر چیز اهمیت دارد، پس چه بهتر که پخش کننده فیلم مستند تلویزیون باشد با آن دامنه مخاطب میلیونی. و البته این تعامل بگونه‌ای دوطرفه هم هست و برای تلویزیون هم چه چیز بهتر و ارزان‌تر که با ژانرهای گوناگون فیلم مستند طیف وسیعی از مخاطب را به خود جذب کند.

با همه تاکیداتی که بر اهمیت فیلم مستند در میان تولیدات رسانه‌ای وجود دارد اما بخش زیادی از فیلمسازان عرصه مستند، یا حمایتی نمی‌بینند و یا اگر فیلمی را به سختی ساختند بستر مناسبی برای دیده شدن اثرشان نمی‌یابند. اما فرصتی همچون جشنواره تلویزیونی مستند بدون تردید زمینه خوبی برای رفع این کاستی خواهد شد. اتفاقی که از یک سو باعث نشاط بخشی به کنداکتور شبکه تلویزیونی مستند می‌شود و از سوی دیگر هم به مستندسازان کمک می‌کند که از سرمایه عظیم رسانه ملی در زمینه ارتباط با مخاطب، استفاده کند و هم استعداد و توانایی‌اش را در رقابتی سالم به تهیه‌کنندگان و سرمایه گذاران و یا سازمان‌های نیازمند به تولیدات مستند برای حمایت از طرح‌های آتی‌شان ثابت کنند.

در پایان باید به این نکته نیز اشاره کرد که جشنواره تلویزیونی فیلم مستند که امسال چهارمین دوره‌اش برگزار می‌شود، به عنوان یادگاری از دوران مدیریت سید سلیم غفوری بر شبکه مستند ماندگار شد. او که خود یکی از مستندسازان تاثیرگذار کشور بوده و چند سالی هست که وقت خویش را معطوف مدیریت رسانه کرده، در پایان دوران مسئولیتش بر این شبکه یادگاری خوبی برجا گذاشت. جشنواره‌ای که سال به سال بالنده‌تر می‌شود و با افزایش حق پخش و حمایت مادی و معنوی از فیلمسازان برگزیده، بارقه‌های امید را در بخشی از نسل جوان مستندساز زنده کرده است.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری مهر به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.