مستند «جای نگرانی نیست!» از دفن زباله در جنگل انتقاد می‌کند

عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور در واکنش به مستند «جای نگرانی نیست» بیان کرد: این مستند محیط زیستی نشان داد که واقعا جای نگرانی هست! چرا که به دست خودمان داریم ارزشمندترین و قدیمی‌ترین رویشگاه جنگلی جهان را نابود می‌کنیم.

www.farsnews.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس فرهنگ و هنر امروز نیوز؛ سینما و تئاتر فارس، مستند سینمایی «جای نگرانی نیست!» به کارگردانی مسعود کارگر از هفته گذشته و  با نزدیک شدن به ۱۴ تیر روز جهانی «جنگل‌های هیرکانی»، با محوریت چگونگی نابودی جنگل‌های ۲۵ میلیون ساله هیرکانی در اثر دفن زباله وارد سایت‌های نمایش آنلاین فیلم شده است؛ مستندی که قبل از آن با حضور مشاور رئیس جمهور و مسولین شهری دو استان گیلان و مازندران در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری رونمایی شد.

تیزر جای نگرانی نیست

به بهانه عرضه این مستند با محمد درویش کنشگر محیط زیست و عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور گفت‌وگویی را انجام داده‌ایم.

درویش درباره اهمیت ساخت مستند در خصوص بحران‌های محیط زیستی اظهار داشت: مستند «جای نگرانی نیست!» نشان داد که واقعا جای نگرانی هست! خیلی هم شدید جای نگرانی است چراکه یکی از بزرگترین بحران های امروز ما بحران افت کیفیت منابع آب در ایران است. ما در کشوری زندگی می کنیم که به شدت با کمبود منابع آب روبرو است و باید قدر قطره قطره آبمان را بدانیم و الان می‌بینیم که همان منابع آب اندک به دلیل عدم رعایت یا مدیریت زباله ، شیرآبه‌ها دارد وارد سفره‌های زیرزمینی می‌شود و منابع آب سطحی ما را آلوده می‌کند و علاوه بر اینکه منابع زیرزمینی ما را آلوده می‌کند و سبب افزایش بیماری‌های مختلف می‌شود، کیفیت محصولات کشاورزی ما را هم کاهش می‌دهد و درآمد ناشی از محصولات کشاورزی را هم کاهش می‌دهد. 
این فعال محیط زیست همچنین با اشاره به سوء مدیریت در زمینه بازیافت زباله که در مستند «جای نگرانی نیست!» نیز به آن پرداخته شده است، ادامه داد: چرا ما نتوانستیم در طول چند دهه مشکل زباله را در کشور حل کنیم به ویژه در شمال کشور، چون ارزشمندترین رویشگاه جنگلی جهان است. هیچ رویشگاه جنگلی در جهان به قدمت جنگل‌های هیرکانی نمی‌رسد و تنها ما ارزشمندترین رویشگران جنگلی جهان را داریم. تنها رویشگران جنلگی جهان که یادگار عصر یخبندان است، رویشگران هیرکانی است و به همین دلیل هم در سازمان یونسکو ثبت جهانی شده است. 

چرا ما نتوانستیم در طول چند دهه مشکل زباله را در کشور حل کنیم به ویژه در شمال کشور، چون ارزشمندترین رویشگاه جنگلی جهان است

وی افزود: سوال اینجاست که چگونه است که ما بخش‌های از این رویشگاه را تخریب و متعفن می‌کنیم و زباله‌ها را در آن جاسازی می‌کنیم. زباله‌هایی که طلاست و به راحتی می‌توانیم با تفکیک آن دست کم ۹۵ درصد از آن را به چرخه تولید وارد کنیم و استفاده کنیم. 
درویش همچنین با انتقاد از اینکه چرا در مستند «جای نگرانی نیست!» توپ در زمین مردم انداخته شده است، خاطرنشان کرد: این درد بزرگی است و هرچقدر فیلم درباره آن ساخته شود کم است، البته فکر می‌کنم در این فیلم سعی شده طوری رفتار شود که به کسی برنخورد و در پایان هم توپ به زمین مردم انداخته می‌شود که اگر بجای کیسه پلاستیکی از کیسه چند بار مصرف استفاده کنیم مشکل حل می‌شود.

وی تصریح کرد: در صورتیکه در واقعیت نیاز به تصفیه‌خانه زباله داریم، نیاز داریم تا مشکل شیرآبه را حل کنیم، نیاز به تفکیک زباله از مبدأ داریم و به جز زباله‌های بیمارستانی، می‌توانیم سایر زباله‌ها را با تفکیک و تصفیه به چرخه مصرف بازگردانیم. اینکه چرا نتوانستیم این کار را بکنیم و همچنان داریم زباله‌ها را دفن می کنیم بجای اینکه بازیافت کنیم، پرسش‌های کلیدی است که البته در مستند «جای نگرانی نیست!» به آن پاسخ داده نمی‌شود.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری فارس به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.