اهمیت موضوع طراحی و تولید لباس فرم مدارس مغفول مانده است

دبیر کارگروه ایمنی و سلامت انجمن پوشاک مدارس ایران بیان کرد: به‌رغم اهمیت موضوع و شکسته شدن انحصار رسانه‌ها با ظهور شبکه‌های اجتماعی، همچنان اهمیت موضوع طراحی و تولید لباس فرم مدارس با تکیه‌ بر استانداردهای علمی و فرهنگی مغفول مانده است.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس فرهنگ و هنر امروز نیوز؛ فرهنگ عمومی، دبیر کارگروه ایمنی و سلامت انجمن پوشاک مدارس ایران با تأکید بر لزوم استفاده از لباس فرم برای دانش آموزان در محیط مدرسه به ‌عنوان نخستین حضور اجتماعی پس از خانواده اظهار داشت: بدون شک کودکان و نوجوانان از بر تن داشتن لباس فرم احساس رضایت می‌کنند و چه‌بسا زمانی که در کودکی از آن‌ها پرسیده می‌شود که در آینده چه شغلی را انتخاب خواهند کرد، به سراغ گزینه‌هایی می‌روند که دارای لباس فرم بوده و بر اساس همین نگرش، تلاش می‌کنند انتخابی هویت مدار داشته باشند و این امر نشان از توجه دانش‌آموز به شأن و جایگاه اجتماعی از مسیر پوشش جذاب و استاندارد دارد.
ندا سرمه، به تأثیر رسانه به‌ویژه رسانه ملی به‌ منظور فرهنگ‌سازی در زمینه استانداردسازی لباس فرم مدارس و همچنین لباس اجتماع گروه سنی کودک و نوجوان اشاره کرد و گفت: به‌رغم اهمیت موضوع و شکسته شدن انحصار رسانه‌ها با ظهور شبکه‌های اجتماعی همچنان اهمیت موضوع طراحی و تولید لباس فرم مدارس با تکیه‌ بر استانداردهای علمی و فرهنگی مغفول مانده پس در نتیجه از هم‌اکنون باید به فکر تولید محتوای تخصصی و چندوجهی برای رفع مشکلات و نواقص فعلی و انتشار آن از طریق امکانات رسانه‌ای باشیم.
مجتبی ظریفیان که مخاطبان شبکه‌های سیما او را با نام مستعار عمو مهربان در گروه کودک و نوجوان شبکه دو می‌شناسند، با بیان خاطره هایی از لباس فرم خود در دوره دانش‌آموزی اذعان داشت: از آن زمان تجربه خوشایندی مرتبط با لباس فرم مدرسه برای من و بسیاری از همسالانم باقی نمانده زیرا تفکری مبنی بر توجه به اثرهای لباس فرم بر سلامت جسم و روح دانش‌آموزان در آن سال‌ها و حتی تا هم‌اکنون وجود نداشته است.
ظریفیان با اشاره به تأثیرات لباس فرم دانش آموزان در تعیین میزان علاقه‌مندی این طیف به محیط مدرسه تأکید کرد و گفت: امروز دانش آموزان نیازمند ابزاری برای توجه بیشتر به جایگاه مدرسه در تعلیم و تربیت خود هستند و بی‌شک لباسی که او در این محیط بر تن دارد نخستین و مهم‌ترین مؤلفه برای ایجاد این نگرش در مسیر درست آن است و این از رسالت ما به ‌عنوان مجری برنامه‌های کودک و نوجوان است که این امر را به دانش‌آموز، خانواده او و متولیان آموزش‌وپرورش با زبانی شیوا گوشزد کنیم.
آزیتا رضایی دیگر مهمان این نشست که او را نیز با نام مستعار خاله رؤیا در تلویزیون می‌شناسند در سخنانی گفت: هرقدر هم از تأثیر توجه اصولی و استاندارد به جایگاه رنگ در روحیه و یادگیری دانش آموزان بگوییم، کم گفته‌ایم و بر اساس همین دیدگاه طی سالیان اخیر، ما و جمعیت همکارانمان در گروه کودک و نوجوان شبکه‌های مختلف صداوسیما تلاش کرده‌ایم نقش خود را در مسیر الگوسازی و ذائقه سازی برای پوشش کودکان و نوجوانان از درگاه تنوع طرح و رنگ در لباسمان مقابل دوربین صداوسیما ایفا کنیم.
 

درک و شناخت از نیاز کودک و نوجوان ضروری است و نباید به‌گونه‌ای عمل کرد که محصلان خود را افرادی منفعل ببینند درنتیجه یکی از شاخص‌های تأمین ایمنی و سلامت برای دانش آموزان از طریق لباس فرم مدرسه به همین اشراف و شناخت از ویژگی‌های جسمی و روحی دانش‌آموزان برمی‌گردد که این موضوعات مهم باید در کارگروه ایمنی و سلامت انجمن پوشاک مدارس برای گروه‌های سنی، جنسیت، جغرافیا و فرهنگ‌های مختلف به شکل دانشگاهی، بررسی و نتایج تحقیقات به کمک ما در رسانه ملی و سایر همکارانمان در دیگر رسانه‌های رسمی منتشر شود.
 

کیانا فرحی، پزشک متخصص پوست در این نشست بر لزوم استفاده از لباس فرم برای دانش آموزان تأکید و تصریح کرد: لباس متحدالشکل برای دانش آموزان یک مدرسه بر اساس میزان فعالیت آن‌ها باید طراحی شود و چه‌ بسا سهل‌انگاری در این دست موضوعات به ایجاد اختلال در روند رشد جسمی و ذهنی دانش‌آموز منجر شود.
فرحی به موضوع مهم ایمن‌سازی در لباس دانش آموزان اشاره کرد و گفت: به‌طور مثال شلوار به‌عنوان جزء مهمی از این لباس تلقی می‌شود که باید متناسب با میزان جنب‌وجوش دانش‌آموز باشد و در این میان جنس پارچه و توجه به الیاف مورداستفاده و میزان تبادل هوا از نکات بسیار حائز اهمیت است.

لباس فرم مدارس باید به‌گونه‌ای طراحی شود که استانداردسازی وزنی کودک و نوجوان در آن لحاظ شود و اجزای لباس همچون مانتو، شلوار، کیف و کفش دانش‌آموز باید به فرم دهی اصولی بدن او در زمان ایستادن، راه رفتن و نشستن کمک کند درنتیجه نحوه طراحی لباس فرم باید به ایجاد استاندارد در این مؤلفه‌های حرکتی منتج شود.

فرحی گفت: متأسفانه تحقیقات نشان می‌دهد معضلاتی همچون ناباروری، قوز کمر، درد مفاصل و افزایش بی‌رویه وزن و اختلالات حرکتی افراد در سن بزرگ‌سالی، ریشه در دوران دانش‌آموزی آن‌ها به‌واسطه لباس غیراستاندارد و نامناسبی دارد که طی ۱۲ سال بر تن داشته‌اند و ‌اکنون باید برای جلوگیری از مواجهه با چنین معضلاتی در میان جوانان فردا چاره اندیشید.
در پایان مقرر شد با همکاری کارشناسان جمع، همکاری انجمن فرهنگی و هنری طراحان و تولیدکنندگان پوشاک مدارس ایران با سازمان صداوسیما در شبکه سلامت و گروه کودک و نوجوان به ‌منظور ایجاد فرصت‌های آموزشی در حوزه استانداردسازی لباس فرم مقاطع مختلف تحصیلی آغاز شود.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.