وزیر نفت یمن از توافق‌ نفتی دولت مستعفی و ائتلاف سعودی پرده برداشت

"احمد عبدالله دارس" وزیر نفت و فلزات دولت نجات ملی یمن که مورد حمایت انصارالله است، از توافق‌نامه‌های محرمانه میان مزدوران یمنی [دولت عبدربه منصورهادی] و کشورهای متجاوز با هدف سلطه بر منابع نفتی این کشور خبر داد.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آسیا، دارس شنبه شب به شبکه خبری "المسیره" یمن گفت، سازمان ملل متحد و جهانیان برای جلوگیری از ادامه اقدام ائتلاف متجاوز سعودی در توقیف نفتکش‌های یمن مداخله کنند.

وی تصریح کرد: به وعده‌های سازمان ملل متحد عادت کردیم، اما بهتر است سازکار روشنی از سوی این سازمان برای جلوگیری از توقیف نفتکش‌ها وضع شود.

وزیر نفت وفلزات یمن با بیان این که این وزارت‌خانه متحمل خسارت روزانه ناشی از تأخیر نفتکش‌هاست افزود که از توقیف برخی از این نفتکش‌ها بیش از ۱۰۰ روز می‌گذرد.

یک مسؤول یمنی ۲۸ اردیبهشت ماه سال جاری اعلام کرده بود که ائتلاف سعودی همچنان ۲۲ کشتی حامل مواد نفتی و مواد غذایی را در بندر «جیزان» در غرب این کشور توقیف کرده است.

محاصره و تداوم درگیری، موجب شده بیشتر یمنی‌ها محتاج کمک‌های انسانی باشند.

میلیون‌ها یمنی در آستانه قحطی قرار دارند و طبق اعلام سازمان ملل، یمن بدترین بحران‌ انسانی در جهان را تجربه می‌کند.

دارس تصریح کرد: تلاش می‌کنیم تا جایی که امکان دارد مصرف فراورده‌های نفتی را در سایه محاصره کلی و تحمیل شده [از سوی ائتلاف متجاوز سعودی] علیه یمن مدیریت کنیم.

سخنان وزیر نفت و فلزات دولت نجات ملی یمن چند هفته پس از آن مطرح می‌شود که منابع یمنی فاش کرده بودند که یکی از کشورهای ائتلاف سعودی هفت واحد دریایی را برای استخراج نفت در یمن تعیین کرده است.

به گفته این منابع یمنی، چهار مورد از این واحدها در دریای عرب خلیج عدن و بقیه در ساحل غربی یمن در دریای سرخ قرار دارند که از جمله آن‌ها پایگاه‌هایی در رأس عمران در نزدیکی باب المندب است.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.