احتمال معافیت شرکت‌های بورس از پرداخت مالیات

وزیر اقتصاد گفت:در صدد هستیم آیین‌نامه مربوط به معافیت مالیاتی تجدید بر ارزیابی‌ها را دولت تصویب کند، در این صورت شرکت‌های بورس در صورت تجدید ارزیابی دارایی‌ها از پرداخت مالیات معاف می شوند.

www.mehrnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس سیاسی امروز نیوز؛ دولت و مجلس ، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی ظهر امروز( چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، درباره مهلت چهار ماهه به ایران برای تصویب لوایح FATF، گفت: در بحث FATF ما چندین بار درخواست تمدید کردیم که موافقت کردند، اما این بار به ما هشدار دادند که این آخرین مهلت است و دیگر قابل تمدید نیست.

وی افزود: زمان واقعی ما برای تعیین تکلیف این موضوع کمتر از چهار ماه است زیرا یک ماه پیش از اجلاس اصلی، نشست مقدماتی تشکیل می شود که ما باید گزارشی از کار را قبل از اجلاس مقدماتی ارایه کنیم تا در آنجا بررسی شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: طبیعی است که اگر در مهلت تعیین شده این کار انجام نشود، به صورت خودکار وارد بلک لیست می شویم که برای خروج از بلک لیست باید برنامه اقدام بنویسیم که امکان دارد شرایط سخت تری در آن مطرح شود. ما در حال حاضر تلاش های خود را انجام داده ایم و گزارش ها را ارائه کردیم و جلسات را برگزار می کنیم تا به‌گونه ای عمل شود که مشکلی رخ ندهد.

وی در رابطه با تاخیر در تصویب لوایح مربوط به FATF، گفت: آیین‌نامه قانون مبارزه با پولشویی در ۲۵۸ ماده تنظیم و سیر آن طی شده است به طوری که پس از تصویب شورای عالی مقابله با پولشویی، این آیین‌نامه به تایید رئیس قوه قضاییه و سپس به تصویب دولت رسیده است. این قانون کمک زیادی کرده و بسیاری از بندهای برنامه اقدام را پوشش داده است. همچنین آیین‌نامه مرکز مستقل اطلاعات مالی نیز تصویب شده است و اکنون ۲ لایحه پالرمو و CFT باقی مانده که در حال طی مراحل آن هستیم که امیدواری به جمع بندی برسیم.

دژپسند در خصوص فعالیت هپکو نیز، گفت: مشکل این کارخانه درباره سهامدار اصلی بود که ما زمینه انتقال سهام را فراهم کردیم و خوشبختانه این کارخانه با شیوه جدید در حال فعالیت بوده و مشکلات بانکی آن برطرف شده است. موضوع آذراب با هپکو متفاوت است. در آخرین جلسه‌ای که هفته گذشته برگزار شد بخشی از مشکلات برطرف و بخشی نیز در حال رفع شدن است، موضوع روی روال قرار گرفته است که معتقدم به زودی همه مشکلات آن رفع خواهد شد. ما برای آذراب حتی مشکل تقاضا نیز نداریم زیرا قراردادهای خیلی خوبی دارد.

وی در رابطه با کاهش شاخص بورس در هفته گذشته گفت: دیروز دوباره بخشی از این کاهش جبران شد. بورس همین شرایط را دارد و خوشبختانه مدیریت می شود. نوع کار بورس همین است. شرایط، میزان عرضه و تقاضا و نوع ریسک، عواملی به شمار می روند که بر بورس تاثیر گزار هستند. اکنون اتفاق خاصی که بگوییم در حال رخ دادن بوده و موجب نوسان بورس شود، وجود ندارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: حتی در صدد هستیم که آیین‌نامه مربوط به معافیت مالیاتی تجدید بر ارزیابی‌ها را دولت هر چه سریعتر تصویب کند تا به رونق بیشتر بورس کمک کند. به این ترتیب شرکت‌های بورس در صورت تجدید ارزیابی دارایی‌ها، از پرداخت مالیات معاف خواهند شد.

دژپسند در رابطه با صدور مجوز صادرات برای صادرکنندگانی که ارز خود را باز نگردانده‌اند، گفت: صدور مجوز صادرات، دارای روال خود است ما به دنبال توسعه صادرات غیر نفتی هستیم و می خواهیم صادرات غیر نفتی هر چه بیشتر افزایش یابد. سعی می‌کنیم از اعمال محدودیت مقداری بر روی صادرات غیر نفتی خودداری کنیم.

وی در پایان در رابطه با شفاف کردن فهرست دریافت کنندگان ارز، گفت: این اقدام را بانک مرکزی انجام می‌دهد که اطلاع داده در حال انجام است.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری مهر به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.