پامپئو: ادعای حاکمیت چین بر منابع دریای چین جنوبی را غیرقانونی می‌دانیم

وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد دولت متبوعش ادعای حق حاکمیت چین بر منابع فراساحلی در بخش عمده دریای چین جنوبی را غیرقانونی قلمداد می‌کند.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا ، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که واشنگتن ادعای حق حاکمیت چین بر منابع فراساحلی در بخش عمده‌ای از دریای چین را غیرقانونی می‌داند.

وزیر امور خارجه آمریکا که تشدید دخالت‌های کشورش در منطقه طی ماه‌های اخیر خشم مقامات چینی را در پی داشته است، در بیانیه‌ای که در پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه آمریکا منتشر شده،‌ اظهار داشت: «امروز ما سیاست ایالات متحده در یک بخش حیاتی و مورد مناقشه در منطقه اقیانوس هند-اقیانوس آرام یعنی دریای جنوبی چین را تقویت می‌کنیم. ادعاهای پکن بر منابع فراساحلی در بخش عمده دریای چین جنوبی و تلاشش برای کنترل این منابع با اهرم زور کاملاً غیرقانونی است.»

مایک پامپئو در ادامه این بیانیه منابع فراساحلی چین را محدود به 12 مایلی ساحل این کشور خواند و  با نام بردن از تعدادی از جزایر و محدوده‌های آبی مورد مناقشه، مدعی شد که حق حاکمیت این جزایر و محدوده‌ها متعلق به ویتنام، مالزی، برونئی، و اندونزی بوده و هرگونه تلاش چین برای تحت فشار قرار دادن فعالیت‌های ماهیگیری یا توسعه میادین هیدروکربنی در این جزایر و محدوده‌های آبی غیرقانونی قلمداد می‌شود.

وزیر امور خارجه آمریکا در پایان بیانیه خود با متهم کردن پکن به اینکه دریای چین جنوبی را مانند بخشی از امپراتوری دریایی خود می‌بیند، مدعی شد که جهان اجازه نخواهد داد این رفتار پکن ادامه پیدا کند. وی اعلام کرد که آمریکا در کنار شرکا و متحدان خود در جنوب شرقی آسیا خواهد ایستاد و از آنچه حق آنها در بهره‌گیری از منابع فراساحلی دریای چین جنوبی خواند، دفاع خواهد کرد.

هفته گذشته دو ناو هواپیمابر آمریکایی و ناوگروه همراه در اقدامی تنش‌زا در منطقه تحت مناقشه دریای چین جنوبی رزمایش برگزار کردند.

در همین ارتباط نیروی دریایی آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد دو ناو یو اس اس نیمیتز و یو اس اس رونالد ریگان مشغول انجام رزمایش در منطقه دریای چین جنوبی «برای حمایت از منطقه آزاد ایندو-پاسیفیک» هستند.

چین و آمریکا در حالی متقابلاً یکدیگر را به دامن زدن به تنش در این آب‌راه استراتژیک متهم می‌کنند که روابط میان دو کشور اینک بر سر موضوعات مختلف، از نحوه مدیریت شیوه کنترل همه‌گیری ویروس کرونا گرفته تا مسئله امنیت ملی در هنگ‌کنگ، بیش از هر زمان دیگری متشنج شده است.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.