آغاز نشست جشنواره فیلم کوتاه تهران

نشست سی و ششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران با حضور سیدصادق موسوی دبیر جشنواره برگزار شد.

www.mehrnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس فرهنگ و هنر امروز نیوز؛ سینما و تئاتر ، نشست خبری سی و ششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران صبح امروز ۱۳ آبان ماه در سازمان سینمایی برگزار شد.

در ابتدای این نشست آرش عباسی مشاور دبیر و روابط عمومی جشنواره گفت: امسال قرار است بلیت فروشی داشته باشیم و این بلیت ها از طریق سایت سینما تیکت قابل خریداری است هرچند بچه های فیلم کوتاه هم ناراضی اند اما نمی شود انتظار داشت که این فیلم ها به رایگان به تماشا گذاشته شود. سال های گذشته به همین دلیل ازدحام زیادی ایجاد می شد و این مسأله همه را عذاب می داد از همین رو احساس می کنم تصمیم خوبی گرفته شده است.

وی ادامه داد: نگرانی که بین فیلمسازان وجود دارد این است که خریداری بلیت ممکن است برای سانس های داستانی کمک کننده باشد و جلوی ازدحام را بگیرد اما فیلم های تجربی و مستند را نابود می کند اما این نظر قابل نقد است چون فیلمساز تجربی فیلمش را برای مخاطب عام نمی سازد و مردمی کردن فیلم کوتاه اشتباه فاحشی است که در این چند وقت اخیر اتفاق افتاده است. در یکی دو سال گذشته اکران فیلم کوتاه سیاست قابل نقدی است که این موضوع را از جانب خودم می گویم. بحث اقتصادی و مردمی کردن فیلم کوتاه به فاجعه‌ای ختم می شود که سال های بعد اثرش را خواهیم دید. همین نگاه تبلیغاتی و ساده انگارانه باعث شده فیلمساز کوتاه تجربی که نباید ذره‌ای به مخاطب فکر کند اینچنین اعتراض کند.

نمی‌توان با تخمه به تماشای فیلم کوتاه و تجربی نشست

عباسی یادآور شد: فیلم کوتاه و تجربی چیزی نیست که با تخمه به تماشای آن بنشینیم. نکته دیگر این است که کسانی که فیلمشان باز مانده حق اعتراض دارند در حالی که در هیچ جشنواره‌ای در جهان چیزی به نام اعتراض به انتخاب ها وجود ندارد. هنرمند باید قاعده بازی را بپذیرد. برای کسی کارت دعوت فرستاده نمی شود، کسی نمی تواند بگوید حق من خورده شده است در حالی که هیچ حقی وجود ندارد. برخی می گویند جشنواره با بیت المال برگزار می شود در همه جای جهان ایونت ها و فستیوال ها با پول مردم برگزار می شود و کسی نمی‌تواند بگوید پول مردم خورده می شود. دبیر حق دارد که انتخاب کند یا نکند.

سیدصادق موسوی مدیر عامل انجمن سینمای جوانان و دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران سخنان خود را با لبخند آغاز کرد و گفت: صحبت های آقای عباسی برای خودشان محترم است. البته اگر قرار بود مشاور مثل دبیر صحبت کند که دیگر چه نیازی به مشاور بود. به هر حال فیلم کوتاه فرصتی برای نقد کردن است و اختلاف دیدگاه وجود دارد.

وی افزود: جشنواره فیلم کوتاه تهران بی تردید مهمترین جشنواره غرب آسیا و میراث ملی است. سومین سالی است که من دبیر این جشنواره هستم اما پیش از ما دبیران دیگر از این رویداد محافظت کرده اند. ما امسال فکر می کنیم با خرد خودمان و دیدگاهی که در شورای سیاستگذاری وجود دارد کارهای متفاوتی انجام داده ایم که  در دراز مدت به نفع جشنواره است.

این گزارش در حال تکمیل است

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری مهر به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.