جشنواره تئاتر هامون نگاه حمایتی به نمایش‌های آماده اجرا دارد

مدیر تماشاخانه خصوصی تئاتر هامون گفت: برای برگزاری نخستین جشنواره تئاتر هامون نگاه حمایتی به گروه‌های نمایشی و آثار آماده اجرای آنان داریم.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس فرهنگ و هنر امروز نیوز؛ سینما و تئاتر، هادی حجازی فر در نشست خبری نخستین جشنواره تئاتر هامون با اشاره به برگزاری همزمان این رویداد با سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر اظهار داشت: با وجود تمام مشکلات و موانع تصمیم به این کار گرفتیم؛ زیرا به عنوان یک سالن خصوصی در برنامه های تئاتر فجر حضور پیدا نکردیم و نمی خواستیم نزدیک به ۱۰ روز فعالیت های خود را کم یا تعطیل کنیم.

وی با اشاره اینکه برگزاری جشنواره تئاتر فجر یک تعطیلات غیررسمی برای سالن های خصوصی محسوب می شود تاکید کرد: به اندازه کافی تعطیلات مختلف رسمی موجب تعطیل شدن اجراها و سالن های خصوصی می شود این تعطیلات غیررسمی ضرر بیشتری به ما وارد می کرد.

وی با تاکید بر اینکه جشنواره تئاتر فجر یک جشنواره ملی است خاطرنشان کرد: شخصیت ما تئاتری ها با این جشنواره شکل گرفته و افرادی مثل من سال ها برای حضور در این رویداد تلاش های بسیاری کرده ایم تا بتوانیم با گذر از جشنواره هایی؛ مانند تئاتر شهرستان، استانی و منطقه ای به این فضا راه پیدا کنیم و به رویای خود دست یابیم.

این بازیگر تئاتر و سینما با اشاره به بخش های حذف شده جشنواره تئاتر فجر (از جمله تئاتر شهرستان، استانی و منطقه ای)، تصریح کرد: چند هنرمند با نظرهای مختلف به عنوان داور، اجراهای بسیاری را داوری می کنند و به همین دلیل جدای از اینکه این داوری ها خالی از اشتباه نیست بسیاری از تولیدات نمایشی بیرون از جشنواره می مانند در حالی که نمایش های خوبی هستند.

جشنواره تئاتر فجر حال و هوای گذشته خود را ندارد در دوره های پیشین هر سال دو یا سه هنرمند توانمند به جامعه تئاتر معرفی می شد همانطور که ما به این ترتیب به فضای تئاتر حرفه ای کشور راه یافتیم برگزیده شدن در جشنواره فجر به معنای ورود به مرکز هنرهای نمایشی بود ولی حال نمایش های پذیرفته نشده در این جشنواره محکوم به شکست شده اند.

نمایش‌های تولیدشده هدف جشنواره تئاتر هامون است

حجازی فر خاطرنشان کرد: جشنواره تئاتر هامون نمایش هایی را که بیرون از جشنواره مانده اند بر اساس معیارهای خود می پذیرد و به دلیل منابع مالی محدودی که در اختیار دارد تنها اجراهای آماده را هدف قرار داده تا بتواند به شایستگی حمایت کند. فراخوان جشنواره در آذر برای برگزاری در بهمن منتشر شده؛ زیرا تنها فرصتی برای دورهم جمع شدن گروه هایی است که نمایش های آماده دارند تا فضایی برای اجرای نمایش ها آماده فراهم کند.

وی با بیان اینکه با نمایش های برگزیده برای اجرا قرارداد خواهیم داشت خاطرنشان کرد: با وجود در نظر گرفتن منافع سالن برای سرپا ماندن آن، نگاه حمایتی به گروه های نمایشی داریم و با همین نگاه نیز امسال تصمیم به برگزاری نخستین جشنواره تئاتر هامون گرفتیم.

برگزیده‌نشدن در رویدادهای هنری؛ تنها شرط حضور در جشنواره تئاتر هامون

این کارگردان تئاتر با اشاره به برگزاری این جشنواره در دو بخش صحنه ای و نمایشنامه نویسی تاکید کرد: در بخش نخست تنها شرط ثبت نام، نداشتن اجرای عمومی در کارنامه نمایش است و برای بخش نمایشنامه نویسی نیز متن نباید در هیچ رویداد دیگری حائز رتبه شده باشد.

در بخش صحنه ای ۱۰ نمایش خوب انتخاب خواهد شد که البته این تعداد قابل افزایش است و هر نمایش در یک روز دو نوبت اجرا خواهد داشت و در بخش نمایشنامه‌نویسی با نگاه حمایتی برای متن های برگزیده پیشنهاد خرید متن و یا فضایی برای تشکیل گروه اجرایی فراهم خواهد شد و امیدواریم چند نمایش خوب همسو با اهداف و ویژگی های سالن به تولید برسانیم. تماشاخانه هامون تلاش دارد بر خلاف رویدادهای هنری دیگر در زمینه انتخاب نمایشنامه، متن ها به جای تلنبار شدن به اجرا برسند.

حجازی فر با بیان اینکه جشنواره تئاتر هامون موضوع محور نیست اظهار داشت: هر نمایش صحنه ای از عروسکی، نو و تجربه گرا در این جشنواره پذیرفته می شود و در این زمینه هیچ محدودیتی وجود ندارد، تنها به این شرط که به مخاطب به عنوان یک اصل نگاه شود و قابل فهم و درک برای تماشاگران باشد.

وی با بیان اینکه نمایشی که جذابیتی برای تماشاگر نداشته باشد، شکست می خورد تصریح کرد: تئاتر در کنار کشف و شهود در متن باید جنبه سرگرمی داشته باشد تا بتواند مخاطب را با خود همراه کند.

مدیر تئاتر هامون با بیان اینکه در کارهای نو نیازی به متن نیست و ایده کافی است خاطرنشان کرد: از امروز به طور عملی و از ۱۵ آذر به طور رسمی ثبت نام در نخستین جشنواره تئاتر هامون آغاز خواهد شد و تا پایان همین ماه ادامه خواهد داشت عنوان کرد: در طول برگزاری جشنواره در رقابت با جشنواره تئاتر فجر مبلغ بهای بلیت کمتر خواهد بود البته بلیت فروشی تنها برای نظم دهی به برگزاری جشنواره خواهد بود به همین دلیل مبلغ کمتری دریافت می شود.

وی افزود: در طول برگزاری جشنواره ۵۵ فرد تئاتربین حرفه ای که پس از مدت ها تحقیق انتخاب شده اند حضور خواهند داشت تا اجراها را نقد کنند و جایزه ویژه بر این اساس به آنها اهدا خواهد شد. تئاتر هامون قصد دارد از بطن کارهای گروه های جوان افرادی را به جامعه هنری معرفی کند همانطور که تاکنون توانسته ایم هنرمندان خوبی را در میان گروه های تازه کار شناسایی و معرفی کنیم. سایت تماشاخانه تئاتر هامون آماده بارگذاری آثار است و از امروز رونمایی می شود تا هنرمندان بتوانند با این تماشاخانه بهتر ارتباط داشته باشند.

کارگردان نمایش رومئو و ژولیت با اشاره به اینکه نمایش های پذیرفته در این جشنواره جامانده های تئاتر فجر نیستند تاکید کرد: قصد داریم انگیزه ای باشیم برای دورهم جمع شدن نمایش های آماده ای نتوانستند به اجرا برسند. این گروه ها هزینه هایی برای تولید داشتند و نداشتن اجرا برای گروه ها فاجعه ای در روحیه آنان است که قابل جبران نیست، ما این فضا را برای آنها فراهم کردیم تا در حداقل زمان ممکن بتوانند در جشنواره دیگری حضور پیدا کنند.

مدیر تماشاخانه تئاتر هامون درباره حضور گروه های نمایشی شهرستانی نیز گفت: به دلیل محدودیت های مالی، نمایش های پذیرفته شده شهرستانی خدمات تنها یک روز را دریافت می کنند و هزینه تردد جاده ای یا ریلی به آنها داده می شود و برای آیین اختتامیه نیز یک نفر به نمایندگی از گروه حضور خواهد داشت.

آزمونی برای جایگزینی جشنواره تئاتر فجر

حجازی فر با بیان اینکه از شرایط برگزاری جشنواره تئاتر فجر می توان پیش بینی کرد تا چند سال آینده این رویداد هنری دیگر برگزار نمی شود تاکید کرد: زور دولت ها در فرهنگ و هنر به تئاتر می رسد و به همین دلیل این عرصه تنها جایی است که خصوصی سازی به معنای واقعی در آن انجام شده است. امیدواریم بتوانیم به جای جشنواره تئاتر فجر رویداد هنری خوبی را برگزار کنیم و نخستین دوره جشنواره تئاتر هامون یک فضا برای آزمون و خطا و یافتن و رفع مشکلات تئاتری است تا آماده برگزاری رویدادی بزرگتر در سال های آینده باشیم.

بازیگر فیلم سینمایی ماجرای نیمروز با اشاره به اینکه خواستار حضور در جشنواره تئاتر فجر نبودیم گفت:  قصد زیرمجموعه قرار گرفتن در این رویداد هنری را نداشتیم و نمی خواستیم بخشی از جشنواره ای باشیم که با نگاه قطع حمایت از دولت روبروست و تنها یک رزومه فرهنگی برای دولت ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه از رویداد هنری دولتی مستقل عمل کردیم اظهار داشت: بسیار از شهرام کرمی مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی تشکر می کنم که مسیر برگزاری این جشنواره را همزمان با جشنواره تئاتر فجر هموار کرد؛ سعه صدر در برنامه کلان دولت نیست بلکه در ویژگی افراد است و ایشان به واسطه دوستی با هنرمندان و آشنایی با جامعه تئاتر در تلاش برای کمک به خانواده است، اما اگر یک مدیر خارج از عرصه بود مرگ یک دفعه ای و قطعی را به جای مرگ تدریجی برای تئاتر رقم می زد.

رویاهای بزرگ برای تئاتر

کارگردان نمایش مکبث با بیان اینکه برای برگزاری جشنواره‌ای بزرگ مانند تئاتر فجر به صورت خصوصی، مطالبه می کنیم، تاکید کرد: سالن های خصوصی تئاتر به دلیل شرایط موجود اقتصادی آنچنان درگیر مشکلات روزمره هستند که فرصتی برای رشد و گسترش ندارد در حالی که دولت با کمک شهرداری می تواند حداقل مکان هایی را برای پا گرفتن سالن های خصوصی فراهم کند تا آنان درگیر مکان خود نباشند اما همین مهم را نیز دریغ می کند. سالن های خصوصی درگیر اجاره های ماهیانه تماشاخانه است که با وجود تعطیلاتی که موجب ضرر برای تماشاخانه ها می شود نمی توانند نگاهی فراتر برای این عرصه داشته باشد.

حجازی فر با تاکید بر اینکه رویاهای بزرگی برای تئاتر دارم خاطرنشان کرد: برای تئاتر هامون به فکر پردیس شدن هستیم زیرا این روزها سرمایه گذاری برای فرهنگ کشور خوب جواب می دهد با وجود شرایط بی ثبات اقتصادی که هر روز شوکی به جامعه وارد می کند با برنامه ریزی مناسب می توانیم دوام بیاوریم و حتی به سودآوری شریف نیز دست پیدا کنیم.

وی اظهار داشت: ما با رویای فجر بزرگ شدیم و علاقه ویژه ای به این رویداد بزرگ هنری داریم و امیدوارم بتوانیم در همین زمینه رشد کنیم و امیدواریم سال آینده با همکاری سالن های خصوصی دیگر اولین جشنواره تئاتر های خصوصی برگزار شود.

حجازی فر افزود: مطالعه و تحقیقاتی در این زمینه انجام داده ایم و مشکلات را ریشه یابی کردیم با وجود این، نیاز داشتیم با برگزاری یک جشنواره که کامل در اختیار داریم در صدد رفع و یافتن اشکلات دیگر باشیم.

بازیگر فیلم سینمایی لاتاری با تاکید بر اینکه جشنواره تئاتر هامون هر سال در زمان خود با همین نام برگزار خواهد شد تصریح کرد: جشنواره سالن های خصوصی می تواند با نام سالن ها در زیر پرچم این جشنواره برگزار شود؛ اما نماینده ای نیز از دبیرخانه حضور داشته باشد. این گونه از جشنواره کمک می کند سالن ها با ویژگی ها و سیاست های سالن خود گروه های نمایشی را داشته باشند و مخاطبان را نیز با خود همراه کنند.

تخفیف ویژه به دانشجویان و خبرنگاران در تئاتر هامون

مدیر تئاتر هامون با اشاره به استقبال خوب دانشجویان از اجراهای بخش هنر و تجربه این تماشاخانه خاطرنشان کرد: دانشجویان می توانند برای تماشای هر نمایشی در این سالن با تخفیف ۵۰ درصدی بلیت تهیه کنند. خبرنگاران نیز در هر حوزه ای که فعالیت می کنند می توانند با ارائه کارت معتبر خبرنگاری خود از تخفیف ۵۰ درصدی برای تهیه بلیت خود و یک نفر همراه برخوردار شوند.

حجازی فر با اشاره به اینکه تئاتر هامون از خرداد تا آخر آبان‌ ۱۵ هزار تماشاگر داشته، خاطرنشان کرد: در این مدت ۱۵ نمایش اجرای عمومی داشته است که تماشاخانه هامون در پنج نمایش تهیه کنندگی اجرا را به عهده گرفته است در پنج نمایش به صورت درصد فروش همانند سالن های دولتی قرارداد داشت و در باقی اجراها کف فروش که میزان آن بسیار هم کم بوده را دریافت کرده ایم. با وجود این، به دلیل نگاه مثبتی که برای اجراها داشتیم در بررسی تراز مالی زودتر از زمانی که فکر می کردیم به سوددهی رسیدیم.
کارگردان نمایش جایی دیگر با اشاره به قرارداد سالیانه تئاتر هامون با سایت فروش بلیت تیوال در پنج شاخه تبلیغاتی گفت: هر گروهی که در این تماشاخانه اجرا داشته باشد می تواند با یک چهارم قیمت برای تبلیغات در تیوال نمایش خود را معرفی کند و گاهی به دلیل شرایط گروه ها رایگان هم این خدمات را در اختیار آنها گذاشته ایم.
وی در خصوص ریزش مخاطبان سینما و تئاتر تصریح کرد: این هنر دوره خوبی را پشت سر نمی گذارد کهربط مستقیمی به شرایط اقتصادی دارد و باید از تماشاگرانی که وقت و انرژی و هزینه برای تئاتر می گذارند تقدیر کرد؛ اما یکی از دلایل فروش نامناسب نیز تعطیلات وقت و بی وقت برای تئاتر است که فرمول پیچیده ای را برای شرایط اجرا فراهم می کند.
در پایان این نشست سایت تئاتر هامون رونمایی شد.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.