گزارش/سیاست باکو در گسترش فعالیت‌های نفتی و استخراج منابع انرژی

جمهوری آذربایجان با انتقال پهنه بتونی لازم برای ایجاد سکوهای نفتی در منطقه نفتی قره‌باغ به دریای خزر اعلام کرد که با سرعت در جهت بهره برداری از این میدان نفتی و افزایش درآمدهای نفتی خود گام خواهد برداشت.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آسیا ، دو روز پیش با حضور الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان این کشور نخستین گام عملی برای ایجاد سکوهای نفتی منطقه نفتی قره باغ در دریای خزر را آغاز کرد.

آذربایجان با انتقال پهنه بتونی لازم برای ایجاد سکوهای نفتی در منطقه نفتی قره باغ به دریای خزر اعلام کرد که با سرعت در جهت بهره برداری از این میدان نفتی و افزایش درآمدهای نفتی خود گام خواهد برداشت.

این میدان نفتی که از سال 1990 مورد توجه آذربایجان بوده است در ابتدا قرار بود با مشارکت شرکت های اروپایی مورد بهره برداری قرار گیرد که با توجه به ریسک پذیری میزان نفت موجود در این منطقه طرفهای اروپایی از این عملیات کناره گیری کردند و در نتیجه دولت آذربایجان با پیمانکاری شرکت ملی نفت این کشور اقدام به ایجاد زیرساخت های لازم برای بهره برداری از این میدان نفت کرده است.

منطقه نفتی قره باغ نخستین میدان نفتی است که در دوره استقلال جمهوری آذربایجان کشف شده و سکوی نفتی در حال احداث بر روی آن نیز بزرگترین سکوی نفتی موجود در دریای خزر خواهد بود.

سکوی 16 هزار تنی میدان نفتی قره باغ دارای 190 متر ارتفاع بوده و توانایی استخراج نفت از عمق 180 متری دریا را خواهد داشت.

بر اساس برنامه ریزی های اعلام شده بهره برداری از این میدان نفتی در سال 2022 آغاز خواهد شد.

پیش بینی ها حکایت از وجود 60 میلیون تن نفت بالقوه در این میدان دارد که البته احتمال افزایش این مقدار نیز دور از انتظار نیست. این میدان نفتی امکان استخراج سالانه یک و نیم میلیون تن نفت و 1.5 تا 1.8 میلیارد مترمکعب گاز را برای آذربایجان به همراه خواهد داشت.

الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در مراسم انتقال سکوی نفتی به دریا با اظهار امیدواری نسبت به این که میزان نفت بالقوه این میدان بیش از آنچه پیش بینی می شود خواهد بود، گفت: پیش از این در مورد میدان های نفتی "آذری"، "چراغ" و "گونشلی" نیز ما شاهد این تجربه بوده ایم که میزان نفت استخراجی بیش از پیش بینی های انجام شده باشد. چرا که طرفهای اروپایی در مورد این میدان های نفتی 511 میلیون تن نفت را پیش بینی می کردند اما بعداً معلوم شد که میزان نفت موجود در این میدان ها بیش از یک میلیارد تن بوده است.

رئیس جمهور آذربایجان در این مراسم بر نقش سازنده میدان قره باغ در امنیت درآمدهای نفتی این کشور تاکید کرد.

با توجه به اهمیت درآمدهای نفتی برای جمهوری آذربایجان این کشور سرمایه گذاری عمده ای در حوزه نفت و گاز انجام داده و تلاش دارد تا با افزایش بهره وری میدان های نفتی خود امکان تامین انرژی صادراتی خود را تضمین کند. به طوری که سه میدان نفتی اصلی "آذری"، "چراغ" و "گونشلی" اصلی ترین منابع درآمدی دولت آذربایجان به شمار می آیند و دولت این کشور تمام تلاش خود را برای جلب سرمایه گذاری خارجی و ارتقای تکنولوژی این حوزه انجام می دهد.

آذربایجان در حال حاضر پروژه "شاهدنیز-2" را که یکی از بزرگترین پروژه های گازی جهان به شمار می رود و انتظار استخراج 16 میلیارد متر مکعب گاز را برای دولت این کشور فراهم خواهد کرد در دست اجرا دارد.

همچنین طبق اعلام دولت آذربایجان، این کشور از سال آینده میلادی میدان نفتی – گازی آبشرون را نیز که در مرحله نخست انتظار استخراج 1.5 میلیارد مترمکعب گاز از آن می رود مورد بهره برداری قرار داده، گاز استخراجی از آن را صادر خواهد کرد. 

دولت باکو انتظار دارد در مرحله دوم میدان آبشرون میزان استخراج گاز این میدان تا 6 میلیارد متر مکعب افزایش یابد.

از دیگر میدان های گازی بسیار مهم جمهوری آذربایجان که هنوز در مرحله مطالعاتی قرار دارد و دولت آذربایجان برنامه ریزی قابل ملاحظه ای برای استخراج از آن میدان دارد، میدان "شرق – آسمان" است که انتظار می رود حجمی بالغ بر 500 میلیارد متر مکعب گاز در آن موجود باشد.

آذربایجان در سالهای اخیر استراتژی انتقال انرژی خود به بازارهای اروپایی را پیگیری کرده که در نتیجه این سیاست احداث خط لوله های مختلف انرژی که در قالب "دهلیز گاز جنوبی" به اروپا انجام شده و طولی بالغ بر3 هزار و 500 کیلومتر را شامل می شود در حال پیگیری است.

باکو برای تامین درآمدهای بودجه ای خود و نیز حضور تاثیرگذارتر در بازار انرژی اروپا که باعث افزایش ضریب امنیت سیاسی و اقتصادی این کشور نیز خواهد شد، برنامه ریزی طولانی مدتی بر روی بهره برداری از خطوط لوله انتقال انرژی خود کرده است.

در حال حاضر علاوه بر گرجستان و ترکیه کشورهای بلغارستان، یونان، ایتالیا و آلبانی به عنوان مشتری های بالقوه خطوط نفتی و گازی آذربایجان به شمار می آیند.

درآمد نفتی اصلی ترین منبع درآمدی جمهوری آذربایجان به شمار می آید و این کشور در سال 2019 در آمد 15.4 میلیارد مناتی را کسب کرده است.

با توجه به نوسان در قیمت های نفت و گاز در بازارهای جهانی، دولت آذربایجان با مشکل تامین امنیت در آمدهای نفتی خود مواجه است و از این رو سیاست تنوع در محصولات و تنوع در مشتری از سیاست های پیش روی دولت این کشور به شمار می آید.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.