انتقاد سازمان ملل از سرکوب معترضان در بلاروس

رئیس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد چهارشنبه شب اعمال خشونت توسط پلیس بلاروس علیه اعتراضات مردمی را در این کشور محکوم کرد.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا از رویترز، میشل باچله گفت: گزارش شده که پلیس (بلاروس) از گلوله پلاستیکی، خودرو آب‌پاش و نارنجک صوتی علیه معترضان استفاده کرده است. 

باچله در بیانیه‌ای اعلام کرد: گزارش‌ها حاکی است که بیش از ۶ هزار نفر از جمله عابران و همچنین افراد زیر سن قانونی در سه روز گذشته بازداشت شده‌اند. 

رئیس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل افزود: روند دستگیری‌های گسترده، نقض آشکار استانداردهای بین المللی حقوق بشر است. 

باچله همچنین خواستار آزادی همه افرادی شد که به صورت غیرقانوی بازداشت شده‌اند. وی تاکید کرد چیزی که بیشتر نگران کننده است نوع رفتار با بازداشت شدگان در حین بازداشت و پس از آن است. 

اعتراض‌ها در بلاروس به نتیجه انتخابات اخیر در این کشور که منجر به پیروزی دوباره الکساندر لوکاشنکو شد، روز چهارشنبه برای سومین روز متوالی ادامه داشت و وزارت امور داخلی این کشور از دستگیری دستکم ۶ هزار نفر در سه روز اخیر خبر داده است. 

رهبران مخالفان در پی سرکوب گسترده پس از انتخابات و پیروزی دوباره الکساندر لوکاشنکو، زندانی و یا به خارج از کشور رانده شده‌اند. 

سوتلانا تیخانوفسکایا نامزد اصلی مخالف که پس از تهدید آشکار فرزندانش راهی لیتوانی شد، از جمله کسانی است که از کشور فرار کرده است.

در یک بازداشتگاه در حومه مینسک پایتخت بلاروس خانواده‌های ناامید هر روز صبح تجمع کرده و خواستار پاسخگویی پلیس در خصوص وضعیت اطرافیانشان هستند که توسط پلیس دستگیر شده‌اند. در تظاهرات روز چهارشنبه در مرکز مینسک، صدها زن با پوشیدن لباس سفید و در دست داشتن شاخه گل، علیه خشونت پلیس و دستگیری‌های گسترده زنجیره انسانی تشکیل دادند. 

لوکاشنکو که اغلب به عنوان "آخرین دیکتاتور اروپا" خوانده می‌شود، عهد کرده است که اجازه ندهد بلاروس "از هم پاشیده شود" و معترضان را مهره‌های قدرت‌های خارجی خوانده است. 

انتخابات ریاست جمهوری بلاروس روز یکشنبه برگزار شد و براساس گزارش کمیسیون مرکزی انتخابات این کشور،  «الکساندر لوکاشنکو» رییس‌جمهوری کنونی پیروز انتخابات اعلام شد. اما پس از پایان زمان اخذ رای، هزاران تن از مخالفان لوکاشنکو در شهرهای مختلف بلاروس به خیابان‌ها آمدند و با پلیس ضد شورش درگیر شدند. 
 

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.