هشدار عراق درباره تکرار سناریوی انفجار بندر بیروت در بغداد

یک نماینده پارلمان عراق ضمن هشدار درباره تکرار سناریوی انفجار بندر بیروت در بغداد از نخست وزیر این کشور خواست تا برای آمارگیری انبارهای تسلیحاتی نظامیان آمریکایی در پایتخت عراق اقدام کند.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا به نقل از موازین نیوز، «مهدی آمرلی» عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان دفاع عراق درباره تکرار سناریوی انفجار بندر بیروت در بغداد هشدار داد و از «مصطفی الکاظمی» نخست‎ وزیر عراق خواست تا به منظور جلوگیری از تکرار چنین سناریویی، برای آمارگیری انبارهای تسلیحاتی آمریکا در بغداد دست به کار شود.

نماینده پارلمان عراق تاکید کرد که نظامیان آمریکایی مقادیر زیادی از سلاح‌های خطرناک را در خاک عراق اختیار دارند که در صورت وقوع هرگونه رویدادی طبیعی و غیر طبیعی، ممکن است منجر به کشته شدن بسیاری از شهروندان عراقی شود و سناریوی انفجار بندر بیروت تکرار شود.

آمرلی از «مصطفی الکاظمی» فرمانده کل نیروهای مسلح عراق خواسته تا برای تشکیل یک کمیته عالی برای آمارگیری انبارهای تسلیحاتی آمریکا و آگاهی از حجم و تعداد سلاح‌ها و میزان خطرناک بودن وجود آن در داخل منطقه الخضراء و یا فرودگاه بغداد تلاش کند.

وی در عین حال تاکید کرد که نظامیان آمریکایی در دوره های گذشته اجازه ورود هیچ گونه کمیته عراقی به منظور بازرسی پایگاه های آن را نداده بودند؛ موضوعی که سوالات زیادی را درباره ماهیت سلاح هایی که در پایگاه های آمریکایی مخفی هستند، بر می‌انگیزد.

شامگاه سه شنبه 14 مرداد (4 آگوست 2020) انفجار بسیار شدیدی پایتخت لبنان را لرزاند که در نتیجه آن بیش از 170 نفر کشته و بیش از 6 هزار نفر دیگر هم زخمی و 300 هزار بی‌ خانمان شدند.

این انفجار در مخازن نگهداری مواد در سکوی شماره 12 این بندر رخ داد و اطلاعات مدیر کل امنیت عمومی لبنان نشان داد که  آنچه رخ داد  انفجار مواد بسیار قابل اشتعال مانند نیترات بود که از چند سال پیش مصادره و در بخشی از این انبار نگهداری می شد.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.