اتحادیه اروپا بلاروس را تحریم می‌کند

وزیران خارجه اتحادیه اروپا در نشست روز جمعه خود توافق کردند که تحریم‌هایی علیه بلاروس به دلیل سرکوب اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعمال کنند.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا، به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقام‌های اتحادیه اروپا گفتند که وزیران خارجه این اتحادیه روز جمعه توافق کردند که به دلیل سرکوب معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری توسط دولت «الکساندر لوکاشنکو» رییس جمهوری بلاروس، تحریم‌های جدیدی علیه این کشور اعمال کنند.

یک مقام اتحادیه اروپا پس از نشست ویدئوکنفرانسی وزیران خارجه گفت: وزیران خارجه [اتحادیه اروپا] توافق کردند که علیه کسانی مسئول سرکوب هستند تحریم اعمال کنند و فهرستی شامل برخی نام‌ها تهیه خواهد شد.

اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۰ اقدامات محدود کننده ای علیه بلاروس بکار بسته بود. اما در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ و پس از همکاری مقامات بلاروس با این اتحادیه در بحران اوکراین، روابط دو طرف اندکی بهتر شد؛ به ویژه که بلاروس به تحریم روسیه علیه اوکراین نپیوست و در به نتیجه رسیدن گفتگوهای مینسک ۱ و ۲ همکاری نمود. 

به این ترتیب اتحادیه اروپا کمک‌های اقتصادی و حتی مساعدت برای عضویت در سازمان جهانی اقتصاد WTO در اختیار این کشور قرار داد. «جوسپ بورل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید از ۲۰۱۴ تا کنون بیش از ۱۷۰ میلیون یورو از طرف اتحادیه اروپا برای سرمایه گذاری در اختیار این کشور قرار گرفته است. 

بورل ضمن انتقاد از اینکه نامزدهای بالقوه از شرکت در انتخابات منع شده‌اند تهدید کرده است که در صورت ادامه وضع موجود اتحادیه اروپا مجبور خواهد بود در روابط خود با بلاروس تجدید نظر کند.

انتخابات ریاست جمهوری بلاروس روز یکشنبه (۱۹ مرداد) برگزار شد و براساس گزارش کمیسیون مرکزی انتخابات این کشور، «الکساندر لوکاشنکو» رییس‌جمهوری کنونی پیروز انتخابات اعلام شد، اما پس از پایان زمان اخذ رای، هزاران تن از مخالفان لوکاشنکو در شهرهای مختلف بلاروس به خیابان‌ها آمدند و با پلیس ضد شورش درگیر شدند.  

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.