۶.۳ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم/فعال سازی هزارمعدن غیرفعال

مطابق با اعلام وزارت صمت، امسال باید ارزش صادرات غیرنفتی به رقم ۴۱ میلیارد دلار برسد که از این میزان طی سه ماهه نخست سال جاری، ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار تحقق یافته است.

www.mehrnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس اقتصاد امروز نیوز؛ نفت و انرژی به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، بر اساس برنامه ریزی انجام شده امسال ارزش صادرات غیرنفتی باید به رقم ۴۱ میلیارد دلار برسد که در سه ماهه نخست امسال ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار تحقق یافت.

بخش معدن با سهم یک چهارمی ارزش صادرات غیرنفتی

انتظار می‌رود بخش معدن و صنایع معدنی امسال حدود یک چهارم ارزش صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص دهد، اما سیاست‌های تشویقی توسعه صادرات در زمینه‌های فولاد، مس و آلومینیوم می‌تواند دستیابی به ارقام فراتر از برنامه را به دنبال داشته باشد.

مرور کارنامه صادرات غیرنفتی در دوره سه ماهه ابتدایی امسال گویای آن است که علاوه بر محصولات پتروشیمی و داروی انسانی، سیمان، شمش آلومینیوم، شیشه جام، فولاد خام (میانی)، کاتد مس، کاشی و سرامیک و تولیدات فولادی که همگی در شمار کالاهای صنایع معدنی محسوب می‌شوند، با وجود محدودیت‌های مختلف به ویژه مشکلات ناشی از کرونا به بازارهای صادراتی راه یافتند.

دستیابی به استخراج بیش از ۵۰۰ میلیون تنی مواد معدنی

سیاست وزارت صمت برای امسال رشد ۳۰ درصدی استخراج مواد معدنی نسبت به سال گذشته است که تحقق این مهم به منزله رکوردشکنی در زمینه استخراج مواد معدنی پس از گذشت چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی است.

آمارهای مورد بررسی در دوره ۹۷- ۱۳۹۲ نشان می‌دهد که متوسط استخراج مواد معدنی ۴۰۰ میلیون تن است. ضمن اینکه پارسال ۴۱۰ میلیون تن انواع مواد معدنی استخراج شد.

اکنون حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد مواد معدنی استخراجی کشورمان را مصالح ساختمانی تشکیل می‌دهد.

فعال سازی هزار معدن غیرفعال

وزارت صنعت، معدن و تجارت قصد دارد، امسال حدود هزار معدن غیرفعال کشور را به چرخه تولید متصل سازد و افزون بر ۲۲ درصد از مجموع معادن غیرفعال کشور، فعالیت خود را از سر گیرند و این مهم یکی از محورهای سال ۹۹ است.

شمار معادن غیرفعال کشور، پیش از این چهار هزار و ۴۰۰ معدن اعلام شده و در چارچوب فعال سازی معادن کوچک مقیاس با پشتیبانی صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی این برنامه در دست اقدام است.

ایران با کشف ۶۸ نوع ماده معدنی از نظر تنوع در بین ۱۰ کشور شاخص جهان قرار دارد.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری مهر به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.