دولت افغانستان: اگر زندانیان آزاد شده طالبان خلاف تعهد عمل کنند بازداشت می‌شوند

معاون وزارت کشور افغانستان اظهارداشت که اگر زندانیان آزاد شده طالبان خلاف تعهدات خود عمل کنند بار دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت خواهند شد.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آسیا ، «محمد هاشم اورتاق» معاون وزارت کشور افغانستان گفت که زندانیان طالبان که در روند تبادل زندانیان آزاد شده‌اند اگر تعهدشان را نقض کنند بار دیگر بازداشت می‌شوند.

وی افزود که آزادی زندانیان طالبان براساس یک روند سیاسی صورت گرفته و در این روند باید قربانی داد.

اورتاق با تاکید بر عدم معافیت حقوقی زندانیان آزاد شده به «رادیو آزادی» گفت: «هرکسی که با تعهد در روند سیاسی از زندان آزاد می‌شود اگر به کارهای خلاف قانون ادامه دهد پلیس آگاه است و آن‌ها را بار دیگر به چنگ قانون خواهد سپرد».

پیش از این «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان گفته بود که چندین مورد از زندانیان این گروه پس از آزادی توسط نیروهای دولتی افغان کشته، بازداشت و یا مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.

وی با بیان این موضوع هشدار داد که این حمله به زندانیان آزاد شده گفت‌وگوهای صلح را به خطر می‌اندازد و با اشاره ضمنی به بازگشت زندانیان با میدان جنگ تاکید کرد که این اقدامات در خانه ماندن اعضای طالبان را غیرممکن می‌سازد.

طالبان همچنین مدعی شده است که داعش با همکاری امنیت ملی افغانستان قصد دارد تا بر خودروهای حاوی زندانیان طالبان که قرار است از زندان پلچرخی آزاد شوند حمله کند تا از این طریق ضمن مختل کردن روند مذاکرات از زندانیان نیز انتقام بگیرد.

«صدیق صدیقی» سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان اما حمله و یا بازداشت زندانیان آزاد شده بدون دلیل را تکذیب می‌کند.

روز گذشته نیز شورای امنیت ملی افغانستان در بیانیه‌ای با اشاره به صدور فرمان آزادی 400 زندانی جنجالی طالبان اظهارداشت که 80 زندانی این گروه را بر اساس تصمیم لویه جرگه مشورتی صلح آزاد کرده است.

بر اساس این بیانیه، زندانیان طالبان سوگند یاد کرده‌اند که پس از آزادی زندگی صلح‌آمیز را انتخاب کنند و در برابر «مردم افغانستان» بار دیگر جنگ نکنند.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.