ویروس کرونا انعطاف پذیری اقتصاد چین را نشان داد

تجارت جهانی در سال جاری تحت تأثیر همه‎گیری ویروس کرونا به شدت کاهش یافت ولی عملکرد تجارت خارجی چین بهتر از پیش‌‌بینی بازار و جوامع اقتصادی عمده جهان بوده است.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آسیا به نقل از رادیو بین المللی چین، چندی پیش روزنامه « ال پائیس » اسپانیا  به نقل از مارتین موراک مسئول خزانه داری شهر دویسبورگ آلمان گزارش داد: «هم اکنون، تجارت بین چین و آلمان به سرعت در حال بهبود است و هر هفته  45 تا 60 قطار چین و اروپا بین دویسبورگ و چین در حرکت است که یک رکورد به شمار می‎رود!»

با وجود همه‎گیری کرونا، تعداد قطارهای  چین و اروپا و محموله های باری روند صعودی داشته اند. از اواخر ماه ژوئیه، برای سومین ماه متوالی است که بیش از هزار قطار جدید حرکت خود را آغاز می‎کنند و رشد دو رقمی این مسیر برای پنجمین ماه متوالی حفظ شده است. در واقع این موضوع به خوبی نشان می‎دهد که ثبات در تجارت خارجی چین تا چه اندازه می‎تواند به روان بودن حرکت  زنجیره صنعتی جهانی کمک کند.

تجارت جهانی در سال جاری تحت تأثیر همه‎گیری کرونا به شدت کاهش یافت اما عملکرد تجارت خارجی چین بهتر از پیش‌‌بینی بازار و جوامع اقتصادی عمده جهان بوده است. داده‌ها نشان می دهد که صادرات چین برای چهارمین ماه متوالی رشد خود را حفظ کرده  و برای نخستین بار در ماه ژوئیه به رشد دو رقمی رسیده است ،  واردات نیز برای دومین ماه متوالی رشد  کرده است که این دست‌آورد  با توجه به رکود عمیق اقتصاد جهانی و تأثیر آن بر تقاضای بازار به آسانی  حاصل نشده که به خوبی انعطاف‌پذیری اقتصاد چین را نشان می‎دهد.

 در حال حاضر،  الگوی توسعه جدید با محوریت چرخه‌های داخلی و هماهنگی چرخه‌های داخلی و بین المللی به سرعت در حال شکل‎گیری است. در این الگو  «تثبیت تجارت خارجی» معنای عمیق‌تری پیدا می‎کند. با توجه به شرایط وخیم و پیچیده بین المللی و وضعیت همه گیری کرونا در جهان، چین  تا حد امکان تلاش می‎کند تجارت خارجی خود را تثبیت کند؛ چرا که نه تنها به نفع  خودش خواهد بود بلکه به نفع جهان نیز هست و به خوبی تأثیر چین بر  رشد اقتصادی جهان را نشان می‎دهد. مجموعه اقدامات  چین برای تثبیت تجارت خارجی و نتایج آشکار آن نه تنها به حرکت با ثبات   زنجیره صنعتی و تأمین جهانی کمک کرده بلکه انگیزه ای برای احیای اقتصاد جهانی بوده که در این مدت به شدت آسیب دیده است.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.