سفر عراقچی به کویت و رایزنی با معاون وزیر خارجه این کشور

معاون وزیر خارجه ایران که به منظور تشریح ابتکار صلح هرمز به کویت سفر کرده در دیدار با همتای کویتی از مذاکرات بین دولت نجات ملی یمن و سایر طرف‌ها استقبال کرد.

www.farsnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس سیاسی امروز نیوز؛ سیاست خارجه ، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان امروز پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ در ملاقات با خالد جارالله قائم مقام وزارت خارجه کویت بر عزم جمهوری اسلامی ایران جهت توسعه و تحکیم مناسبات با کشورهای منطقه تاکید کرد.
 
عراقچی که به منظور تشریح ابتکار صلح هرمز به کویت سفر کرده است، در این دیدار گفت: کشورهای حوزه تنگه هرمز و خلیج فارس با برخورداری از ظرفیت‌ها و توانمندی های خود می توانند آینده ای شکوفا و روشن را برای منطقه رقم بزنند. 
معاون سیاسی کشورمان افزود: ایران قائل به همکاری دسته جمعی توسط کشورهای منطقه برای تامین امنیت بوده و گفتگو را یگانه  راه حل نیل به این همکاری و غلبه بر مشکلات می داند.

عراقچی با تشریح اصول و اهداف پویش صلح هرمز (امید) که از سوی رئیس جمهوری کشورمان در اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارایه شد، گفت: این ابتکار چارچوب مناسبی را برای کشورهای منطقه در جهت تحکیم صلح و ثبات،  و ارتقای همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه به وجود می آورد. 

معاون سیاسی وزیر امور خارجه برخورد سازنده و ایجابی کشورهای منطقه با ابتکار هرمز را گامی در جهت ایجاد کاهش تنش‌های موجود در منطقه توصیف کرد و بر آمادگی ایران برای یافتن سازوکارهای اجرای آن با همه کشورهای منطقه تاکید کرد.  

معاون وزیر امور خارجه کشورمان راه حل سیاسی و مذاکره بین جریانات مختلف یمنی را تنها راه خاتمه جنگ در یمن دانست و از مذاکرات موجود بین دولت نجات ملی یمن و سایر طرف‌ها استقبال کرد.

عراقچی در پایان از نقش مثبت کویت در تحکیم عنصر گفت‌وگو در منطقه و تلاش های امیر کویت در همین ارتباط استقبال و قدردانی کرد. 

خالد جارالله قائم مقام وزارت خارجه کویت در این دیدار با استقبال از استمرار رایزنی های دو کشور،  به روند تحولات منطقه اشاره کرده و بر اهتمام کشورهای عضو شورای همکاری به تلاش برای کاهش تنش ها تاکید کرد.

وی همچنین گفتگو را تنها راه حل مشکلات منطقه دانسته و بر لزوم  توسعه مناسبات فیمابین تاکید کرد.

گفتنی است عراقچی پیش از این به چین و ژاپن نیز سفر کرده بود و قرار است روز جمعه نیز در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین حضور یابد.

روز دوشنبه نیز یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان سفری 2 روزه به تهران داشت و درباره تحولات منطقه و ابتکار صلح هرمز با مقامات کشورمان گفتگو کرد.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری فارس به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.