توافق آبی تهران- دمشق/ ایران سامانه آب سوریه را بازسازی می کند

وزیر نیروی ایران و وزیر منابع آب جمهوری عربی سوریه به منظور گسترش مناسبات فنی، اقتصادی و صادرات تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

www.mehrnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس اقتصاد امروز نیوز؛ نفت و انرژی به نقل از وزارت نیرو، بر اساس توافق‌نامه‌ای که امروز پنجشنبه به امضای رضا اردکانیان، وزیر نیروی کشورمان و حسین عرنوس، وزیر منابع آب سوریه رسید، طرفین توافق کردند نسبت به بررسی و حل و فصل مشکلات شرکت‌های ایرانی فعال در پروژه‌های آب و فاضلاب سوریه اقدام مشترک را به عمل آورند.

بنابراین گزارش، همچنین طرفین توافق کردند در حوزه استحصال و تامین آب در زمینه طراحی و اجرای سدها، شبکه‌های آبیاری و زهکشی و احداث خطوط انتقال آب کشور سوریه با استفاده از ظرفیت‌های بخش دولتی و خصوصی ایران همکاری کنند.

بر این اساس، دو کشور برای همکاری در حوزه طراحی و نصب نیروگاه‌های برق آبی در سوریه با توجه به امکانات و ظرفیت‌های فنی، مهندسی و تولید تجهیزات در ایران با یکدیگر توافق کردند.

همچنین طرفین توافق کردند به منظور همکاری موسسه تحقیقات آب ایران با موسسه همتای سوریه در زمینه اجرای طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی با موضوع اقتصاد آب، دستگاه‌های اندازه‌گیری و کنتورها و تجهیزات بهینه‌سازی مصرف آب همکاری کنند.

این گزارش حاکیست، طرفین توافق خود را در خصوص مشارکت در تامین تجهیزات و کالاهای صنعت آب و فاضلاب از جمله پمپ‌ها و الکتروموتورها در انواع مختلف توسط بخش خصوصی ایران بر اساس درخواست طرف سوری اعلام کردند.

استفاده از تجارب ایران در مدیریت حوضه‌های آبریز مشترک و مرزی در سوریه از دیگر توافق صورت گرفته در این تفاهمنامه است.

همچنین در راستای استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی در جهت بازسازی سامانه آب کشور سوریه، طرفین توافق کردند با توجه به عضویت کشور سوریه در مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری، همکاری مشترک با سایر کشورهای عضو در چارچوب این مرکز انجام دهند.

بر اساس این تفاهم‌نامه طرفین توافق کردند به منظور پیشبرد مفاد این یادداشت تفاهم، نسبت به تشکیل کمیته مشترک راهبری به ریاست معاونان ذیربط وزرای دو کشور، ظرف یکماه اقدام و جلسات این کمیته هر سه ماه یک بار در ایران و سوریه برگزار شود.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگذاری مهر به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.