نصب اولین قطعه مهم در قلب راکتور جدید اراک

یک منبع آگاه در گفتگو با یکی از رسانه‌های داخلی اعلام کرد که ایران توانسته است برای اولین بار پس از توافق هسته‌ای، یک قطعه مهم را در راکتور جدید اراک نصب کند.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس سیاسی امروز نیوز؛ سیاست خارجه، به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزارسی تسنیم، روزنامه خراسان به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که در روزهای اخیر جمهوری اسلامی ایران توانسته برای اولین بار پس از توافق برجام، یک قطعه سنگین و مهم چاله راکتور آب سنگین اراک را با موفقیت در راکتور نصب کند.

این منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود در گفت و گو با روزنامه خراسان با اعلام این خبر افزود: هفته گذشته به لطف خدا و تلاش متخصصان ایرانی توانستیم درپوش اصلی راکتور آب سنگین اراک موسوم به «Reactor Pit  Cover» را که بیش از 100تن وزن دارد در محل خود در چاله راکتور نصب کنیم.کار ساخت ماشین سوخت گذاری راکتور نیز پایان یافته و آماده آزمایش با سوخت مجازی است ضمن این که در حال تکمیل بخشی از اتاق کنترل راکتور اراک هستیم.

وی افزود: کار طراحی راکتور مدرن اراک در مرحله پایانی بوده و قراردادهای خرید تجهیزات اصلی برای شروع ساخت منعقد شده است

با توجه به اظهارات این منبع آگاه، به نظر می‌رسد ایران توانسته علاوه بر بخش ثانویه و ماشین سوخت راکتور اراک، در بخش اولیه و هسته ای راکتور نیز اقدامات مهمی را به سرانجام برساند.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.