پوتین: علاقه‌ای به آغاز مسابقه تسلیحاتی نداریم/بدون پیش‌شرط حاضر به تمدید پیمان استارت-۳ هستیم

رئیس جمهوری روسیه تأکید کرد که این کشور علاقه‌ای به آغاز مسابقه تسلیحاتی و استقرار موشک‌های برد متوسط و کوتاه‌تر نداشته و تا پایان سال جاری حاضر به تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی، بدون هیچ پیش‌شرطی است.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا به نقل از خبرگزاری «تاس»، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که این کشور علاقه‌ای به آغاز یک مسابقه تسلیحاتی و استقرار موشک‌های برد متوسط و کوتاه‌تر در مکان‌هایی که چنین موشک‌هایی هنوز در دسترس نیستند، ندارد.

پوتین روز پنجشنبه در آخرین دور از سری نشست‌های خود با مقامات نظامی روسیه به منظور بررسی روند توسعه نیروهای مسلح و مجتمع صنایع نظامی این کشور با اعلام این مطلب، افزود: «ما بصورت یک‌جانبه توقف استقرار موشک‌های برد متوسط و کوتاه‌تر را اعلام کرده و به همتایان خود در اروپا و آمریکا هم پیوستن به این اقدام را پیشنهاد کرده‌ایم. ولی تاکنون تنها از "امانوئل ماکرون" رئیس جمهوری فرانسه پاسخ دریافت کرده‌ایم و دیگر شرکای ما به این پیشنهاد واکنشی نشان نداده‌اند. چنین برخوردی ما را وادار کرده تا تدابیری برای مقابله با تهدیدات بالقوه در این زمینه اتخاذ کنیم.»

وی یادآور شد که ایالات متحده در سال 2002 به صورت یکجانبه از پیمان مربوط به محدودیت سامانه دفاع ضدموشکی خارج شد. در آن زمان آمریکا مستقیماً عمل کرده و مسئولیت شرایط به وجود آمده را خود بر عهده گرفت و تلاشی نکرد تا این مسئله را به گردن روسیه بیاندازد.

رئیس جمهوری روسیه گفت: «طرف آمریکایی به تازگی از پیمان مربوط به نابودی موشک‌های دارای برد متوسط و کوتاه‌تر هم به صورت یک‌جانبه خارج شد، ولی این بار سعی کرد تا مسئولیت این اقدام خود را به گردن روسیه بیندازد. این موضع گیری نمی تواند مورد تایید ما قرار بگیرد، به‌ خصوص آنکه چنین تلاش‌هایی همچنان ادامه دارد.»

وی به مقامات نظامی روس وعده داد که در پایان این نشست مسائل مربوط به تهدیدات بالقوه در رابطه با خروج آمریکا از پیمان موشکی را بطور مفصل بررسی کند.

ولادیمیر پوتین همچنین تاکید کرد که روسیه آمادگی دارد که تا پایان سال جاری، بدون هیچ پیش شرطی پیمان مربوط به کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی «استارت-3» را تمدید کند.

وی گفت: «می‌خواهم بار دیگر مواضع فدراسیون روسیه را مورد تایید قرار دهم: روسیه آمادگی دارد فوراً و بدون معطلی تا پایان سال جاری و بدون هیچ پیش شرطی این توافقنامه را تمدید کند. برای آن که بعدا تعبیرات دوجانبه یا سه‌جانبه‌ای درباره موضع گیری ما صورت نگیرد، من این مسئله را در اینجا رسماً اعلام می‌کنم.»

رئیس جمهور روسیه یادآور شد: «مدت اعتبار پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی به زودی به پایان می‌رسد. تمامی پیشنهادات ما در این باره همچنان روی میز مذاکره قرار دارد، ولی تاکنون از سوی شرکای آمریکایی هیچ واکنشی در این باره دریافت نکرده‌ایم.»

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.