هشدار کره شمالی به آمریکا

یک مقام ارشد کره شمالی اظهارات اخیر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا مبنی بر احتمال استفاده از زور علیه کره شمالی و همچنین تحقیر «کیم جونگ اون» رهبر این کشور را یک چالش بسیار خطرناک توصیف کرد و نسبت به از سرگیری جنگ لفظی با واشنگتن هشدار داد.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آسیا، به گزارش خبرگزاری مرکزی کره شمالی، «چوی سون خوی» معاون اول وزیر خارجه این کشور روز جمعه در بیانیه ای تاکید کرد چنانچه آمریکا این الفاظ را ادامه دهد پیونگ یانگ نیز ناچار خواهد بود به جنگ لفظی روی بیاورد.

دونالد ترامپ رییس جمهوری چین روز سه شنبه در اجلاس سران ناتو در انگلیس گفت واشنگتن ممکن است در صورت لزوم علیه کره شمالی از زور استفاده کند ترامپ همچنین از کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به عنوان مرد موشکی نام برد و از او خواست به توافق خود برای خلع سلاح هسته ای پایبند باشد.

این مقام کره شمالی گفت اگر اظهارات ترامپ لحظه ای و بدون برنامه ریزی شده بوده باشد مشکلی نیست اما اگر این نیت،  برنامه ریزی شده باشد و قصد هدف قراردادن ما را داشته باشد آن موقع مشکل آفرین است.

این دیپلمات ارشد کره شمالی گفت: چیزی که بسیار ناراحت کننده است این است که ترامپ از کیم به عنوان "مرد موشکی" یاد کرده است عبارتی که رییس جمهوری ایالات متحده سال ۲۰۱۷ هنگام لفاظی های تند با رهبر کره شمالی از این اصطلاح نام برده بود.

چوی افزود: اگر چنین عباراتی بار دیگر مطرح شوند و یا ترامپ آنها را تکرار کند یک تحریک محاسبه شده توسط ایالات متحده علیه ما محسوب می شود و ما نیز برای مقابله با آن ادبیات مشابهی را علیه آمریکا شروع خواهیم کرد.

با این حال این مقام کره شمالی در یک تلاش آشکار برای جلوگیری از وخیم تر شدن اوضاع، در پایان این بیانیه اضافه کرده است که کیم هیچ سخنان تندی علیه ترامپ بکار نبرده است.

این بیانیه یک روز بعد از آن منتشر می شود که رییس ستاد کل ارتش کره شمالی خطاب به دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا گفت: هرگونه اقدام نظامی علیه پیونگ یانگ با واکنش سریع و کوبنده همراه خواهد بود.

"پاک جانگ چون" رییس ستاد کل ارتش کره شمالی در سخنانی اعلام کرد که از اظهارات اخیر رییس جمهوری آمریکا نا امید شده و در مورد اقدام نظامی واشنگتن علیه کره شمالی نیز هشدار داد.

او افزود: "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی نیز از اظهارات ترامپ در نشست ناتو در انگلیس اظهار نارضایتی کرده است.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.