پادشاه سوئد خواستار لغو حکومت نظامی هند در کشمیر شد

پادشاه سوئد که به هند سفر کرده است از آمادگی خود برای میانجی‌گری جهت حل مساله کشمیر خبر داد.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آسیا به نقل از جیو تی وی؛ «کارل گوستاف شانزدهم» پادشاه سوئد تصریح کرد: اگر دهلی‌نو بپذیرد ما می‌توانیم به عنوان یک ناظر بی‌طرف برای حل مساله کشمیر اقدام کنیم تا این مشکل تاریخی به پایان برسد.

پادشاه سوئد از دولت هند خواست حکومت نظامی 4 ماهه خود در کشمیر را به پایان برساند و به مردم این منطقه آزادی بدهد.

پیشنهاد پادشاه سوئد در حالی مطرح می شود که 120 روز از حبس خانگی مردم کشمیر توسط نظامیان هند می‌گذرد و در این مدت ده ها نفر به دلیل نبود دارو و اقلام ضروری جان خود را از دست داده‌اند.

این در حالی است که دولت هند زمانی را برای لغو حکومت نظامی اعلام نکرده است و بیش از 8 میلیون انسان ساکن کشمیر با آغاز فصل سرما با مشکلات زیادی مواجه هستند.

سازمان ملل از دولت هند و پاکستان خواسته بود با برگزاری یک همه پرسی آزادانه حق انتخاب سرنوشت را به مردم کشمیر بدهند ولی هند تاکنون مانع این خواسته شده است.

معضل کشمیر همزمان با استقلال پاکستان در سال 1947 شروع شد و دولت هند با استقرار ده‌ها هزار نظامی مانع الحاق این منطقه به پاکستان یا انتخاب آزادانه سرنوشت توسط مردم کشمیر شده است.

«جواهر لعل نهرو» اولین نخست وزیر هند به کشمیری وعده داده بود با برگزاری یک انتخابات آزاد حق انتخاب سرنوشت را به آنها خواهد داد.

 

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.