تشدید کنترل‌های مرزی همچنان راهکار آلمان برای مقابله با هجوم پناهندگان

وزیر کشور آلمان با وجود انتقادهای زیاد همچنان بر لزوم تشدید و تداوم کنترل‌های مرزی برای مقابله با هجوم پناهندگان که عاملی برای تضعیف پیمان شنگن است تاکید می‌کند.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا به نقل از "دویچه وله آلمان"، وزارت کشور آلمان اعلام کرده که می‌خواهد کنترل‌های سختگیرانه‌تر در مرزهای این کشور را به زمانی نامحدود گسترش دهد. به این ترتیب باید فشارهای سیاسی در سطح اروپایی برای مدرن سازی سیستم پناهندگی ایجاد شود.

"هورست زیهوفر"، وزیر کشور آلمان در یک کنفرانس مطبوعاتی در برلین از تشدید کنترل‌های مرزی که از اوایل ماه نوامبر آغاز شده دفاع کرده و تمدید نامحدود این کنترل‌ها را اعلام کرد. از آن زمان پلیس آلمان می تواند مستقیما در مرزها و تا حدود 30 کیلومتر دورتر اشخاص و وسایل نقلیه را کنترل کند. به گفته زیهوفر هدف اصلی او این است که افرادی را که با وجود رد درخواست پناهندگی دوباره می‌خواهند به این کشور بازگردند پیدا و شناسایی کند.

به گفته وزیر کشور آلمان از اوایل ماه نوامبر حدود 178 پناهنده رد شده که دوباره می‌خواستند به آلمان بازگردند شناسایی شده‌اند. به گفته پلیس در این مدت در مجموع حدود 100 هزار کنترل پلیس در مرزها وجود داشته است. پلیس همچنین از شناسایی بسیاری افراد که مرتکب جرائم مختلف شده بودند هم خبر داده که اکثر این موارد در مرزهای اتریش و فرانسه بوده است. زیهوفر با اشاره به آمارهای بالایی که در این زمینه از طرف پلیس اعلام شده گفته است که با توجه به چنین آمارهای بالایی حضور قدرتمندانه پلیس برای حفظ امنیت شهروندان در مرزها غیرقابل اجتناب است. به گفته وی در نهایت امنیت داخلی از مرزها شروع می شود.

سبزهای آلمان انتقاد شدیدی به این تصمیم وزارت کشور وارد کرده‌اند. "ایرنه میهالیک" از سیاستمداران بلند پایه حزب سبز آلمان در این باره گفته است که وزیر کشور آلمان با نتایجی که درباره امنیت کشور در مرزها اعلام می‌کند مردم را فریب می‌دهد و با تداوم کنترل‌های مرزی وحدت اروپایی را در معرض خطر قرار می‌دهد.

به گفته وی زیهوفر اعلام کرده که این کنترل‌های هوشمندانه را حفظ می‌کند تا حمایت از مرزهای خارجی اروپا بهبود یابد اما اینکه چگونه این مشکل برطرف می‌شود را نگفته است.

آلمان سال‌هاست برای اصلاح سیستم پناهندگی  در سطح اتحادیه اروپا تلاش می‌کند، اما تا به حال موفقیتی به دست نیامده است. اخیرا وزیر کشور آلمان تلاش کرده است دیگر شرکای اروپایی را برای تقسیم عادلانه پناهندگان نجات یافته در دریای مدیترانه متقاعد کند که تا به حال نتیجه‌ای نداشته است.

برای حل این مسئله امیدهای زیادی به "اورزو لا فون در لاین"، به عنوان رئیس جدید کمیسیون اروپایی بسته شده است. آلمان در سال 2020 هم ریاست دوره‌ای بر اتحادیه اروپا را بر عهده خواهد گرفت.  زیهوفر در این باره ابراز اطمینان کرده است که پیشرفت‌هایی در این راستا به دست خواهد آمد.

زیهوفر همچنین  تاکید کرد که کنترل‌های مرزی جدید در آلمان باید به استانداردی برای همه کشورهای عضو شنگن تبدیل شود.

زیهوفر اعلام کرده که همچنین می‌خواهد درباره کنترل‌های مرزی با مقامات ایالات مختلف آلمان صحبت کند.

از سال 2015 که اتحادیه اروپا با هجوم پناهندگان مواجه شد برخی کشورهای اروپایی کنترل‌های مرزی را در پیش گرفتند. این کنترل‌های مرزی همچنان از طرف کشورها تمدید می‌شود. کارشناسان بر این عقیده‌اند که چنین رویکردی غیرقانونی بوده و پیمان شنگن را در معرض خطر قرار می‌دهد.

 در درون منطقه شنگن اشخاص و کالاها می‌توانند آزادانه از طریق مرزها تردد کنند. این توافق که بین 26 کشور عضو منطقه شنگن منعقد شده و اکثر کشورهای اروپایی هم شامل آن می‌شوند با این هدف تشکیل شده است که عرصه تجاری و شهروندان از آن بهره‌مند شوند.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.