توضیح ریابکوف درباره تعلیق مشارکت روسیه در "طرح فردو"

معاون وزیر خارجه روسیه با انتقاد از تلاش‌های آمریکا برای به شکست کشاندن برجام، گفت: مسکو از مشارکت در طرح تغییرکاربری تاسیسات هسته‌ای فردو صرف‌نظر نکرده، بلکه در حال بررسی تاثیر اقدامات محدودکننده آمریکا بر آن است.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که این کشور از تحقق طرح تغییر کاربری تاسیسات هسته‌ای فردو در ایران صرف‌نظر نکرده، بلکه در حال تجزیه و تحلیل تاثیر اقدامات آمریکا بر این طرح است.ریابکوف روز پنج شنبه توضیح داد: «این طرح به حالت تعلیق درآمده، ولی متوقف نشده است. ما همواره گفته‌ایم و بار دیگر می‌گوییم که باید وضعیت کنونی با توجه به اظهارات طرف آمریکایی در این باره که از تاریخ 15 دسامبر (24 آذر ماه) مستثنی بودن روسیه در طرح‌های مربوط به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حذف خواهد شد و این همکاری تحت اقدامات محدودکننده غیر قانونی قرار خواهد گرفت، مورد تجزیه و تحلیل و بررسی قرار بگیرد. به همین دلیل ما نیازمند به زمان هستیم تا امکان این مسئله و وضعیت موجود و همچنین تاثیر عواقب منفی چنین اقدامی از سوی آمریکا را بررسی کنیم. ولی از ادامه مشارکت در این طرح خودداری نکرده‌‌ایم و این مسئله را در نشست روز جمعه در وین اعلام خواهیم کرد.»

آمریکا عمداً و با اهداف خاصی در تلاش برای به شکست کشاندن برجام است

این دیپلمات بلندپایه تاکید کرد که روسیه به شدت نگران اوضاع پیرامون توافق هسته‌ای با ایران است که آمریکا تلاش می‌کند تا آن را با شکست مواجه کند.  وی گفت: «نگرانی‌های ما درباره وضعیت پیرامون برجام بسیار جدی است که ایالات متحده بطور عمدی و با اهداف خاص همچنان تلاش می‌کند تا برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را دچار شکست کند و آن را در وضعیتی قرار دهد که اراده سیاسی خود را بر طرفین باقی مانده در این توافقنامه تحمیل کند. از هر لحاظ این بدترین وضعیتی است که می‌تواند وجود داشته باشد: از لحاظ  ادامه رژیم عدم گسترش و از لحاظ حمله به حقوق مستقل همه کشورهای جهان.»

معاون وزیر خارجه روسیه وضعیت کنونی پیرامون برجام را نمونه بارز این واقعیت دانست که رقابت‌های سیاسی داخلی در ایالات متحده  تا چه اندازه می‌تواند بر وضعیت دیگر کشورهای جهان تاثیر بگذارد و افزود: «این مسئله عجیب و به طور کلی نادرست است که بسیاری از کشورهای بزرگ جهان به خصوص متحدان آمریکا، این وضعیت را درک نمی‌کنند.»

نگرانی روسیه درباره امکان رسیدن توافق هستهای به وضعیت غیرقابل بازگشت

ریابکوف همچنین در رابطه با نشست کمیسیون مربوط به تحقق برجام در وین که قرار است امروز،جمعه ششم دسامبر ( 15 آذر ماه) برگزار شود، یادآور شد که مشکلات پیرامون توافق هسته‌ای با ایران در حال افزایش بوده و وضعیت کنونی پیرامون برجام ممکن است به وضعیت غیرقابل بازگشتی برسد.

وی گفت: «مشکلات پیرامون برجام حل‌وفصل نشده و روی هم انباشته شده و در نهایت ممکن است ما در وضعیت قرار بگیریم که نه اقدامات ایران در جهت کاهش تعهدات خود، بلکه عدم تلاش دیگر شرکت‌کنندگان در توافق هسته‌ای از لحاظ تامین شرایط برای ادامه اجرای توافقات منجر به آن شود که وضعیت پیرامون برجام حالت غیرقابل بازگشتی بگیرد.»

این دیپلمات افزود: «این نگرانی بسیار جدی است و خطر عبور کردن قطار از ایستگاه افزایش یافته است، البته هیچ تردیدی وجود ندارد که فردا (روز جمعه) ما در این باره با شرکای خود گفت‌وگو خواهیم کرد.»

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.