لغو دیدار پادشاه مغرب با پامپئو

وزیر خارجه آمریکا در نخستین سفرش به مغرب، به دلایلی مبهم نتوانست با پادشاه این کشور ملاقات کند؛ که در نتیجه آن، وی بدون انجام چنین دیداری، مغرب را ترک کرد.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس بین الملل امروز نیوز؛ آمریکا و اروپا به نقل از روسیا الیوم، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا، روز گذشته وارد رباط، پایتخت مغرب شد و سپس رایزنی‌های با «سعد الدین العثمانی» نخست‌وزیر و «عبداللطیف حموشی» مدیرکل امنیت ملی این کشور انجام داد.

پامپئو قرار بود با «محمد ششم» پادشاه مغرب نیز دیدار کند ولی این دیدار به دلایلی نامشخص انجام نشد.

با وجود این‌که از رسانه‌های داخلی و بین‌المللی برای شرکت در کنفرانس مطبوعاتی از قبل برنامه‌ریزی شده میان وزیران خارجه آمریکا و مغرب، به مقر وزارت خارجه مغرب دعوت به عمل آمده بود، ولی موعد این کنفرانس نیز لغو شد. همچنین استقبال پادشاه و مراسم شام نیز لغو شد.

نشریه «هیسپرس» به نقل از منابع مختلف درباره دلایل این تغییر در آخرین لحظه، نوشت که دستور کار دیپلماتیک مانع این نشست شد به‌ویژه این‌که پادشاه مغرب به تازگی از گابن، که برای تعطیلات ویژه به آنجا رفته بود، بازگشته است.

با این حال، منابع آگاه به هیسپرس اعلام کردند که تغییر دستور کار چنین ملاقات‌هایی از سوی طرف آمریکایی خوشایند طرف مغربی قرار نمی‌گرفت به‌ویژه این‌که برنامه در ابتدا شامل یک دیدار دو روزه بود که پس از آن، طرف آمریکایی دست به تغییراتی در مورد این سفر زد.

در مقابل، منابع آمریکایی به هیسپرس اعلام کردند که لغو دیدار برنامه‌ریزی شده میان پادشاه مغرب و پامپئو عمدتا به دلیل برنامه‌های دیپلماتیک بود؛ چرا که می‌‌بایست وزیر خارجه آمریکا به دلیل تحولات جدید در ارتباط با تلاش‌های انجام‌شده از سوی کنگره برای استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری، عازم واشنگتن می‌شد.

وزیر خارجه آمریکا بعد از دیدار رسمی با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل در پرتغال در روز چهارشنبه، بلافاصله وارد مغرب شد. یک مقام اسرائیلی، که نامش فاش نشده است، از وجود میانجیگری آمریکایی برای پیشبرد امور به سمت ایجاد روابط دیپلماتیک میان رباط و تل‌آویو سخن گفته است.

روز سه‌شنبه نیز کانال 13 تلویزیون اسرائیل ادعا کرد که دولت آمریکا از چهار کشور عربی، یعنی امارات، بحرین، عمان و مغرب، که روابط دیپلماتیک با اسرائیل برقرار نمی‌کنند، خواسته است درخصوص امضای «معاهده عدم تجاوز میان خود و اسرائیل» رایزنی کنند.

این تلویزیون اسرائیلی خاطرنشان کرد، کاخ سفید با سفرای 4 کشور مذکور برای دستیابی به توافقی جدید با اسرائیل، گفت‌وگو کرده است؛ توافقی که هسته مناسبی برای عادی‌سازی کامل با تل‌آویو باشد. به گزارش این منبع، دیپلمات‌ها- بدون واکنش نهایی- پاسخ دادند که آنها به سرعت پاسخ خواهند داد.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.