مقاومت جمعیت سالخورده ژاپن در برابر دیجیتالی شدن نقل و انتقالات مالی

با وجود پیشرفت روز افزون فن آوری های پرداخت دیجیتال در ژاپن، پول نقد همچنان در این کشور رواج زیادی دارد، زیرا جمعیت رو به سالخوردگی ژاپن حاضر به کنار گذاشتن پول سنتی و روی آوردن به پول الکترونیکی نیست.

www.tasnimnews.com
اندازه متن Aa Aa

سرویس اقتصاد امروز نیوز؛ اقتصاد بین الملل به نقل از رویترز، تلاش شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن برای متقاعد کردن شهروندان جهت استفاده از روش های پرداخت غیرنقدی آنگونه که انتظار می رفت موفقیت آمیز نبوده است. تعداد رو به افزایشی از مستمری بگیران بازنشسته ژاپنی در مقابل این تغییر مقاومت می کنند و همین مسئله سبب شده تا ژاپن از همتایان خود در زمینه نرم افزارهای پرداخت موبایلی و پول الکترونیک عقب بیافتد.

توکیو قصد دارد نسبت پرداخت های غیرنقدی به کل داد و ستدهای پولی را تا سال 2025 میلادی از 40 درصد به 80 درصد برساند. این در حالی است که بر اساس آمارهای اتحادیه پرداخت های ژاپن، در حال حاضر در کره جنوبی 96 درصد و در چین 66 درصد پرداخت ها به صورت غیرنقدی انجام می شود.

گذار از داد و ستدهای نقدی به تراکنش های دیجیتالی می تواند به ژاپن که با پیری جمعیت و کمبود نیروی کار مواجه است کمک نماید. پرداخت های غیرنقدی همچنین به فروشگاه ها اجازه می دهد تا میزان برآورد فروش خود را به صورت اتوماتیک انجام دهند و بانک ها نیز از تعداد کارمندانی که پشت گیشه می نشینند بکاهند.

شرکت های بزرگ فن آوری نظیر سافت بانک، یاهو ژاپن، مرکاری و نرم افزار پیام رسان لاین کمپین های بزرگی برای تشویق ژاپنی ها به استفاده از سیستم های پرداخت الکترونیک به راه انداخته اند.

بر اساس برآورد گروه مالی میزوهو، هزینه مستقیم انجام تراکنش های نقدی شامل استخدام نیروی کار برای نشست در پشت گیشه به حدود 73.6 میلیارد دلار در سال می رسد. این بدان معناست که غیرنقدی شدن پرداخت ها نقش بسیار مهمی می تواند در کاهش هزینه ها ایفا نماید.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری تسنیم به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.