افزایش ۱۰ درصدی استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس

رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران بیان کرد: استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس در پنج ماه اول امسال نسبت به سال قبل ۱۰ درصد رشد داشته است.

www.irna.ir
اندازه متن Aa Aa

سرویس جامعه امروز نیوز؛ حقوقی و قضایی از دادگستری استان تهران، یحیی جعفری در آیین تکریم و معارفه سرپرست جدید مجتمع قضایی قدس با اشاره به ایام شهادت حضرت زین العابدین (ع) و نقش وی در بحث های معنوی، ادعیه و امور حقوقی افزود: آن امام همام در شاخه های مختلف حقوق، نظرات ممتاز و ویژه ای دارند و قرن ها پیش رساله‌ای به روز و شیوا در زمینه حقوق کودک داشته‌اند و امروز مسلمانان جهان داعیه این را دارند که در رابطه با حقوق اطفال پیش‌قدم بوده‌اند.

وی با تاکید بر کاهش جمعیت کیفری اظهار داشت: مکلف به اجرای مطلوب سیاست‌های قوه قضاییه در خصوص کاهش جمعیت کیفری هستیم و انتظار ما از قضات با توجه به قانون جدید، استفاده بیشتر از تاسیسات جدید موجود در قوانین به ویژه در اموری که صرفاً جنبه عمومی دارد و بدیهی است در امور مربوطه به امنیت و سلامت جامعه از مجازات حبس به ناچار باید استفاده شود.

این مقام قضایی اضافه کرد: ارباب رجوع و اصحاب پرونده حق دارند در جریان رسیدگی به پرونده هایشان قرار گیرند، به موقع و منظم پاسخ بگیرند و از همه مهمتر باید رعایت اصل بی‌طرفی و دادرسی منصفانه را لمس کنند. تکریم مراجعان مورد توجه و تاکید همه مسئولان قوه قضایه است و حقوق مردم نیز مفروض و مشخص است و مردم باید شاهد این موضوع باشند که دستگاه قضایی با سلامت، جدیت، نفوذ ناپذیری و سرعت کار قضایی را پیش می برد. 

جعفری خاطر نشان کرد: توصیه و تاکیدی که نسبت به سرپرست جدید مجتمع قضایی قدس، رعایت احترام، حفظ شأن و حمایت از همکاران است و در این زمینه برخورداری از حسن نظر و اعتماد ملاک همه ما باشد و در عین حال نیز در چارچوب های تعیین شده به تکالیف شرعی و قانونی خویش در زمینه اعمال نظارت به جد عمل کنیم.

وی افزود: ما نباید از کشف ضعف همکاری خوشحال باشیم؛ بلکه تلاش داریم نواقص را به صورت کاملا محترمانه، محرمانه و با حفظ شأن از باب امر به معروف و نهی از منکر و با استفاده از راهکارهای نظارتی و حفاظتی از طریق ارشاد مرتفع و ادامه همکاری و طی مسیر را با زدودن و رفع نقص احتمالی، برای وی آماده تر کنیم.

رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران اظهارداشت: اگر چه تلاش گسترده ای در جمع همکاران محاکم تهران شاهد هستیم و تلاش همکاران ساعی جای تقدیر و تشکر دارد؛ اما به جهت وضعیت کنونی از حیث موجودی و وارده پرونده ها، این وضعیت به هیچ وجه با کار روزمره و مرسوم همخوانی ندارد، بلکه باید با سخت کوشی و کار جهادی سر بلند از این امتحان الهی بیرون بیاییم.

در پایان این مراسم از زحمات و خدمات محمد ضا مرادی حقگو تقدیر و مسعود معصومی به عنوان سرپرست جدید مجتمع قضایی قدس معرفی شد.

امروزنیوز این اخبار را از خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خدمتی به خوانندگانش ارائه می دهد، اما مقالاتی را که منتشر می کند ویرایش نمی کند. مقالات به مدت کوتاهی در emrooznews.com نمایش می یابند.